fbpx

To, či sa darí dávať dieťaťu to pravé preňho, závisí od mnohých faktorov. Nikdy nie sú všetky ideálne.

Chcem viac robiť to, čo chcem

Každý z nás sa v živote stretne s tým, že sa mu nedarí v nejakej oblasti tak, ako by chcel, a vďaka svojim danostiam by mohol. Niekto nevie nájsť prácu, ktorá ho baví, udržať si dobré pracovné miesto, založiť rodinu alebo sa osamostatniť od rodičov. Nevie sa prinútiť viac športovať, nevie schudnúť, prežívať viac radosti a porozumenia alebo sa cítiť okolím lepšie prijímaný. Časom začne byť celkom presvedčený, že to už lepšie nebude, lebo je smoliar. Alebo nemá dosť schopností a síl presadiť sa v tom, čo chce.

Prípadne, že život je tak zložitý a ťažký, že sa dobre mať vlastne ani nemôže. Čím silnejšie je presvedčenie, tým viac sa v živote potvrdzuje. Človek prestane už aj dúfať, že sa niečo zmení k lepšiemu, lebo dobre už bolo, a tak k zmene k lepšiemu naozaj nedôjde.

Môžeme s tým vôbec niečo urobiť?

Pretože čítate články v tomto magazíne, niekde vnútorne cítite, že áno. Otázka teda je – ako? Sú rôzne metódy a spôsoby, ako prevziať väčšiu kontrolu nad svojím životom. Ako viac robiť to, čo potrebujeme a chceme. Mnohé sa v určitých pohľadoch prekrývajú a podobajú a mnohé z nich tvrdia, že prvé roky nášho života sú rozhodujúce v tom, ako si neskôr poradíme. To, čo dieťa v útlom detstve aj počas vývoja v brušku intenzívne pociťuje, sú emócie, ktoré sa týkajú každej situácie v živote.

Keď sa cíti v bezpečí, prijímané také, aké je, bez požiadaviek na to, koľko má zjesť, kedy má spať či začať chodiť na nočník, do škôlky ide vnútorne pripravené, stresové situácie sú mu umožnené v bezpečí prežiť a vysporiadať sa s nimi… rastie podľa svojich možností. Nemá dôvod na pocit, že nie je ako bytosť v poriadku a nie je dosť dobré. Dostávaním toho, čo potrebuje, prežíva a cíti to, že svet môže byť bezpečné miesto. A jeho vlastné potreby môžu byť v živote naplnené. Nie je dôvod báť sa, je možné ísť s vnútornou dôverou za tým, čo potrebuje a chce. Rozumie samo sebe a vie sa o svoje potreby samo postarať.

To, či sa darí dávať dieťaťu to pravé preňho, závisí od mnohých faktorov a nikdy nie sú všetky ideálne.

Aj rodičia, a vôbec všetci okolo detí, sa niečomu naučili a podávajú to ďalej ako to najlepšie, čo vedia, a nie vždy sa to zhoduje s tým, čo potrebuje dieťa. Už len preto, že ho vždy nepochopíme, to, čo potrebuje, vtedy urobiť nemôžeme a niektoré užitočné prístupy sme sa nemali kde naučiť. Z toho vyplýva, že každý máme nejaké presvedčenie, čo sa nedá, čo nejde, čo nedokážeme a čo by sme nemali ani len skúšať. Máme ho v sebe hlboko, často sa ním riadime nevedomky (podvedome), ale to uložené presvedčenie náš život výrazne ovplyvňuje.

Dobré je to, že sa k tomuto presvedčeniu vieme dostať veľmi presne

Odhaliť model, ktorý automaticky používame, vieme ho pochopiť a efektívne a trvalo zmeniť. Three In One Concepts, systém One Brain, ktorý komunikuje priamo s naším telom, lebo telo si pamätá, je na takýto spôsob zmeny v živote unikátny. Pomáha nájsť vnútornú rovnováhu v probléme podľa našich potrieb, pretože stresujúca emócia uložená v ľavej hemisfére, ovplyvňujúca naše myslenie a správanie, je odhalená a pustená (napr. keď nás v detstve naháňal pes, môže to byť dôvod, prečo sa psov bojíme a nemusíme ich ani uvidieť, stačí si pomyslieť, pocit sa spúšťa).

Tak ako ukáže telo, sa zladia naše potreby s mysľou, emocionálnym prežívaním a správaním podľa toho, ako chceme.

V rovnováhe, keď nás bývalý problém nestresuje a v novom presvedčení viac robíme to, čo potrebujeme a chceme, lebo vieme, že môžeme a vieme, ako na to. Bez výčitiek, čo by sme mali a nemali, čo je dobré a čo nie, bez strachu, čo si o nás kto pomyslí, bez obáv, že to nevyjde skôr, ako sa vôbec pokúsime. Cítime sa slobodnejšie, radostnejšie a zdravšie. A to stojí zato.

Denisa Nemcová

konzultant a facilitátor Three In One Concepts

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať