fbpx

Chcete aj vy začať prať EKOlogicky? Takto si vyrobíte vlastný prací gél. Overený recept od Katky

Ako vyrobiť domáci prací prostriedok (recept)Klasický prášok na pranie vám nevyhovuje? Vyrobte si domáci prací gél.

Ak je prací gél váš favorit, môžete si ho pripraviť aj doma. A prečo domáci prací gél? No možno aj preto, že zvyšky pracích práškov aj aviváže zostávajú v oblečení. Gély a prášky z obchodu obsahujú zbytočné prísady, ktoré nám často vôbec nerobia dobre. Možno vám príde vhod návod, ako vyrobiť domáci prací prostriedok (recept).

V poslednej dobe je veľkým trendom recyklovať, žiť udržateľne a trochu viac sa pozerať na možnosti, ako chrániť prírodu.

Pri praní prírodnými prostriedkami môžeme významne odľahčiť znečisťovaniu pôdy a vody. A viete, ako sa povie? Tenkrát poprvé… Vyskúšala som vyrobiť domáci prací gél, a chcem sa s vami podeliť o moju skúsenosť.

Domáci overený recept na výrobu pracieho gélu

Ingrediencie:

  • 5 litrov horúcej vody
  • 1/2 nastrúhaného jadrového mydla na prianie (kúpila som v OC Retro v Retrogérii)
  • 150 gramov kryštalickej sódy na pranie (kúpila som v reťazci)
  • 3 lyžice sódy bikarbóny
  • Esenciálne oleje (peppermint a červený pomaranč dala som 15 kvapiek z každého, aj keď je to dávka na 10 litrov). Kto má chuť, môže primiešať spolu tri rôzne esencie.

Ako vyrobiť domáci prací prostriedok (recept) – postup

V horúcej vode rozpustíme nastrúhané mydlo. Dáme dole z ohňa a primiešame obe sódy. Necháme vychladnúť do druhého dňa. Na druhý deň rozmixujeme ponorným mixérom, primiešame olejové esencie a nalievame do fliaš.

Prala som na 40 °C, nakoľko som mala zmiešaný materiál. Ďalšia várka bude rovno plná, 10 litrov. Cenový odhad na množstvo 10 litrov pracieho gélu mám vypočítané na cca 5 €, vrátane použitých esenciálnych olejov.

Ďalší level bude home made aviváž.

Tip:

Aj keď som teraz vôbec žiadnu aviváž nedala, bielizeň je úplne iná, ako keď som používala klasické pracie prášky a zabudla som dať aviváž. Vrelo odporúčam.

Tak do prania, priatelia!

Katarína Veselská

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať