fbpx

Všimla som si, že ľudia tlak neuvoľňujú, neventilujú, neupustia z pary. Základ je vedieť, čo chcete ventilovať

Ako vypustiť paru a tlakElektričkou do inej dimenzie

Nie, nedala som sa na písanie sci-fi alebo fantasy. Len vám napíšem, ako ventilujem. Stačí mi na to jedna cesta mestskou hromadnou dopravou.

Základ je vedieť, čo chcete ventilovať

Posledné týždne nie som vo svojej koži, veľa sa toho udialo. Chýba mi energia, všetko mi trvá dlhšie, nič ma nebaví a najradšej by som prespala aspoň mesiac. Niekde vnútri v bruchu mám neviditeľnú špirálu, cítim ju, ale neviem, kde sa vzala. Je signálom že sa niečo deje, taký zdvihnutý varovný prst. Otravuje ma a už sme sa stretli, viem, že ju treba systematicky zničiť ako nejakého parazita.

Všimla som si, že ľudia tlak neuvoľňujú, neventilujú, neupustia z pary. Sama som to kedysi tak robila a na vlastnej koži mám vyskúšané, že to nerobí dobrotu. Sú zvyknutí chodiť s tým nákladom pokojne aj celý život, nosia to v sebe ako večný nákup z obchodného reťazca. Veľakrát ani nevedia, že nie je niečo v poriadku. Len cítia prázdno. Nedostatok energie. Niečo im chýba, ale nevedia, čo to je.

Ja to mám takto

Už sa dobre poznám a viem, kedy prichádza moment, aby som veci pustila. Inak vybuchnú ako zle utesnený tlakový hrniec. Našla som takú električku, ktorou chodím domov, keď odovzdávam exovi deti. Odveziem ich k nemu, zaparkujem auto, ktoré má v tom týždni on, a idem späť k sebe. Električkou je to asi 20 minút a túto cestu využívam na takú rekapituláciu. Na začiatku, keď som ešte nezvládala, že moje deti odchádzajú na týždeň k otcovi, som na zastávku prichádzala urevaná, obrysy zastávky som mala rozmazané slzami.

Zrejme preto sa moja hlava nastavila na tento režim – ide štvorka a ty to daj von, moja, lebo inak ťa… vieš čo. A ja, že dobre. Ak ste vídali vo štvorke smerom z Dúbravky ženu v slnečných okuliaroch aj počas zimy a vo večerných hodinách, tak to som bola ja. Teraz už nerevem, ale vždy, keď už prichádza a v diaľke vidím svetlá, napíšem si v hlave zoznam a ten riešim celú cestu.

Veľmi to pomáha

Rozmýšľam, aký bol ten týždeň, čo je za mnou, kde to bolo v poriadku a kde to trochu zahaprovalo. Ak to škrípalo veľmi, prehrávam si to a rozmýšľam, kde sa dala zatiahnuť ručná brzda. Premýšľam, čo neviem pustiť a prečo. Pri Iuvente sa zvykne štvorka rozbehnúť a rozkolíše sa, na relatívne pokojných koľajniciach nás to trochu pohúpe. Ako v našich týždňoch, ani tam nejdú veci vždy hladko. Kedysi som sa snažila vyhýbať tým nezrovnalostiam na trati za každú cenu, dnes už viem, že netreba.

Niektoré potrebujeme, aby sme sa tešili na tú rovnú cestu, čo príde, niektoré nás ubrzdia, lebo ideme príliš rýchlo z kopca.

Pustiť paru

Niekedy si dám slnečné okuliare aj teraz, pre istotu. Keď som unavená, nemám silu, niečo sa nepodarilo. Keď mám pocit, že sa neviem vpratať do kože, alebo chcem mať istotu, že prípadnú malú slzu, ktorú pustím dole lícom, nikto neuvidí. Pozorujem okolie a mám vlhké oči. Niekedy z vďačnosti, že som ten týždeň prežila, niekedy je mi ľúto a niekedy… od radosti. Pustiť paru jednoducho treba, inak je z vás šesťhlavá saň. A s tými nikto nechce žiť. Ani vy.

Nájdite svoj ventil

Mne sa ukazuje, že potrebujem v tichosti hovoriť sama so sebou, stačí na to jedna cesta z Dúbravky. Ale každý to má inak. Viem, že ľudia chodia do lesa, sedia na streche domu, behajú, niekto si púšťa hudbu a pozerá na mesto. Niekedy pomôže niečo manuálne robiť, zamestnať ruky a nechať mozog fičať. Ale je dôležité pustiť stres, smútok, strach aj bolesť. Krivdu. Niekoho odchod, stratu. Alebo len obyčajnú ľudskú únavu. Plán na ďalší týždeň alebo zoznam toho, čo vás čaká. Mňa električka zázračne dovezie domov vysporiadanú so všetkým, čo som mohla, ale aj nemohla ovplyvniť. Mám upratané.

Priznajte sa, ak vám nie je dobre. Nemusíte si kupovať lístok na mestskú dopravu, nájdite si svoju cestu. Nemusíte to kričať do celého sveta, len si sadnite a povedzte to sebe.

Budete prekvapení, lebo veľakrát nájdete odpoveď.

Nora Remiarová

Autorka je redaktorka a blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať