Domáci miláčikovia sú členmi rodiny. Ako ich udržať zdravých a predĺžiť im život?

Ako vybrať kolagén pre psa a udržať vašich domácich miláčikov fit ?

Domáci miláčikovia sú členmi rodiny. Ako ich udržať zdravých a predĺžiť im život?

Pes a mačka sú obľúbenými domácimi zvieratkami a priateľmi človeka

Psy sú nesmierne oddanými priateľmi, ktorí po celý svoj život nezištne, len z čistej lásky robia spoločnosť svojmu majiteľovi. Je len málo ľudí, ktorí im dokážu odolať – najmä malým šteniatkam, ich nevinnému pohľadu, hebkej srsti a uškám, keď s vrtiacim chvostíkom štekajúc skáču do výšky a prosia o vaše pohladenie.

Pre dobrého majiteľa by teda stopercentná starostlivosť o psa mala byť samozrejmosťou. A takáto starostlivosť, to nie je len dostatok krmiva a občasná návšteva veterinára. Skutočne kvalitný prístup v chove vášho najlepšieho kamaráta vyžaduje ešte čosi naviac.

Napríklad, psy sú veľmi dynamické a pohyblivé zvieratá. Vedeli ste, že aj oni môžu trpieť nedostatkom kolagénu? Ako vybrať kolagén pre psa?

A práve na kolagén pre psy som sa opýtala Ľuba Šimkoviča zo spoločnosti Inca Collagen.

Ľubo, na čo všetko by sme mali dávať pozor, ak chceme, aby sa náš psík či mačička dožili vysokého veku a, navyše, v zdraví?

Sú to cicavce tak ako ľudia, a aj u nich dochádza vekom k poklesu tvorby kolagénu v tele. Najvýraznejšie sa to prejavuje na ich pohybovom aparáte. Niektoré plemená sú na takéto problémy náchylnejšie než iné. Ale kolagén je potrebný pre všetky psy. Riešením je starať sa o dostatočnú výživu.

Pravidelne nám prichádzali recenzie na Inca Collagen od množstva nadšených zákazníkov, a preto sme sa rozhodli ísť ďalej. Tak vznikol Incapet Collagen – unikátny bioaktívny kolagén určený špeciálne pre zvieratá.

Ako vybrať kolagén pre psa

Inca Collagen už pomohol za ten čas viac ako 100 000 zákazníkom a v budovaní dôvery preto pokračujeme ďalej s novým produktom, kolagénom pre zvieratá, s názvom Incapet Collagen.

Možno viete, že psíkovia starnú ešte rýchlejšie než ľudia. Znamená to, že už aj v relatívne mladom veku psa sa môžu začať objavovať ťažkosti spojené s nedostatkom kolagénu. Spočiatku ich ani nemusíte spozorovať, pociťuje ich len psík, ale ten vám nedokáže vysvetliť, že ho čosi bolí. Preto je dôležité podchytiť riziká včas a už v mladom veku zvieraťa začať s podávaním kolagénu.

Samozrejme, niektoré zdravotné problémy nedokážete úplne vylúčiť, pretože sú dedičného charakteru, najmä u konkrétnych plemien. Ale môžete správnou výživou pomôcť tomu, aby sa problémy zmiernili, a tak ich do istej miery redukovať a zlepšiť svojmu štvornohému priateľovi život.

Nie je celá veda okolo kolagénu iba marketing? 

Vedci v nedávnych rokoch testovali účinky doplnkov stravy s obsahom kolagénu na skupinách rôznych plemien psov s ochoreniami pohybového aparátu. Skúmali sa psy s osteoartritídou či dyspláziou kĺbov, výsledky potvrdili, že kolagén pomáha znížiť klinické príznaky a symptómy týchto ochorení. Prejavilo sa to na zvýšenej pohyblivosti psov a poklese krívania. Navyše, podávanie takýchto doplnkov psíkom náchylným na degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, a to už od útleho veku 3-4 mesiacov, má preventívne účinky.

Kolagén teda slúži ako kĺbová výživa a pri pravidelnom užívaní jednoznačne pomáha u psov predchádzať problémom spojeným s opotrebovaním kĺbov a kostí vplyvom veku. Taktiež slúži ako akútna pomoc pri už rozvinutých ochoreniach pohybového aparátu.

Na tému kolagénu som sa rozprávala aj s veterinárnou lekárkou Zuzanou Fekečovou:

Je v kolagénoch rozdiel? Pretože, keď si zadáme toto slovo do google, človeku vybehnú tisíce produktov. Ako vybrať kolagén pre psa správne?

V tomto smere je Incapet Collagen skutočne unikátom, ktorý je navrhnutý veterinármi tak, že ho organizmus psa od vlastného kolagénu prakticky nerozozná. Nebojím sa povedať, že je to najlepšia kĺbová výživa pre psov. Kľúčom k takejto forme je bioaktivita. Bioaktívny kolagén je živý kolagén, ktorý si už po spracovaní zachováva vyššie spomínanú trojitú štruktúru helixu. Aby sme to rozobrali na drobné, je treba pripomenúť, že kolagén sa získava z vedľajších produktov rýb, alebo prasiat či hovädzieho dobytka.

Takto získaný kolagén má ale príliš veľkú molekulu, preto je potrebné ju rozštiepiť na malé fragmenty, takzvané peptidy, ktoré už potom majú schopnosť preniknúť cez bariéru tráviaceho traktu až do krvného obehu. Práve proces štiepenia je pri výrobe kolagénu veľmi dôležitý.

Incapet Collagen vyrábame pomocou veľmi šetrnej studenej metódy, hydrolýzy, pri ktorej nedochádza k tepelnému spracovaniu kolagénu. Tým pádom sa zachováva jeho bioaktivita, schopnosť preniknúť do tela človeka a zvieraťa tak, aby ho dokázalo využiť. A vďaka tomu Inca Collagen pre ľudí, ale aj Incapet Collagen pre psov, tak skvelo účinkujú.

Aké sú najdôležitejšie účinky kolagénu pre zvieratá?

S kolagénom je to u psov rovnako, ako u ľudí. Je to dôležitá bielkovina, ktorá tvorí spojivo buniek, akési lepidlo. Zaisťuje hladkosť a hydratáciu kĺbovej chrupavky, vďaka čomu sa môžu kĺby hladko pohybovať. Telo si kolagén tvorí samo v dostatočnom množstve len do určitého veku, postupne jeho produkcia klesá. Spočiatku je to pokles produkcie o asi 1,5% každý rok, vo vyššom veku sa už netvorí takmer vôbec. A keďže psy starnú rýchlejšie, ako ľudia, môže sa stať, že sa problémy z nedostatku kolagénu objavia už aj u mladého psíka. Incapet Collagen je kvalitnou kĺbovou výživou, ktorá sa získava zo živočíšnych zdrojov a dokonale nahrádza psíkom ich vlastný.

Môže pomôcť znížiť klinické príznaky a symptómy ochorení pohybovej sústavy, ako napríklad osteoartritídy, artritídy, dysplázie kĺbov, luxácie jabĺčka, opuchov kĺbov a mnoho iných. Ďalej pomáha ako prevencia degeneratívnych ochorení pohybového aparátu u plemien, ktoré majú genetické predispozície, ako sú napríklad retrívre, labradory, nemecké dogy.

Na trhu nájdete aj kĺbovú výživu pre psov, kde sú použité účinné látky glukosamín a chondroitín. Ak váš psík berie takúto kĺbovú výživu, môžete ju ešte podporiť dodatočne podávaným čistým, kvalitným kolagénom akým je Incapet Collagen. Účinok sa môže iba znásobiť.

Účinky Incapet Collagenu:

  • Pomáha posilniť chrupavky, mäkké tkanivá, kĺby
  • Pomôže spevniť kosti
  • Zlepšuje kvalitu srsti
  • Zlepšuje kvalitu pazúrikov
  • Pomôže posilniť zuby
  • Pomáha pri hojení a regenerácii pokožky pri rôznych kožných problémoch
  • Zlepšuje a napomáha hojeniu rán po rôznych chirurgických zákrokoch a zraneniach

 

Ako vybrať kolagén pre psa

Kedy je dobré začať s kĺbovou výživou u zvierat?

Napríklad mnohé veľké plemená psov rastú až príliš rýchlo a ich kĺby a kosti nestačia držať krok. Práve v prvých mesiacoch rastu psa je dôležitá prevencia pre zabezpečenie kvalitného vývinu kostí a chrupaviek. Výberom vhodného krmiva a užívaním správnej kĺbovej výživy preto vieme u mnohých veľkých plemien psov predísť napríklad problémom s kĺbmi a následnej dysplázii kĺbov, ktorá spôsobuje psom bolesti a problémy s pohybom najmä vo vyššom veku a často im aj skracuje život.

Jednoducho teda Incapet Collagen pridávajte malým aj veľkým zvieratám do obľúbeného krmiva, tesne pred kŕmením. Užívajte si spoločne čas, či už pri najrôznejších športových aktivitách, alebo len tak pri povaľovaní sa v pelešteku v teple domova. Zlepšite aj vy mobilitu vášho zvieraťa. Nech si šťastné behá a robí vám príjemnú spoločnosť ešte po dlhé roky.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Tip pre vás: Kolagén pre psy nakúpite teraz o 5€ výhodnejšie cez e-shop. Zadajte v e-shope kód: 40plus. Zľavový kupón platí pre produkty Inca Collagen a Incapet Collagen už od jedného balenia.

Na tému zdravia našich domácich miláčikov plánujeme pripraviť aj podcast. Zašlite nám vaše otázky na valachova@40plus.sk. , alebo dole do kontaktného formulára. Čo vás v súvislosti s vašimi miláčikmi zaujíma a prípadne trápi? Rozprávať sa budeme s veterinárom.

Mohlo by vás zaujímať