Ako vybrať auto pre rodinu: typ, veľkosť a stupeň výbavy

Ako vybrať auto pre rodinu typ, veľkosť a stupeň výbavyAko vybrať auto pre rodinu: typ, veľkosť a stupeň výbavy

Ak chcete s rodinou cestovať bezpečne, komfortne a necítiť sa ako v konzerve, mali by ste venovať veľkú pozornosť výberu typu auta a jeho výbave. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

Základom je výber typu karosérie

Jednou z najrozšírenejších karosérií pre rodinné auto bolo MPV, nazývané aj minivan. Pokým však v USA a ďalších častiach planéty sú stále populárne, v Európe sú skôr na ústupe.

Z trhu ich postupne vytláčajú  SUV, ktoré majú dosť priestoru aj pre rodinu, navyše zvládnu aj ľahký terén. SUV sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, no počítajte s tým, že mnohé z nich pôsobia vo vnútri stiesnene. Okrem tvaru karosérie k tomu prispieva aj pohon všetkých kolies, hoci dnešné SUV kúpite aj s pohonom prednej nápravy. Komponenty pohonu 4×4 ako diferenciál či kardanový hriadeľ totiž zaberú časť priestoru kufra i kabíny. Výhodou je však lepší výhľad na cestu, keďže v SUV sedíte vyššie, a tiež priechodnosť terénom.

V posledných rokoch naberajú na popularite aj autá typu crossover, ktoré na prvý pohľad pripomínajú malé SUV. Crossovery sú vďaka tomu lacnejšie, majú nižšiu hmotnosť aj odpor vzduchu, a tým pádom nižšiu spotrebu paliva. Okrem toho sú obratnejšie a ľahko sa s nimi parkuje, šoféri si ich teda často vyberajú ako mestské vozidlá. Mnohé z nich nemajú pohon 4×4 a takú vysokú svetlú výšku ako SUV, napriek tomu zvládajú vysoké obrubníky a nespevnené cesty. Niektoré crossovery sa, podobne ako SUV, vyrábajú aj v 7-miestnej verzii. Ak si však potrpíte na dobrú priechodnosť terénom a čo najviac miesta v kabíne, siahnite radšej po SUV.

Tradičným rodinným autom bolo ešte donedávna kombi. „Kombíky“ majú nižšiu hmotnosť ako SUV a väčší objem kufra. Hoci je kufor oproti SUV dlhý a široký, je zároveň aj nízky. Pri niektorých modeloch teda môžete mať problém dostať dovnútra kočík.

Ak nepotrebujete často voziť náklad a chcete väčší priestor v kabíne, dobrou voľbou pre vás bude aj sedan. Najrozšírenejším typom karosérie je hatchback. Zbaliť s ním na dovolenku štvorčlennú rodinu však už môže byť problém, na prepravu kočíkov a väčších nákladov budete musieť sklápať sedadlá.

Hlavne bezpečne

Z hľadiska výbavy auta je najdôležitejšia bezpečnosť, a to aktívna i pasívna. Môžeme sem zaradiť napr. pohon 4×4 či dômyselnú konštrukciu podvozka, ktorý dobre zvláda rôzne krízové situácie. Podvozok dopĺňajú elektronické stabilizačné systémy, ktoré vyhodnocujú, čo sa s vozidlom deje a dokážu pribrzdiť jednotlivé kolesá tak, aby vás nedostali do šmyku. Predaj áut bez týchto základných systémov už nie je povolený, vo väčšine z nich sa stretnete aj s ďalšími elektronickými asistentmi.

Ide napr. o adaptívny tempomat, ktorý sám spomalí a zrýchli podľa situácie pred vami. Ďalším príkladom je asistent udržiavania v jazdnom pruhu, ktorý dokáže korigovať smer jazdy, ak by ste nechtiac pruh opustili. Vozidlo vás môže tiež upozorniť na mikrospánok, a ak nereagujete, skoriguje riadenie a upozorní vás zvukovým signálom alebo vibráciami do volantu.

Veľmi dôležitá pre rodinné autá je variabilita interiéru. Niektoré modely majú zadné sedadlá delené v pomere 60 : 40, čo nie je ideálne pre ich sklápanie. Lepšou voľbou sú sedadlá sklápateľné samostatne, niekedy dokonca samostatne posuvné.

Nie je nič horšie, ako počúvať každú chvíľu otázku „Kedy tam už budeme?“. Kvôli deťom teda myslite aj na komfort. Pomôže im viaczónová klimatizácia a určite privítajú aj USB zásuvku na nabíjanie smartfónu alebo tabletu. Zabaviť ich môže aj panoramatická strecha (v ideálnom prípade otvárateľná) a o pohodlie na dlhej ceste sa postarajú sklápateľné opierky.

-Infoservis –

Mohlo by vás zaujímať