Pri cvičení, úrazoch či pre krásu? Vždy je veľmi dôležité selektovať, ktorý kolagén si kúpite.

Pri cvičení, úrazoch či pre krásu? Vždy je veľmi dôležité selektovať, ktorý kolagén si kúpite.

Ako sa čo najdlhšie udržať v zdraví a v dobrej kondícii, ideálne večne mladý a krásny? Otázka, ktorá určite oslovuje široké spektrum ľudí a mnohí z nás hľadajú nielen odpovede, ale aj spôsoby…

Martin Tavel sa už niekoľko rokov venuje cvičeniu a zdravému životnému štýlu. Vyštudoval FTVŠ a okrem cvičenia sa venuje aj regenerácii tela. Správne cvičenie pod dohľadom trénera je samozrejme základ, no kvalitný tréner vie poradiť aj v oblasti doplnkov výživy, aby podporil cvičenie.

Ako Martin hovorí: Telo už po 30-tke stráca schopnosť produkovať dostatočné množstvo kolagénu, preto je potrebné ho suplementovať stravou, ale aj doplnkami, pretože ani strava nie je dostačujúca.

Na trhu sa roztrhlo vrece s doplnkami stravy a aj s kolagénmi. Prečo pracuje Martin výlučne s morským kolagénom od spoločnosti Inca Collagen a čo znamená komplexná starostlivosť o seba?

Martin, téma krásy ľudského tela verzus starnutia je večná. S čím za vami chodia ľudia najčastejšie?

Dnešná doba digitalizácie priniesla, žiaľ, aj jeden nie pozitívny fenomén – všetci sedíme za počítačmi, všetko vybavíme cez telefón, čiže pohyb je ďaleko menší, než mali naši predkovia. Toto prináša pre telo problémy v mnohých smeroch, pretože nie je na to prispôsobené. Sedením niektoré svaly ochabujú, čo môže mať vplyv na rôzne bolesti, disbalans atď…

Vďaka pandémii Covid-19 sa istým spôsobom zmenili preferencie našich klientov, keď predtým k nám chodievali najčastejšie s úmyslom schudnúť či nabrať svalovú hmotu, jednoducho, vyzerať lepšie. Dnes ľudia prichádzajú s konkrétnym problémom, ktorý potrebujú riešiť – či už je to krčná chrbtica, drieková chrbtica alebo rôzne bolesti v bedrách, ramenách atď…

S pribúdajúcim vekom sa telo opotrebováva. Čím to je a ako to môžeme aspoň zmierniť, spomaliť?

Je to tak, ako hovoríte, telo sa vekom opotrebováva, preto je ale dôležité, aby sme to riešili skôr, než okolo päťdesiatky. Je potrebné sa o naše telo starať už od mladého veku – správna životospráva, neustály kvalitný pohyb a doplnky stravy, pretože telo časom prestane tvoriť niektoré látky, ako napríklad kolagén a ďalšie.

O vitamínoch sa v dnešnej dobe veľa rozpráva – počas korony začali aj tí, ktorí nikdy predtým vitamíny neužívali, vyhľadávať rôzne podporné prostriedky. Najmä kolagén je dnes trochu sprofanovaný, veľa značiek a výrobcov, silný marketing… Ako vybrať a kúpiť kvalitný kolagén?

Áno, rád by som podotkol, že je veľmi dôležité zvažovať, ktorý kolagén si zaobstarať – zloženie je dôležité. Pri cvičení, úrazoch či pre krásu? Vždy je veľmi dôležité selektovať, ktorý kolagén si kúpite. Je dobré si nechať aj poradiť od odborníkov. Telo už po 30-tke stráca schopnosť produkovať dostatočné množstvo kolagénu, preto je potrebné ho suplementovať stravou, ale aj doplnkami, pretože ani strava nie je dostačujúca.

My sme v rámci našej firmy urobili prieskum a vyhodnotili sme Inca Collagen ako unikát na trhu. Kolagén pomáha aj športovcom. Preto ho užívame nielen my, ale odporúčame ho aj našim klientom. Ja osobne som ho zaradil vždy ako darček aj pre moju babku.

Čo by mal teda človek jesť, aby do seba dostal živiny, ktoré potrebuje. Je vôbec možné dodať všetky dôležité živiny iba zo stravy?

Do istej miery, ale nie v rozsahu, v akom  telo skutočne potrebuje. Ja sa tiež snažím vzdelávať aj v tejto oblasti, aby som svojim klientom poskytol maximálny servis. Predovšetkým odporúčam vyváženú a pravidelnú stravu, je to nesmierne dôležité a zásadné. A pokiaľ ide aj o formovanie postavy, je tiež potrebné si sledovať príjem kalórií v súvislosti s výdajom energie a prispôsobovať to. Zjednodušene povedané, každý by sa mal stravovať podľa svojho pohybu. Diéty sú neúčinné a v konečnom dôsledku škodlivé pre organizmus. Dostatočný príjem bielkovín je totiž veľmi podstatná časť zdravého životného štýlu.

Vráťme sa ku kolagénu. Ako sa vyznať v spleti ponúk a odporúčaní rôznych influencerov či známych osobností, ako nenalatieť, v zmysle kúpiť za veľa peňazí doslova nič?

Ja svojim klientom odporúčam zamerať sa prvotne na spôsob spracovania kolagénu. Dôležité je to, aby kolagén nebol tepelne upravovaný, pretože pri vysokej teplote spracovania dochádza k denaturácii molekúl a tým sa strácajú bioaktívne látky, ktoré sú pre naše telo prirodzené a potrebné. Čiže, kolagén by mal byť vytváraný cez tzv. enzymatickú hydrolýzu, čo je za studena tvorený produkt, v ktorom sa uchovajú tie bioaktívne látky, ktoré naše telo potom dokáže vstrebať a využiť na sto percent.

Správny kolagén má teda akýchsi správnych 5P či 5K, ak sa to tak dá nazvať?

Presne tak, ako som už spomenul, keď si kladieme otázku ako vybrať a kúpiť kvalitný kolagén, prvá a veľmi dôležitá vec je spôsob spracovania. Ďalšou podstatnou vecou je, že kolagén musí byť čistý – najlepší je taký, ktorý nemá žiadne stabilizátory, konzervačné látky, príchute a pod. Čokoľvek sa totiž naviaže na čistý kolagén, spôsobuje, že to naše telo nedokáže už tak dobre vstrebať. Ďalšou dôležitou vecou je forma – tablety, prášok, tekutina – jednoznačne odporúčam prášok rozpustený v studenej vode, pretože je najlepšie absorbovateľný.

Prípadne je možné pridať trochu šťavy z citróna – pre lepšiu chuť, ale aj vstrebateľnosť. Vitamín C totiž pomáha lepšie absorbovať, ale aj pomáha produkcii prirodzeného kolagénu v tele. Dôležitou vecou je aj pôvod kolagénu – z bravčoviny, z hovädziny, prípadne tzv. morský kolagén z rýb (z plutiev a šupín), ktorý je, z môjho pohľadu, najlepší variant, práve pre netepelnú úpravu, je najčistejší a najlepšie vstrebateľný pre naše telo.

Zrejme je to dôvod, prečo odporúčate Inca Collagen, ktorý jediný spĺňa všetky parametre, ktoré ste spomenuli?

V zásade, ak sa bavíme o konkrétnej značke, svojim klientom odporúčam Inca Collagen, a to presne kvôli parametrom, ktoré som vymenoval. Je vytváraný cez enzymatickú hydrolýzu, za studena, teda obsahuje všetky dôležité aktívne biolátky. Má taktiež rôzne certifikáty, spĺňa, podľa mňa, všetky požiadavky na kvalitný kolagén pre naše telo. Je vo forme prášku, čo je ďalší benefit, ktorý odporúčam, ako som už spomenul. Ja sám ho pravidelne užívam, som s ním nadmieru spokojný. Naša firma sa snaží spájať s kvalitnými značkami, čo Inca Collagen bezpochyby je, preto sme sa rozhodli pre vzájomnú spoluprácu.

Vrátim sa k vášmu trénerstvu. Čo odporúčate ľuďom, ktorí sú vďaka svojej práci nútení mať sedavé zamestnanie, dnes dokonca často home office, teda úplne bez pohybu?

Vo všeobecnosti odporúčam úplne všetkým, ktorí sa ma na toto pýtajú, aby sa pri svojom sedavom zamestnaní snažili nebyť dlho v jednej pozícii, vedome pravidelne meniť polohy – napríklad sa po nejakej polhodinke-hodinke ísť napiť, trochu sa poprechádzať, urobiť pár drepov, dať si nejaké ovocie alebo len zmeniť pozíciu sedenia. Už to pomáha v tom, aby som nepreťažoval svoj pohybový aparát v jednej polohe. A po práci je ideálne sa hýbať, či už v spolupráci s odborníkom, alebo sami športovať, jednoducho, mať aktívny pohyb.

Stáva sa vo vašej praxi, že sa ľudia pretrénujú alebo sú v stave po úraze, čo vtedy odporúčate vy a akú úlohu tu zohráva práve kolagén?

Žijeme dobu, v ktorej sa všetci naháňame, pracujeme aj 10-14 hodín denne a potom sa ešte chceme vyšťaviť športom, čo nakoniec prináša viac problémov, než úžitku, pretože zabúdame na regeneráciu, na suplementáciu vitamínov, nepočúvame svoje telo. Prísun vitamínov, najmä kolagénu, dokáže veľmi pomôcť pri prvotných problémoch, ako je pukanie, vŕzganie kostí a kĺbov. V poúrazových stavoch je riešenie otázky ako doplniť kolagén to prvé, čo odporúčam. Kolagén spája, dodáva pružnosť a odolnosť kostiam, svalovo-šľachovému aparátu atď…

Sekundárnym účinkom kolagénu je zlepšený rast vlasov, zmiernenie alebo dokonca zastavenie ich vypadávania, skrášlenie pokožky – pozor, nielen u žien, ale aj u mužov! Ženám po tehotenstve dokáže kolagén pomôcť lepšie spevniť väzivové tkanivá. Musím ale opäť zdôrazniť, že dôležitá je kvalita kolagénu. A taktiež odporúčam poradiť sa s lekárom.

Martin, na začiatku ste spomenuli, že je dobré vyživovať svoje telo čo najskôr, teda už po 30-tke. Má význam, z vášho pohľadu, začať sa starať o seba, povedzme, aj po 50-tke? Oplatí sa?

Nikdy nie je neskoro – čokoľvek, čo pre naše telo spravíme, bude jedného dňa zúročené. Jediné, čo by som vo vyššom veku odporúčal, je vyhľadať odborníka – dobrého trénera alebo fyzioterapeuta, ktorý ma dokáže usmerniť, naučiť tie základné postupy, aby som si viac neublížil ako pomohol.
Cvičenie nie je iba pre mladých, je dôležité byť v pohybe po celý život a posilňovať najmä najdrobnejšie vnútorné svaly, nielen tie povrchové, pretože tie drobné najviac „držia“ náš aparát.

K tomu je potrebná správna životospráva a suplementácia vitamínov. Doplnky stravy sú veľmi dôležité aj pre ľudí vo vyššom veku. My, mladší, by sme mali pomôcť starším ľuďom vyhľadať a zakúpiť tie látky, ktoré si telo už nedokáže vyprodukovať samo, ale potrebuje ich. Samozrejme, ideálne po konzultácii a porade s lekárom, pretože veľa starších ľudí užíva množstvo rôznych liekov.

Starajme sa o svoje telo a všetko, čo mu dáme, nám raz vráti… Takže, jednoducho povedané, ak si ešte nezačal, začni práve teraz!

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Celý rozhovor s Martinom aj o tom, ako vybrať a kúpiť kvalitný kolagén nájdete aj tu:

 

 

Mohlo by vás zaujímať