fbpx
Ako v sebe aktivovať pozitívne emócie?

Ako v sebe aktivovať pozitívne emócie?

Sú sviatky. Hľadáme spôsoby ako v sebe aktivovať všetky možné pozitívne emócie. V záplave negativity okolo nás je akoby čoraz ťažšie tešiť sa zo života. Na „pomoc“ prichádzajú rôzne spôsoby ako si pomôcť.

Najdostupnejšia je asi tekutá pomoc, čo v najrôznejších farbách, vôňach a chutiach dráždi naše zmysly. Nakoniec si k nej ešte nájdeme aj nejaké tie „obhajoby“ ako pomáha na tlak, trávenie, pomáha zvládnuť smútok, znásobuje radosť.

Veď sa chceme len cítiť lepšie a nakoniec je to už zvyk.

Alkoholových spomienok je nespočetne veľa.

Z mladosti, z osláv jubileí, z chát, dovoleniek. Dostal som sa do podobnej debaty. Ako abstinujúci alkoholik som aj prispel svojou troškou. Práve od alkoholika sa asi očakáva, že bude studnicou príbehov a zabaví tak osadenstvo. Porozprával som. Prečo aj nie. Nakoniec som dodal niečo čo asi obecenstvo trochu zaskočilo.

Ako som im povedal: „Keby som vedel vtedy, to čo viem dnes, nepil by som. Tak ako nepijem už takmer tri roky.“

Vysvetlenie je prosté. Ja si aktivujem hormóny šťastia bez alkoholu – inak. Hlavne dopamín – hormón odmeny. Veď akou odmenou je prevrátený žalúdok, hlava čo ide prasknúť, bolesti pankreasu a pečene?

Tak mi napadá – zlomili by ste si sami a úmyselne nohu? Alebo rozbili hlavu? Veď je jasné, že to bude bolieť a bude sa treba vyliečiť…

Hej. Ako som povedal, mám svoje alkoholové spomienky, no stále viac pribúda tých nových. Kariéra pitia trvala dlhšie ako moja doterajšia abstinencia. Nové zážitky však pribúdajú rýchlo. Každý deň k nim čosi pridá. Možno sa mi ráno nechce vstávať, ale napriek tomu sú moje rána v pohode.

Smejem sa, hnevám a áno, aj plačem. Za svoje čisté emócie som vďačný mojej „čistote“. A hoci to nebýva ľahké, už viem čo musím „len“ prijať“, a čo môžem ovplyvniť. Ako to nakoniec dopadne je len v mojich rukách.

No a dopamín, serotonín, endrofín či oxytocín fungujú ako majú. Hormóny sa „zapínajú“ ako majú, a ja sa cítim ako si zaslúžim. Mám sa fajn. Veľmi dobre. Spokojne a vďačne. Lebo som tu.

Či už to vezmete ako klišé alebo mi budete veriť, ako abstinent si užívam Vianoce a sviatok každý deň.

Prajem aj Vám, aby ste si žiadne úmyselné zlomeniny na tele či duchu nespôsobovali. Hoja sa dlho a nie bezbolestne. A niekedy zostávajú po nich aj následky. Radšej sa potešte darčekom a spravte si sviatky v zdraví a s úsmevom.

Erich Kadnár