Európska prokuratúra začala vyšetrovať obvinenia súvisiace s rokovaniami medzi šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom o vakcíne proti covidu. Informoval o tom portál Politico s odvolaním sa na hovorcu prokuratúry v belgickom meste Liege. Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu v posledných mesiacoch prevzali prípad od belgických prokurátorov, ktorí Ursulu von der Leyenovú vyšetrovali pre „zasahovanie do verejných funkcií, odstránenie SMS, korupciu a konflikt záujmov“, uvádza sa v právnych dokumentoch.

Dohady a dohody…

Otázky o tom, ako sa rokovalo o zmluve so spoločnosťou Pfizer, sprevádzajú šéfku Európskej komisie, odkedy denník The New York Times pred viac ako rokom informoval, že si počas prípravy kontraktu z mája 2021 vymieňala správy so šéfom farmaceutickej firmy. EÚ si od spoločnosti Pfizer objednala stovky miliónov vakcín a podľa denníka The New York Times si táto dvojica telefonovala a vymieňala si správy približne mesiac, pričom táto „osobná diplomacia zohrala v dohode veľkú úlohu“.

Kauza Pfizergate

Vyšetrovanie prípadu pôvodne začali belgické úrady v Lutychu na začiatku roka 2023 po trestnom oznámení podanom miestnym lobistom Frédéricom Baldanom. Neskôr sa k nemu pripojili maďarská a poľská vláda, Poľsko svoju sťažnosť ale vlani stiahlo po tom, ako v krajine po voľbách vznikla proeurópska vláda vedená Donaldom Tuskom, uviedol poľský vládny hovorca.
Baldanovo trestné oznámenie sa týkalo práve údajnej výmeny textových správ medzi Ursulou von der Leyenovou a Albertom Bourlom v súvislosti s prípravou zmluvy o vakcíne, kauza je známa pod označením Pfizergate. Podľa bruselských médií by skutočnosť, že vyšetrovanie prevzal hlavný európsky prokurátor, mohla skomplikovať snahy šéfky EK získať po voľbách do EP druhé funkčné obdobie na čele exekutívy EÚ.

Vyhodili vakcíny za miliardy

V decembri minulého roka Politico s odvolaním sa na vlastnú analýzu uviedol, že krajiny EÚ vyhodili najmenej 215 miliónov dávok vakcín proti covid-19, čo stálo daňových poplatníkov približne štyri miliardy eur. Mnohé z týchto vakcín boli nakúpené na vrchole pandémie v roku 2021, práve keď EÚ uzatvárala najväčšiu jednorazovú zmluvu na nákup 1,1 miliardy dávok od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Pozrite si aj…

Problematické načasovanie?

V tejto súvislosti server poznamenal, že je ľahké zabudnúť na to, aká neistá bola situácia v roku 2021, keď sa o dohode o vakcínach hovorilo. Jej veľkosť a načasovanie sa však podľa neho ukázali ako problematické. Krajiny boli viazané nákupom dávok aj v čase, keď pandémia ustupovala, zatiaľ čo snahy darovať prebytočné injekcie tretím krajinám zmaril klesajúci dopyt a logistické problémy.

Stanovisko šéfky Európskej komisie

Úrad Európskej prokuratúry vedie celoeurópske vyšetrovanie finančných trestných činov a teoreticky by mohla skonfiškovať telefóny a iný relevantný materiál v kanceláriách Európskej komisie alebo v iných krajinách, napríklad v rodnom Nemecku Ursuly von der Leyenovej, poznamenal Politico. Komisia zatiaľ odmietla potvrdiť existenciu textových správ alebo zverejniť ich obsah. „Všetko potrebné už bolo povedané. Počkáme si na výsledky,“ vyjadrila sa predtým šéfka EK k prípadu Pfizergate.


Resumé?

Zaujala ma táto veta v správe ČTK:

„Poľsko svoju sťažnosť ale vlani stiahlo po tom, ako v krajine po voľbách vznikla proeurópska vláda vedená Donaldom Tuskom“, uviedol poľský vládny hovorca.

Znamená to, že proeurópska vláda nechce vedieť pravdu?

Pripravila: Martina Valachová

Foto: SITA