Ako to bude s testovaním na opičie kiahne? Roche vyvinula PCR testy, ktoré zistia opičie kiahne.

Ako to bude s testovaním na opičie kiahne? Roche prichádza s PCR testami, ktoré zistia opičie kiahne.

Firma Roche uviedla, že výskumné testovacie súpravy môžu stanoviť šírenie vírusu a pomôcť pri monitorovaní prípadných účinkov liečebných metód, vakcín a opatrení verejného zdravotníctva. Správu priniesla agentúra TASR.

Roche a jeho dcérska spoločnosť TIB Molbiol vyvinuli tri testovacie súpravy

Súpravy sú určené na použitie výskumníkmi vo väčšine krajín celého sveta, uviedla firma do sídlom vo švajčiarskom meste Bazilej.

Prvá testovacia súprava zisťuje vírusy širšieho rodu nazývaného ortopoxvírusy. Druhá súprava zisťuje iba vírusy opičích kiahní, tretia súprava odhaľuje oba súčasne.

„Roche veľmi rýchlo vyvinul novú škálu testov, ktoré zisťujú vírus opičích kiahní a pomáhajú v sledovaní jeho šírenia a epidemiologickej situácie,“ uviedol šéf diagnostiky vo firme Roche Thomas Schinecker.

„Diagnostické pomôcky sú rozhodujúce pri reagovaní a nakoniec aj zvládnutí nových výziev v oblasti verejného zdravia, pretože sa vďaka nim môžu rýchlejšie zaviesť opatrenia ako trasovanie a liečba,“ dodal Schinecker.

Firma Roche uviedla, že výskumné testovacie súpravy môžu stanoviť šírenie vírusu a pomôcť pri monitorovaní prípadných účinkov liečebných metód, vakcín a opatrení verejného zdravotníctva.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že k 22. máju jej bolo oficiálne nahlásených vyše 250 potvrdených a podozrivých prípadov zo 16 štátov mimo endemických krajín v západnej a strednej Afrike.

WHO uviedla, že PCR test je „preferovaný laboratórny test vzhľadom jeho presnosť a citlivosť“. Preto sú najvhodnejšími vzorkami tie z kožných vriedkov, vyrážok a suchých chrást.

Zdravotnícka agentúra OSN dodala, že antigénová metóda a metóda zisťovania protilátok nerozlišujú medzi ortopoxvírusmi.

Koniec agentúrnej správy

Zaujímavú odpoveď k opičím kiahňam a možným mutáciám poskytol MUDr. Jiří Beran, Csc.  v rozhovore pre SVĚDOMÍ NÁRODA

Otázka:

Ako je pravdepodobné, aby opičí vírus zmutoval a stal sa zákerným?

Odpoveď:

Ten vírus je stabilný. Nie je to vírus podobný chrípke. Vírus opičích kiahní nemá podmienky k tomu, aby mohlo prísť ku kombináci niekoľkých vírusov. To by som videl ako veľmi nepravdepodobné. Nie je to vírus, ktorý by bolo jednoducho možné skrížiť s iným vírusom…

Viac v rozhovore…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať