Vitamín D vás môže ochrániť aj pred koronou. Pozor, vo vyššom veku ho neviete prijať zo slnka! Ako ho dávkovať?

Vitamín D vás môže ochrániť aj pred koronou.

Ako správne dávkovať vitamín D

MUDr. Etela Janeková, PhD.  je všeobecná lekárka pre dospelých, internistka, klinická farmakologička a špecializuje sa aj na vplyv vitamínov na zdravie a imunitu. Pýtala som sa ako správne dávkovať vitamín D.

Dnes sa všade rozpráva o vitamíne D. Ako správne dávkovať vitamín D? Tiež sa hovorí, že keď sme na slnku, vitamínu máme dostatok. Ale. Vedeli ste, že v určitom veku nie je naša pokožka schopná premeniť slnečné lúče na vitamín D?

Pani Janekovej som preto položila tri otázky v súvislosti s vitamínom D.

Pani Janeková, prečo nie je človek v strednom a vyššom veku schopný získať vitamín D zo slnka? Ako užívať vitamín D?

V prvom rade v každom veku nie je schopný ho získať, ak nestrávi pobytom na slnku dostatočný čas. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu.

Ultrafialové žiarenie sa podieľa na vzniku vitamínu D3. Existujú však faktory, ktoré limitujú využitie ultrafialového žiarenia na tvorbu slnečného vitamínu v koži. A to sú: ročné obdobie, lokalita, časť dňa, smog a vek.

S pribúdajúcim vekom (starnutím pokožky) sa znižuje schopnosť organizmu syntetizovať vitamín D expozíciou na slnku.

Starnutie pokožky je sprevádzané stratou elasticity, zhrubnutím povrchovej časti, zvrásnením a pomalšími chemickými procesmi – čo znamená, že zhrubne časť pokožky, ktorá by mohla prepustiť slnečné lúče.

Toto sa týka aj ľudí s tmavšou pokožkou, pretože ich pigment pôsobí ako filter a prepustí menej lúčov.

Koľko vitamínu D doplniť v čase pandémie a dá sa ním aj predávkovať? Ako správne dávkovať vitamín D?

Vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch A,D E,K . Tieto vitamíny sa pri nevyužití v organizme môžu hromadiť.

Avšak dnešná populácia následkom životného štýlu, stravy, používania krémov s ochranným faktorom … má skutočne nízke hodnoty vitamínu D v sére, preto k predávkovaniu môže dôjsť len výnimočne.

Normálna hladina v sére sa pohybuje v rozmedzí od 30- 80 ug/l. Správne prijímať vitamín D je kombinovanou formou využiť možnosť tvorby v pokožke, čiže pobytom vonku na slnku a príjmom potravou.

Ak táto kombinovaná forma je nedostatočná, tak je potrebné prijímať vitamín D formou kvapiek alebo tabliet. Vhodná dávka pri normálnych hodnotách vitamínu D v sére je 1ug/24 hodín. Ak je hladina znížená, alebo má človek vírusové ochorenie vhodné sú 2ug /24 hodín.

Ako si môže človek zmerať množstvo vitamínu D (ale aj iných vitamínov) v tele? A má to význam?

Hladinu vitamínu D je možné vyšetriť na základe ordinácie ošetrujúceho lekára v krvi. Význam to má veľký v tom zmysle, aby človek vedel, či má nedostatok. Známe sú účinky na hustotu kostí a zdravie chrupu.

No v poslednom období sa popisujú aj mnohé významné účinky na imunitný systém, kardiovaskulárny systém, na vznik cukrovky. Ďalej vplýva na delenie buniek, z čoho vyplýva, že môže mať vplyv aj na onkologické ochorenia.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Ako liečiť koronu aj s Ivermectínom? MUDr. Janeková radí, čo robiť, keď sa nakazíte koronavírusom.

 

Mohlo by vás zaujímať