Ako si zlepšiť pamäť vďaka čuchu
Foto: Gabriela Teplická

Čuch je jediný zmysel priamo prepojený na určité druhy pamäte…

Keď sa povie čuch, tak čo si predstavíte? Vôňu jedla? Vôňu čerstvo osprchovaného tela? Vôňu bábätka? Ťažká otázka, že?

Vedeli ste, že čuch je veľmi jedinečný a dokonca JEDINÝ zmysel spojený s časťou ľudského mozgu, kde sa spracúvajú naše emócie, ale aj určité druhy pamäte?

Ako si zlepšiť pamäť vďaka čuchu

Všimli ste si niekedy, že keď zacítite vôňu, pri ktorej ste niečo silné zažili, spomeniete si aj na konkrétnu situáciu? Je dokázané, že si vieme zapamätať mnohonásobne viac toho, čo cítime, ako toho, čo vidíme. Čuch je proste kráľ.

Asi si to uvedomila aj Veronika Bošková, keď sa rozhodla, že urobí sériu sviečok, ktoré budú mať nielen krásny obal a názov, ale samozrejme aj vôňu. A budú pozitívne útočiť na naše čuchové zmysly…

Alebo je za tým niečo iné? Niečo viac? Spýtala som sa jej priamo.

Veronika, ako a prečo si sa začala zaoberať vôňami a ešte v spojitosti so sviečkami?

Sviečky milujem odjakživa a už dávnejšie som si na sebe všimla, že aj vône ovplyvňujú moju náladu a pomáhajú mi k tomu, aby som sa cítila uvoľnenejšie, pokojnejšie, lepšie naladená.

Veľa čítam a tak som počas prvého lockdownu vzala napínavú knihu a chcela si k nej zapáliť sviečku, aby som umocnila svoj zážitok z nej. No nenašla som nič vhodné, ani doma a ani na internete. Napadlo mi, žeby bolo skvelé vytvoriť vône ku konkrétnym typom literatúry.

Tak som si objednala suroviny, začala experimentovať a vznikla sviečka Severské krimi. Po nej potom Mystery, Lovestory a už sa to nedalo zastaviť.

Išla si aj na základe prieskumov? Možno odporučíš vôňa je dobrá vzhľadom na náš čuch a prepojenie s mysľou, keď sa napríklad potrebujeme učiť niečo nové?

Mám naštudovaných veľa materiálov ohľadne vôní a ich vplyvu na naše telo a zmysly, z toho sa snažím vychádzať pri miešaní jednotlivých typov. Pri učení nejde o konkrétny typ vône – niekto má rád sladšie, iný citrusové alebo orientálne, dá sa použiť naozaj akákoľvek.

Podstatné je, že ak pri učení máte zapálenú sviečku s konkrétnou vôňou a potom na noc si tú sviečku len postavíte k posteli, nezapálenú, tak aby ste mohli vnímať jej vôňu, tak to, čo ste sa cez deň naučili, sa vám v noci utvrdí a učíte sa rýchlejšie.

Tvoje sviečky sú sójové, čo ma na prvý pohľad prekvapilo. Povedz nám o tom viac.

Keď sa do niečoho pustím, tak poriadne a snažím sa nájsť všetky dostupné informácie, som ako špongia. Popri vôňach som sa začala zaujímať aj o hlavnú zložku – vosk. A zistila som, že klasické sviečky obsahujú parafín, ktorý je vedľajším ropným produktom a pri častom vdychovaní jeho výparov môže pôsobiť karcinogénne.

Hľadala som teda alternatívy, testovala jednotlivé druhy a rozhodla som sa pre sójový vosk, ktorý je 100% nezávadný a vegan friendly. Zaujímavosťou je tiež, že nepoužívam klasické knôty, ale drevené, ktoré pri horení vydávajú príjemný zvuk pripomínajúci pukajúce drevo v kozube.

Ako si zlepšiť pamäť vďaka čuchu

Počas posledných mesiacov sme konfrontovaní s novými situáciami. Nemyslím teraz na to, že kvôli korone prichádzajú mnohí ľudia prechodne o čuch. Ľudia idú viac do hĺbky. Nie všetci samozrejme. Ale mnohí hľadajú v čase korony nové hodnoty. Ktorú vôňu by si im odporučila, aby sa im o pár rokov, keď podobnú vôňu zacítia vynorili pozitívne emócie?

Mne veľmi pomáha jazmín, ktorý je upokojujúci a uzemňujúci a často sa používa pri meditáciách. Jeho jemná vôňa dokáže navodiť aj pociť šťastia – poznáš taký ten stav, kedy sa začneš usmievať a ani nevieš prečo? Tak takto pôsobí jazmín. Rada ho dopĺňam ešte citrusmi – limetkou alebo mandarínkou, ktoré pôsobia sviežo a povzbudzujúco. 

Ako si zlepšiť pamäť vďaka čuchu

O ktorú vôňu je najväčší záujem?

Ak si ľudia vyberajú len na základe popisu, tak je to limetka a mango. Ak však majú možnosť ovoňať, tak víťazí Opium alebo Vanilka a Tabak. Mojou najobľúbenejšou je whisky, ale vyberie si naozaj každý.

Ak rozmýšľate, ako si zlepšiť pamäť vďaka čuchu, neváhajte. Sviečky si môžete kúpiť rovno tu: https://www.mysterycandles.sk/

Chcete zanechať Veronike odkaz? KLIK SEM: https://www.facebook.com/40plus.sk/posts/1344720662528156

Rozhovor pripravila : Martina Valachová

Foto: Gabriela Teplická

Mohlo by vás zaujímať