Bojíte sa vlastnej slabosti. Prečo? Len ten, kto uvidí vlastnú slabosť, má v skutočnosti silu ju pochopiť.

Ako si zachovať zdravý rozumDnes je doba krízová a keď tu nebude poznanie a sebapoznanie, tak ešte dlho bude. Ako si zachovať zdravý rozum?

Hovorí sa, že pochopenie sa delením násobí. Tak to skúsme vynásobiť – zalistujte si v útlom 12-bodovom „šlabikári“ a dozviete sa, ako si zachovať zdravý rozum. A ako si v ťažkých okolnostiach pestovať telesné, duševné aj duchovné zdravie, s minimálnymi nákladmi na priestor, čas aj peniaze. Čo dostanete navyše, je priehrštie zdravého humoru k tomu. Čítajte, premýšľajte a nedajte sa zlomiť za žiadnych okolností.

(prvú časť a prvé štyri body nájdete TU)

Dobrá atmosféra pokoj prináša

Overiť si svoj pokoj, bdelosť aj koncentráciu netreba v chráme ani ašrame, stačí stáť v 50-metrovej šóre raz za týždeň v Kauflande. Ste nervózni, lomcuje to s vami? Kde je ten pokoj, v ktorom regáli, a dávajú naň zľavu? Tak toto nehrozí, to sa musí vytvoriť, pekne každý sám a ostatným môžete tak maximálne ukázať svoj vzor. Ako na to? Chce to pestovať len jednu vec, ale zato stále. A to, udržovať sústredený stav pozorovateľa svojich pocitov a postojov a za pochodu LADIŤ, LADIŤ a znova LADIŤ. Váš vyladený harmonický stav je v okamihu okolo vás.

Tak ako sa šíri panika a strach na svetelných vlnách, tak isto sa šíri aj pravý opak týchto pocitov. Nenechajte sa vykoľajiť, nachytať na hruškách, verte, všetci si ten pokoj zaslúžia. Manžel, dieťa, pokladníčka, poštárka, úradníčka, všetci – vrátane vás. A keď ho bude oveľa viac, bude pribúdať aj istoty, bezpečia, odvahy a nádeje. To stojí predsa za to, denne trénovať priaznivú atmosféru!

Váha slova

Keď ste vnímaví a situáciu chápete, tak potom hádam nechcete niekoho v diskusii prehádať. Ten chudák pred vami má obrovský strach, potrebuje len vypustiť pretlak a vás za to obviniť. Tu treba skôr nadhľadom a humorom uhladiť rozpory. Šetrite kritikou a výčitkami. Bolestí a trápení sú tu plné vagóny, načo ešte prikladať. Spomeňte si na svoje slabosti, v nich sme si tááák veľmi podobní… Padlo vám vtedy dobre slovo uznania, súcitu, porozumenia?

Ako si zachovať zdravý rozum

Zmierlivým slovom k druhým nešetrite, lebo také šetrenie nikdy nie je na mieste. Ak bude chcieť šetriť na uvážlivom slove, budete sa musieť zmieriť s boľavými stratami. Vážte každučké jedno slovo tak, aby na miske váh bol rešpekt a pochopenie a nie nenávisť, odsúdenie alebo veľká prázdnota. Ako sa toto dá naučiť? Skúste stále cvičiť: dvakrát viac počúvať, než hovoriť, veľa premýšľať a poskladať z toho súvislosti.

Dobrá rada nad zlato

Nech by ste sa akokoľvek snažili, prídu aj pochmúrne dni. Ako keď zrazu všetko dobré z hlavy vyšumí. Niet sa o čo oprieť a vtedy prichádzajú na rad dobré rady. V prvom rade odborné, ako ďalej s prácou, školou, plácou, hypotékou… Zoberte pero, papier a rozum do ruky, nie je od veci vyklikať správne linky a držať popritom svoje linky – chuť a vôľu, že to ustojíte a aj rozchodíte. A čo to ostatné, to intímne, vlastné obavy, pochybnosti? Komu povedať, že už nevládzete a zožiera vás beznádej a strach? Že nikto nie je nablízku, kto by vás chytil za ruku a mal vás rád? Že nechcete kvôli tomu nikoho zaťažovať?

To sú len otrepané frázy. Bojíte sa vlastnej slabosti. Ale prečo? Veď len ten, kto uvidí vlastnú slabosť, má v skutočnosti silu ju pochopiť.

Kto vás má naozaj RÁD – vám rozumie a nebude súdiť, ani sa vysmievať, vypočuje vás, povzbudí, poradí. Nie je to novinka, že zdieľaná starosť je polovičná starosť a zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť. Tak odložte ostychy, nerobte drahoty, zavolajte sestre, kolegovi, mame alebo kamoške. Keď tú pocitovo ťažkú váhu vyklopíte, môžete znova vzájomne a racionálne pouvažovať. Ak nie je inej možnosti, využite linky pomoci, sú tam naslovovzatí odborníci – sociológovia a terapeuti. Nie je to žiadna hanba ani sranda, ale správne rozhodnutie.

Mať niekoho RÁD

Je opakom predchádzajúceho bodu. Určite máte niekoho z celého srdca radi, až tak, že by ste aj krv za neho vycedili. Láska je stav hlbokého chápania. Mať niekoho rád, znamená mať pochopenie o druhom, mať jeho RÁD v sebe. Vášeň sa dá stratiť na počkanie, pochopenie (RÁD) o druhom nikdy. Tak na čo čakáte, na vďačnosť alebo, že vás budú prosiť o pomoc? Robte, čo vám RÁD káže. Keď treba pohladiť – pohlaďte, keď treba variť – uvarte, keď treba mlčať – mlčte, keď treba počúvať – počúvajte, keď treba rozosmiať – vtipkujte, keď treba poradiť – poskytnite zo seba to najlepšie, čo ste pochopili a vyskúšali. Vy aj vaši milovaní budete rovnako odmenení, budete, skrátka, v lepšej spoločnosti, a to absolútne stačí.

Ďalšie štyri body sa budú týkať mentálnej, duchovnej oblasti. Je to váš zdroj a odtiaľ môžete najúčinnejšie ovplyvniť predchádzajúce dve – emócie a fyzické telo. Ak platí, že v zdravom tele zdravý duch, tak naopak to platí dvojnásobne. Prinesieme nabudúce…

Zdroj: Vlastná hlava zatiaľ nepomazaná, obrázky – Pixabay, dodatočne v Canve upravované

Autor: Lenka Sapárová

Konzultácie: Gabriela Cviková

Web: www.atelierresume.eu

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Rozhovor so Zuzkou Vačkovou o krásach aj trabloch v PRECHODE…

Mohlo by vás zaujímať