fbpx

Nekonečný kruh, v ktorom sa točí záujem, zvedavosť, adrenalín a chtíč. „Rozmohl  se nám tady takový nešvar“

Ako si zachovať dlhoročný vzťahRadikálna intimita

Opakovane v poslednom čase vídam rovnakú situáciu. Muž, stredný vek, relatívne úspešný a so stabilným miestom v živote. Plus mínus vzdelaný, väčšinou single alebo rozvedený, častokrát ale aj s rodinou ( rozumej doma žena, dve deti = tradičná rodina, pes, auto, chalupa na strednom Slovensku), najčastejšie však v partnerstve, manželstve alebo  vzťahu, hľadá kamarátku. Hm.

Mať kamarátov je úplne v poriadku, tí, ktorí priateľov nemajú sú ochudobnení o veľkú dávku emócií, lebo veď kto z nás nechce spriaznenú dušu.

Priatelia majú v našich životoch významnú úlohu. A neviem ako vy, mne sa zdajú s pribúdajúcimi rokmi dôležitejší, ako kedykoľvek doteraz. Zvláštne ale je, ak si ľudia hľadajú kamarátov a doma majú vzťahy, partnerstvá, zdieľajú s niekým život a hľadaná kamarátka/kamarát určite nebude niekto, s kým sa doma pochvália.

„Rozmohl  se nám tady takový nešvar“

Neviem do akej miery sa rovnako správajú ženy, neviem to posúdiť. Mojím cieľom nie je mudrovať o podvádzajúcich ľuďoch. Píšem len, s čím sa bezprostredne dostávam do kontaktu zo ženského hľadiska. Strávila som na online portáloch more času (až oceán, dalo by sa povedať ). A veľmi mi je ľúto, čo tam vidím. Sú tam členovia vašich rodín, otcovia, partneri ale aj susedia. Muži s rodinami, otcovia čerstvo narodených bábätiek. Žijú svoje online paralelné životy.

Doma vedľa nich v posteli leží žena, ktorá dôveruje človeku, pri ktorom sa ráno zobudí. Verí že to, čo spolu vybudovali, je akýsi pilier istoty, niečo, čo patrí len im dvom. Nemá potuchy, že jej muž/partner/frajer potrebuje s kamarátkou riešiť každodenné radosti a starosti bežného života, plánuje s ňou stretnutie, prípadne by s ňou rád zdieľal aj viac, lebo…ako píše…doma je to už nuda. Nie, nechce sa rozviesť, má deti, hypotéku a dom. Takto mu to vyhovuje.

Občas si vyraziť na večeru, drink, ísť spolu na výlet, keď si ona myslí, že je na služobke, prípadne ( a ideálne bez narušenia akéhokoľvek súkromia) mať milenecký vzťah. Také spestrenie. Lebo so ženou si už nerozumiem tak, ako kedysi. Je to dobrá baba, dobrá matka mojich detí, ale už to nie je ono. Neiskrí to ako pred pätnástimi rokmi.  Nuda, chápete? Predstavte si že po xy rokoch spoločného života ste pre niekoho jednoducho….nuda. Cudzí človek blikajúci online vie o vašom partnerstve, vzťahu, rodine a živote veci, ktoré sú intímne, dôverné a len vaše.

Nuda vo vzťahu existuje

Samozrejme. Stereotyp je veľkým zabijakom akýchkoľvek partnerstiev. Nemôžeme sa tváriť, že nuda neexistuje, ak ste s niekým xy rokov, poznáte ho ako svoje topánky, a už ste s ním zažili všetko. Veľmi rýchlo to zovšednie. Rokmi som prišla na to, že nude sa vo vzťahu vyhnúť nedá, ale…. dá sa s tým niečo robiť. Niekto múdry už raz povedal, že základom je komunikácia. Veď prečo si ľudia nepovedia že: počuj, trochu je to stále o tom istom, nejdeme na kurz salsy? Na stanovačku len ty a ja, pod holé nebo? Do sexshopu, vyskúšať nové veci? Alebo cestujme!

Dnešné rande už nie je rande

Dnes sa už nerandí ako kedysi. Ak ste nenapraviteľný romantik a chcete zažiť východ slnka na Slavíne po tom, čo ste prekecali celú noc, dostať kyticu pivoniek alebo rannú inšpiratívnu smsku, absolvovať prechádzku poľom plným vlčích makov, budete pravdepodobne veľmi sklamaní. Randenie v 21. storočí je rýchla výmena základných informácií, väčšinou základné oťukanie. Osemdesiat percent prebieha online. Ak prejdete výberovým procesom, je čas na zábavu. Nemáte záujem len o tú, nechcete románik, ale čosi viac? Okej, nič sa nedeje, tak pekný večer, čau.

Ani single ľudia už nechcú záväzky

Žijeme v časoch, kedy byť sám už nie je až takým strašiakom. A preto si ľudia v strednom veku poriadne premyslia, do čoho budú investovať svoju energiu, a v prípade rozvodu, aj novonadobudnutú slobodu. Rozumiem im viac, než si myslíte. Ale kam sa podel ten staromódny model partnerskej exkluzivity, že ak s niekým „randím“, nemám „rozrobených“ ďalších päť kontaktov? Že keď je mi s týmto človekom dobre, nepotrebujem hľadať ešte za rohom a skúšať šťastie?

Keď kedysi ľudia podávali inzeráty do tlačenej verzie novín, asi bolo časovo náročné rozbehnúť si to na viacerých frontoch. Dnes je rýchlosť a vysoká ponuka tým najväčším lákadlom. Ľudia sú síce nakoniec smutní a osamelí, ale neuvedomujú si, že si to sami vybrali. A že to je len dobeh ich predchádzajúcich rozhodnutí. Je skvelé mať svoj single život, áno. Horšie je tráviť osamote sviatky, nemať komu povedať ako bolo v práci alebo prísť o šancu zažívať spoločné ráno. Nie vždy je to vidno, že niekto chýba, ozve sa to z času na čas, ako vlastná ozvena.

Prekvapivo je to  echo niečoho, čo som vlastne ani nevyslovil. Alebo áno?

Ako je možné že sme pristúpili k tomuto konzumnému prežívaniu vzťahov a partnerstiev, k tomuto online marazmu?

Virtuálna realita nám poskytuje možnosť rýchleho zoznámenia, rýchlej reakcie a relatívne vysokú úspešnosť- ak natrafíte na niekoho, kto chce rovnaké veci ako vy. Vyberá si však svoju daň. Hľadajúci človek má v pretlaku online ponúk tendenciu hľadať, aj keď už našiel. Viete, taký ten pocit že: a čo ak ma čaká niečo lepšie, niečo viac, niekto s kým budem šťastnejší, kompatibilnejší, spokojnejší, bude s ním lepší sex, bude mať kompatibilnejšie záľuby, bude jednoducho lepší… a tak ďalej.

Je to nekonečný kruh, v ktorom sa točí záujem, zvedavosť, adrenalín a chtíč. Moderná doba ponúka možnosť skúšať šťastie, kým sa mi chce a dokedy sa mi chce. Včera s Jankou, zajtra s Vierkou, cez víkend s Terezou… Je to návyková vec, ešte jeden krok, lebo čo ak práve tam na mňa čaká poklad. Veď to, čo držím v dlani, sú len mince. Drobné.

Môžete namietať že je to každého vec

A veď áno, je. Ale čo sa v konečnom dôsledku vlastne deje a prečo to môže byť nebezpečné? Preberáme potenciálne voľných kandidátov ako tovar v obchode: páči- nepáči, pekný, zaujímavý, vyzerá dobre, z rovnakého mesta. Pípneme ho pri pokladni, berieme ho. A keď sa nám potom nepáči, objavíme na ňom malú trhlinu, alebo sa nám zunuje, nikdy nebolo ľahšie zohnať si nový kus. Konzumné, smutné, neohľaduplné, plytké a povrchné? Áno, žiaľ.

Výmena potenciálneho partnera je taká rýchla, že si ani nedáme námahu zistiť, aký vlastne je. Vyžaduje to priveľa energie. Je ľahšie začať niekde od začiatku, vystavať si všetko podľa ideálneho scenára. A ak sa nezadarí, nič to. Načo sa snažiť, dať veciam čas alebo sa prizrieť bližšie. Veď skúsim ďalej. Takto sa normou stáva niečo, čo nikto z nás nepovažuje za správne, ale nechávame sa šrotovať masou blikajúcich notifikácií a nových možností.

Žerieme si navzájom čas a možnosť prizrieť sa bližšie človeku, s ktorým komunikujem. Lebo v poradí čakajú ďalšie neotvorené správy.

Nová notifikácia je sexy, sľubuje ďalšie dobrodružstvo.

Intimita nie je len sex a fyzický dotyk. Intimita je blízkosť a dôvera, niečo idúce hlbšie, na kosť. Je to niečo, čo nie je zadarmo a do čoho treba investovať. Je jedno, akú má podobu a tvar, nie je však jedno, ak sa s ňou hazarduje alebo sa predáva pod cenu, ako prezreté ovocie v obchodnom reťazci. Inak čoskoro nad ňou začnú lietať muchy.

Želám vám príjemne nudné leto a spokojnosť s tým, čo máte.

Niekedy je práve toto ten kľúč, ktorým sa otvárajú nové dvere.

Nora Remiarová

Autorka je blogerka

P.S: Korektorka Katka je na dovolenke. Ak ste našli v texte chýbajúcu čiarku alebo čiarku navyše, napíšte nám. Ďakujeme! (…ale snažili sme sa aj s Norou…)

Mohlo by vás zaujímať