Ako si vytvoriť kapsulový šatník a vďaka tomu šetrit čas a peniaze.

Ako stylistka sa venujem organizovaniu šatníkov svojich klientov. Zbavujeme sa oblečenia, ktoré nesedí a nelichotí postave, prípadne jeho farba nepôsobí na klientovi dobre alebo neladí s jeho/jej farebným typom. A dostávame sa potom aj k otázke, ako si vytvoriť kapsulový šatník a vďaka tomu šetrit čas a peniaze.

Niekedy nám je ľúto vyhodiť veci, s ktorými sa spája nejaká spomienka. Alebo sa nevieme rozlúčiť s drahšími kúskami, ktoré nám už nesedia tak ako kedysi. Preto je dobré siahnuť po pomocnej ruke niekoho nezaujatého, kto tieto dilemy vyrieši za vás. Odmení vás potom pohľad na prehľadný kapsulový šatník.

Čo je to kapsula a kapsulový šatník?

Aby ste už svoj pekne uprataný šatník nezahlcovali vecami, ktoré vám nebudú sedieť a nebudú sa dať skombinovať s inými, ukážem vám, ako si z niekoľkých základných (basic) kúskov môžete vytvoriť veľa nositeľných kombinácií. Na to sa používa termín kapsulový šatník. V zmysle slow fashion sa aktuálne využíva ako prostriedok na minimalizovanie objemu vecí, ktoré potrebujeme.
Pri plánovaní kapsule v šatníku obyčajne vychádzame z obdobia na približne jeden mesiac a tvorí ho zhruba dvadsať pracovných dní.

Ako si vytvoriť kapsulový šatník so stylistkou

Ak chceme, aby sa naše outfity opakovali maximálne dvakrát do mesiaca, potrebujeme na vykrytie jedného mesiaca desať kombinácií. Samozrejme, túto kapsulu môžeme použiť aj na ďalší mesiac, ak je rovnaké ročné obdobie. Na zimu a na leto potrebujete ďalšie kapsule. Je to preto, lebo potrebujeme využiť teplejšie veci, ako kabáty a čižmy alebo letnejšie oblečenie, ako sandále a šaty.

Kapsulový šatník – dámy

Dôležité je uvedomiť si aj príležitosť, kde budeme outfity nosiť. Ak je to práca, zvolíme biznis štýl, ak ste na materskej, vyberiete si ležérnejšie kombinácie. Keď viete, že máte pravidelne nejakú akciu – napríklad chodíte raz do mesiaca s kamoškami večer do mesta a štyrikrát do mesiaca cvičiť, je dobré naplánovať si aj to. Potom na jeden mesiac zvolíte 10 kombinácií biznis štýlu, jeden večerný outfit a jedno-dve športové oblečenia (môžete používať aj rovnaké, keď si ho stihnete vyprať).

Ako si vytvoriť kapsulový šatník a vyskladať outfity v kapsule ženy?

Predpokladajme, že preferujete sukne. Ak máte tri nositeľné sukne a k nim napríklad päť topov, máte hneď 15 kombinácií z ôsmich kúskov oblečenia. Samozrejme, nie vždy sa všetky topy dajú nosiť ku všetkým sukniam. Takže reálne je to cca desať kombinácií a viete s tým vykryť jeden mesiac. Ak preferutete nohavice, dajú sa jednotlivé kombinácie oblečenia, tzv. kapsule, vytvoriť podobne. Vo výsledku máte tri kusy nohavíc a päť topov a hneď je na svete 15 kombinácií, opäť len s použitím ôsmich kúskov.

Ako si vytvoriť kapsulový šatník

Kombinovateľnosť oblečenia pri kapsulovom šatníku

Ak sú univerzálne a vzájomne kombinovateľné, stačí vám v kapsulovom šatníku iba dvoje nohavíc a päť košieľ (alebo štyri košele a jedna vesta). Takto máte s použitím iba siedmich kúskov až 10 kombinácií, ktoré môžete používať celý mesiac. Ak zakomponujete vestu aj na modrú a ružovú košeľu, prípadne aj na viac.

Ak rady nosíte rovnako sukne aj nohavice, môžete si vytvoriť kombináciu dvoch nohavíc, jednej sukne a piatich topov, prípadne pridať do základnej kapsule aj šaty, tým ešte zvýšite počet možných kombinácií na celkových 16 outfitov.

Ako si vytvoriť kapsulový šatník - radí stylistka

Aké zvoliť farby jednotlivých kúskov v kapsulovom šatníku?

Aby sa dali spodné diely čo najlepšie využiť a kombinovať, voľte neutrálne farby (čierna, hnedá, tmavomodrá, sivá, biela) pri nohaviciach a sukniach. To je najlepšie využiť pri postave typu hruška, keď chcete upriamiť pozornosť skôr na vrchnú časť tela.

Ak máte postavu typu obrátený trojuholník a netúžite upútavať pozornosť na vrchnú časť postavy, voľte pri zostavovaní kapsulového šatníku pri vrškoch neutrály. Vyberte si napríklad košele a topy vo farbách ako sivá, tmavomodrá alebo čierna.

Alexandra Vrábelová ( bonusová časť z knihy Kam miznú vaše peniaze)

 

O kapsulovom šatníku pre mužov niekedy nabudúce…

Mohlo by vás zaujímať