Čo je najdôležitejšie pri zariaďovaní interiéru? Inšpirujte sa tvorbou dizajnérky Jasny Opavskej

Čo je najdôležitejšie pri zariaďovaní interiéru? Inšpirujte sa tvorbou dizajnérky Jasny Opavskej

Základ každého dobrého interiéru sú kvalitné podlahy a obklady do kúpeľne. Sú aj prvým prvkom, ktorý do interiéru s klientmi vyberáme. Ich štruktúra, farba a kvalita dajú rámec celému vznikajúcemu priestoru. Preto treba venovať dostatok času ich výberu. Možno sa pýtate, ako si vybrať podlahy a obklady do domu? Nuž poradiť sa s odborníkom (tu by som chcela podotknúť, že nie každý predajca je aj odborník) a uvažovať o nich aj s odstupom času.

Čo znamená s odstupom času?

Znamená to, že sa treba zamyslieť, či podlaha a obklad, na ktoré sa pozerám v obchode a teraz ma uchvátili, budú také pekné a zaujímavé aj o 10 rokov. My, ľudia, totiž máme tendenciu vyberať veci pod vplyvom emócií a mometálneho nastavenia.

Ako si vybrať podlahy a obklady do domu?

Pri výbere podlahy a obkladov to nie je najlepšia cesta, nakoľko nás budú sprevádzať v našom dome či byte minimálne ďalších 10-15 rokov. Užasné kvetinové vzory na obkladačkách a výrazná dominantná podlahová krytina nás po pár rokoch môžu veľmi ľahko omrzieť. Vymeniť ich bude náročné a drahé.

Preto klientom radím vybrať osvedčenú klasiku, striedmu farebnosť a textúry.

Ďalší veľký prvok, ktorý nemeníme v interiéri každý rok, je kuchynská linka.

Keď nič iné, tak aspoň kuchyňu si nechajte navrhnúť u odborníka. Ušetri vám to nielen peniaze, ale aj kilometre navyše, ktoré rokmi istotne nabeháte v nesprávne navrhnutej kuchyni. Pri plánovaní kuchyne v rodinnom dome alebo byte je preto dobré poradiť sa s odborníkom. Na trhu je niekoľko desiatok kuchynských štúdií, ktoré ponúkajú aj plánovanie kuchýň. Tu si dovolím pripomenúť, že predajca v kuchynskom štúdiu chce hlavne predať a nie vždy je skutočný odborník a detailista.

Takže, aj tu platí, že je dobré rozhliadnuť sa a pýtať sa. Len tak sa vám podarí nájsť odborníka a dizajnéra, s ktorým si budete rozumieť.

Jedálenský stôl, stoličky, sedačka, posteľ a matrace sú tiež dôležité prvky nášho interiéru. Treba ich vyberať v kontexte s podlahou, pre ktorú sme sa rozhodli a vždy porovnávať farebnosť a textúru s reálnymi vzorkami. Fotografie na papieri či obrazovke počítača, nebodaj telefónu, môžu veľmi skresľovať. Keď vám potom príde úplne iný nábytok, ako ste si predstavovali, môžete zažiť veľké a navyše veľmi drahé sklamanie.

Na záver prichádzajú svietidlá, koberce, tienenie okien, tapety a doplnky.

Málokto pri príprave rozpočtu na bývanie počíta s výdavkami práve na tieto veci, ktoré sú pomyselnou čerešničkou na torte. Zjednodušene by som celý proces zariaďovania interiéru mohla popísať ako prípravu na ples.

Ako si vybrať podlahy a obklady do domu

Prvá fáza je výber plesových šiat (podlaha a obklad). Gýčové, volánikové, čipkované možno zaujmú na prvý pohľad, ale určite z vás neurobia kráľovnú plesu. Do konca večera už nebudete zaujímavá a pohľad skôr pritiahne elegantná dáma v čiernych nadčasových šatách so správne zvoleným účesom a doplnkami primeranými jej osobnosti, veku a postave.

K šatám si vyberieme topánky, upravíme účes a správne sa namaľujeme (v paralele s interiérom ide o kuchyňu, sedačku, maľovku stien).

Kvalitné topánky, dobrý účes a make-up robia zázraky.

Vedia schovať naše drobné nedostatky a vyzdvihnú prednosti. To je aj úloha dobre zvoleného nábytku a farieb do interiéru. Vyzdvihnúť pekné časti domu a upraviť nedostatky tých menej podarených častí.

Keď sa takto oblečená, obutá a namaľovaná postavíte k zrkadlu, vtedy idete vyberať šperky. Tie buď náš výzor vyzdvihnú a skultivujú, alebo, naopak, pokazia aj ten najlepšie a najdrahšie postavený základ. Šperky v interiéri sú jednoznačne kvalitné svietidlá, záclony a závesy či zaujímavý koberec. Práve tieto doplnky môžu vyjadriť váš charakter, preferenciu a vkus.

Ako si vybrať podlahy a obklady do domu

Odvážne dámy môžu zvoliť aj extravagantné kusy (nie viac ako dva do celého interiéru) alebo staviť na osvedčenú klasiku. Záverečný pohľad do zrkadla má ponúknuť obraz, kde je všetko v súlade a harmónii, už nič netreba pridať a hlavne nič netreba ubrať.

Menej je viac platí aj pri navrhovaní interiéru.

Jasna Opavská

www.jasnakrasna.sk

Tento text vyšiel ako bonusová časť v rámci knihy KAM MIZNÚ VAŠE PENIAZE

Mohlo by vás zaujímať