Ako si udržať vzťah s partnerom? Ideálne manželstvo má 2 predpoklady: muž musí byť hluchý, žena slepá.

Ako si udržať vzťah s partneromAko si udržať vzťah s partnerom? Hluché uši manželovi a slepotu žene!

Každé ráno so mnou na električku čakával pár. Ona krásna a štíhla, vyzerajúca ako modelka, ktorá si len odskočila z móla. On malý, plešatý a určite viac ako 100-kilový. Rozmýšľala som, či sa mi viac podobá na Dany DeVita alebo na Paola Villaggia (účetní Fantozzi). Nuž, v takýchto situáciách sme kedysi dávno so sestrou zvykli vtipne poznamenať: „Možnože má dobré srdce“.

Nenápadne som ich pozorovala. Vždy sa rozprávali, smiali, túlili a bozkávali. Bolo vidieť, že sú si veľmi blízki.

Vtedy som si povedala: „Tak toto musí byť láska. Pravá, nefalšovaná. Taká, čo hory prenáša.“

Až po týždni som si všimla, že ona je slepá. Teda, aby som bola presná, nevidiaca.

„Ešte keby bol on hluchý, tak majú ideálne manželstvo,“ pomyslela som si zo žartu.

Spomenula som si totiž na ten známy citát Sokrata, ktorý presne povedal toto:

„Ideálne manželstvo má dva predpoklady: muž musí byť hluchý a žena slepá.“

Obdivujem múdrosti starovekého Grécka.

Už vtedy boli ľudia v myslení tak ďaleko. Neviem, čím alebo kým sa to zabrzdilo.

Sokrates, jeden z najlepších filozofov všetkých čias, ktorý svoju múdrosť podával s humorom a iróniou, zrejme pri tomto citáte vychádzal zo svojho vlastného života. Bol vraj veľmi škaredý a, ako všetci vieme, jeho manželka Xantippa bola veľmi hašterivá žena s mimoriadne ostrým jazykom. Hovorilo sa aj, že bola jediná bytosť, ktorá v diskusii so Sokratom zvíťazila.

Sokrates, aj napriek svojmu nepeknému vzhľadu, oplýval nesmiernym osobným šarmom a charizmou. Ženy, dokonca o dvadsať rokov mladšie, na neho priam leteli. A Xantippa, aj napriek svojej hašterivej povahe, bola podľa historikov oddanou ženou, ktorá Sokrata veľmi milovala.

Keď sa Sokrata spýtal jeden z jeho žiakov, čo si myslí o manželstve, odpovedal:
„Keď dostaneš dobrú ženu, budeš po celý život šťastný. Keď sa oženíš so zlou, budeš mať príležitosť stať sa filozofom. Ožeň sa!“

No vidíte, páni, aké príležitosti vám my, ženy, ponúkame.

Náhoda a moja zvedavosť dopriali, že som sa po nejakom čase s tými dvoma električkovými spolucestovateľmi zoznámila. A v hlave mi už bežala poviedka s názvom Slepá láska.

Katka a Juraj boli manželia a išla z nich neuveriteľná pohoda, šťastie a humor. Priznala som sa im, ako mi pri pohľade na nich preblesol hlavou Sokratov citát. Smiali sa a Juraj si neodpustil poznámku:

„Keďže je nevidiaca, stále sa niečo vypytuje a rozpráva. A veru, niekedy by som možno aj tú hluchotu privítal.“

 „Ty buď rád, že ťa nevidím,“ s úsmevom povedala Katka.

 „To mi hovoria všetci,“ smial sa Juraj.

„Ale pozor, ona síce nevidí, ale slepá nie je. Vidí, keď sa usmievam, vidí, keď na ňu pozerám, vidí, ako sa pozerám, vidí, keď sa nepozerám, ako sa nepozerám, čo robím, ako to robím, vidí, keď sa hnevám a mračím. Myslím, že vidí viac ako moje predchádzajúce vidiace priateľky. Má nejaké zvláštne senzory.“

„Vidím mu až do špiku kostí,“ smiala sa Katka.

A ktovie, ako je to s nepočujúcimi. Raz som parkovala pri škole pre nepočujúcich a sledovala som dvoch mladých ľudí. Takú tichú hádku som nikdy nevidela. Žiadny zvuk, žiadne slová, ale ten „tichý hluk“ sme cítili všetci 10 metrov okolo. Počujú všetko. Očami. A keď už nechcú počúvať, skrátka zatvoria oči. Alebo sa spolu diskutujúcemu otočia chrbtom.

Láska je slepá a hluchá.

Vedecky povedané, neuróny v mozgu vypnú naše kritické myslenie a negatívne pocity. Ale iba na chvíľu. Príroda sa takto prefíkaným, alebo, ak chcete, prefikaným (s krátkym i) spôsobom postará o zachovanie rodu. Ale potom tie potvorské neuróny všetko spustia. Nejaký blbý osvetľovač zapne reflektory a ešte blbší zvukár zapne zvuk. Blbý a blbší.

Opäť vidíme a počujeme všetko. A nezachráni nás ani to, že sme nevidiaci alebo nepočujúci. No a neskôr už častejšie vidíme a počujeme iba to zlé.

A tak nám nezostáva nič, len sa snažiť ten prírodný, očiam a ušiam lahodiaci gombík v mozgu vypínať sami.

Nie je to ľahké, nájsť tú správnu mieru slepoty a hluchoty.

Nechceme stratiť ostražitosť. Bojíme sa. Pretože rovnako, ako zvieratá, aj ľudia sa stratou svojich zmyslov môžu stať obeťami a pohltí ich džungľa.

 Ale keď sa naučíme ten gombík ovládať, naučíme sa čo, kedy, odkiaľ, pokiaľ a na ako dlho vypnúť a začneme správne prehliadať a správne prepočúvať, vtedy prichádza pravá láska. Tá pokojná, ničím nerušená bezneurónová láska.

Nedávno som natrafila na Hugolína Gavloviča a jeho „encyklopédiu múdra“ Valaská škola mravúv stodola, ktorú som si matne pamätala zo školských čias.

Tento oravský Sokrates bol kňaz, ktorý sa liečil na miestnych salašoch, kde začal spisovať životné múdrosti a skúsenosti pastierov oviec. A takí pastieri vedia veru o živote veľa.

Napríklad aj toto:

Slepá žena, a hluchý muž. To manželstvo dobré je juž.

Pekná vec jest, když muž žije dobre s svú manželkú,

jejich manželstvo pro lásku má ozdobu velkú.

Ale když sú proti sebe, jako bravy divé,

beda je v takém manželství, neb je peklo živé.

Kde muž hluchý, žena slepá, tam se dobre vodí,

v tem manželství velmi težko lásce se uškodí.

Žena schopná k podezrení jak hamuje oči,

potem zbytečne na muža jazykem netočí.

A muž hluchý, když na neho žena nečo búchá,

dobre činí, jestli jej hlas púščá mimo ucha.

Hluché uši manželovi, a slepotu žene

Alfonsus z lásky vinšuje v svém královském mene.

A ja vám prajem príjemnú slepotu a hluchotu.

Silvia Grecová

Korektúry k textu Stredný vek je časom zrelosti: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať