Zvonku všetko vyzerá fajn, ale vo vnútri sa cítite prázdni a nenaplnení? Urobte to po svojom

Zmena hýbe životom alebo ako si poradiť s krízou stredného veku

Hovorí sa, že jedinou istotou v živote je zmena. Všetko okolo nás, aj ľudský život, sa neustále mení. Možno sa nachádzate v období osobnej transformácie a veci, ktoré vám predtým dávali zmysel, ho zrazu už nedávajú.

Máte vnútorné volanie. Svoj život chcete žiť inak. Zvonku všetko vyzerá fajn, ale vo vnútri sa cítite prázdni a nenaplnení. Aj tak sa môže prejavovať kríza stredného veku.

Možno ste vo fáze, kedy sa seba pýtate: Kto som? V čom som naozaj dobrá/ý? Ako to všetko môžem zužitkovať na to, čo mi dáva zmysel? Mám na to? Zvládnem to? Už by som chcel/a robiť veci inak, aby som z toho mala aj väčšiu radosť.

Urobte to po svojom

Existujú rôzne spôsoby, ako si poradiť s krízou stredného veku. Pomôžu vám rôzne metódy, kurzy, učitelia a mentori. Stačí sa rozhliadnuť a vybrať si, čo vás skutočne priťahuje. Pre každého najlepšie funguje niečo iné.

„Existuje špecifický set daností, talentov, ktoré musím mať, aby som uspel/a v tom, čo by som najradšej robil/a?“

Na základe celosvetových prieskumov spoločnosti Gallup, ktorá sa roky venuje rozvoju silných stránok a sledovaniu úspešných ľudí, neexistuje úspešná kombinácia talentov a silných stránok. V tom, čo chcete robiť, môžete byť úspešný/á práve s tými darmi, ktoré už máte.

Šanca, že niekto iný na svete má rovnakých TOP 5 silných stránok (výsledok online dotazníka CliftonStrengths®) ako vy, je 1 : 33 000 000.

Ak vám to ešte nikto nepovedal, ste výnimočná osoba. Aj keď si teraz neveríte a skôr sa podceňujete. Máte na viac, než si myslíte! Ako z toho von?

  1. Zamerajte svoju pozornosť na to, čo vám ide

Ak chcete získať recept na šťastné manželstvo, pýtajte sa tých, ktorí už roky spolu šťastne žijú, a nie tých, čo sú rozvedení. Ak chcete vedieť recept na zdravý životný štýl, pýtajte sa tých, ktorí sú zdraví a preferujú tento spôsob života.

Ak chcete získať svoj vlastný recept na úspech, venujte pozornosť tomu, čo vám ide.

Už vás niekedy napadlo zamerať sa na to, v čom ste dobrý/á? Možno si poviete: „Veď to nemá logiku! Keď mi raz niečo ide, nemusím sa tomu ďalej venovať. Radšej sa zdokonalím v niečom, čo mi až tak dobre nejde.” Tak sme sa to naučili.

Výskum v tejto oblasti ukazuje pravý opak. Preto som rada, že prichádzame do éry, kedy sa začíname baviť o tom, v čom sme skutočne dobrí, a ako to môžeme ešte viac zužitkovať.

Skúste si predstaviť 2 – 3 osobnosti, ktoré obdivujete. Sú títo ľudia rovnakí alebo skôr odlišní? V čom konkrétne sú iní? A viete, prečo sú úspešní? Sú jedineční. To, čomu sa venujú, robia svojim štýlom. Prijali vlastné dary, robia to, čo najlepšie vedia a ostatné nechávajú na druhých.

Je 80+ ročným výskumom podložené, že keď budeme rozvíjať a používať to, v čom sme dobrí, máme neobmedzené možnosti rastu a úspechu. To znie zaujímavo, že?

  1. Obklopte sa šikovnými ľuďmi

Tu je druhý dôležitý bod na ceste za vašim úspechom. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí sú šikovní (šikovnejší v tom, čo vy nie ste). Nemusíme robiť všetko sami. Typ dokonalej mamy nefunguje – chodiť do práce, starať sa o deti, domácnosť, variť, prať, upratovať a večer od únavy padnúť do postele. Je dôležité vedieť požiadať o pomoc. Rozdeliť si prácu tak, aby každý robil to, na čo má danosti a čo ho naozaj baví. Zvyšok prenecháme iným šikovným ľuďom.

Ako postupovať v ceste za novým životom

Spoznajte svoje dary. Je len na vás, pre ktorý spôsob sa rozhodnete. Metóda CliftonStrengths® od spoločnosti Gallup je výnimočnou možnosťou, ako rýchlo a účinne spoznať svoje talenty a silné stránky, aj keď ste silno presvedčení, že ich nemáte. Už viac nemusíte tápať, v čom ste dobrí. Stačí si urobiť online dotazník. Približne za 35 minút budete mať svoje talenty čierne na bielom. Tento talentový profil pomáha ľuďom porozumieť, kde majú najväčší potenciál rastu a úspechu.

„Aby som bol/a úspešná/ý, stačí poznať svoje dary a talenty?” Úplne ľahká cesta to zas nie je. Aj rozvíjanie talentov a ich používanie potrebuje svoj čas.

ako si poradiť s krízou stredného veku

  1. Prijmite vaše dary a preberte za ne zodpovednosť

Čo to v praxi znamená? Ukážem vám to na príklade jednej mojej klientky. V online dotazníku CliftonStrengths® jej vyšlo, že má veľa krásnych vzťahových silných stránok. Konkrétne talent Empatický, Prepájajúci a Jedinečný talent – samá človečina. Avšak pri realizovaní svojich snov vníma tieto talenty ako niečo príliš mäkké a ženské, čo jej pri predaji veľmi nepomôže. Ako so vzťahovými talentmi predávať a uspieť?

Poznať talentový profil nestačí. Svojim silným stránkam potrebujeme porozumieť a prijať ich.

Presne tomu sa venujeme počas niekoľkých stretnutí. Učíme sa, čo je plusom, ale aj mínusom každého daru. Vyberieme si životné situácie, na ktoré sú klienti naozaj hrdí. Spoločne si krok po kroku prejdeme, aká silná stránka im k úspechu pomohla, a ako sa to v danej chvíli prejavilo. Cez praktické príklady si skladajú vlastný recept na úspech. Je to veľmi dôležité. Ak si dokážete zvedomiť vlastný recept úspechu, prijať ho, potom ho viete použiť v akejkoľvek situácii, úlohe, alebo výzve.

Počas procesu sa tiež učíme, ako s vlastnými silnými stránkami čo najlepšie predávať, robiť marketing alebo realizovať veci. Klienti prijímajú dary za svoje a zároveň si uvedomujú, ako ich ostatní môžu vnímať cez ich silné stránky, ale aj potenciálne slabé miesta každého talentu. Učia sa používať silnú stránku tak, aby im nestála v ceste za úspechom alebo neškodila pri komunikácii a práci s druhými.

Čím lepšie ľudia pochopia svoje talenty a naučia sa ich používať, tým efektívnejšie môžu prevziať kontrolu nad situáciami, s ktorými sa stretávajú. Takou situáciou môže byť akákoľvek zmena vo vašom živote, aj osobná transformácia a zvládnutie krízy stredného veku.

  1. Majte so sebou trpezlivosť

Niekedy chceme hneď na začiatku bežať, namiesto toho, aby sme začali chôdzou. Naše ciele si staviame príliš vysoko, resp. výsledky chceme vidieť z „noci do rána.“ Neporovnávajte vašu 1. kapitolu s niekoho 30. kapitolou. Prvý deň vášho biznisu nebude rovnaký, ako biznis, ktorý dosiahol niekto iný po piatich rokoch usilovnej práce.

Pri ceste za svojimi snami, myslite na to, že:

Nikto neprešiel tým, čím ste si prešli v živote vy.

Like-y nepredávajú. Nie ste tu na to, aby ste sa páčili všetkým ľuďom. Ste tu preto, aby ste sa autenticky odovzdali tomu, čo vás baví a teší. Žili vaše poslanie a víziu, pre ktorú ste sa rozhodli. Myslite na tých, ktorí vás potrebujú a chcú počuť práve váš príbeh. Zaujíma ich to, čo prinášate vy.

Nikto nemá také skúsenosti a zručnosti, aké máte vy. Vďaka tomu ste jedinečná/ý.

Nebojte sa začať pracovať alebo podnikať v novej oblasti. Nikdy nezačínate úplne odznova. Všetky doterajšie skúsenosti z predchádzajúcich pôsobení si beriete so sebou.

Vyhľadávajte ľudí, ktorí už prešli cestu, ktorú aj vy chcete prejsť. Nezabúdajte požiadať o pomoc, kedykoľvek ju potrebujete. Pridajte sa do komunity rovnako zmýšľajúcich ľudí. Keď sa spoja rovnako naladení ľudia, dejú sa zázraky. 🙂

Verím, že vám článok, ktorý som písala v rámci iniciatívy Reinventing yourself/Znovuobjav seba, pomohol. Cieľom tejto iniciatívy je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, ktorú môžeme nazvať aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej) zmeny podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy.

Autor: Katarína Medvecová Plichtová

Mohlo by vás zaujímať