fbpx
Ako si po 40-ke zachovať jasnosť mysle

Ako si po 40-ke zachovať jasnosť mysle?

Napriek tomu, že štyridsiatka je krásny vek, telo začína starnúť už oveľa skôr. A jedným z prvých príznakov toho, že už máme niečo za sebou, je zhoršenie pamäte. Spôsobuje to pokles mozgovej aktivity, zníženie excitability nervových buniek a porušenie spojení medzi neurónmi. Avšak, to,  že sa tento nezvratný proces vkradol do nášho života ešte neznamená, že to nemôžeme zmeniť!

Vieme, ako a pomocou ktorých jednoduchých činností si zdravie a vitalitu mozgu udržíte najlepšie.

Nezabúdajte na pravidelnú fyzickú aktivitu

Pre dobrú funkciu mozgu musíte mať dobrý krvný obeh, pre ktorý je dôležité pravidelne cvičiť, aby ste udržali svaly svojho tela v dobrej kondícii. Počas cvičenia sa zlepší krvný obeh, čo znamená, že mozog dostane viac výživných látok.

Pomôže vám v tom chôdza alebo krátke anaeróbne cvičenie. Avšak, vzhľadom na vek je lepšie, ak budete trénovať pod drobnohľadom profesionála. Pomôže vám vytvoriť tréningový program založený na vašom zdravotnom stave, veku, skúsenostiach a prekonaných chorobách.

Okrem tela, by ste však pravidelne mali precvičiť aj svoj mozog, v čom vám pomôžu napríklad aj obyčajné, a pritom krásne puzzle.

Doprajte si zdravú stravu

Pre dobrú funkciu mozgu musíte aj správne jesť. Vedci napríklad zistili, že omega-3 mastné kyseliny (v rybách) by mali byť prítomné v každodennej strave staršej osoby. Pozitívne ale  na mozog vplýva aj čučoriedková šťava. Práve tieto bobule sú najviac nasýtené antioxidantmi. Pôsobia blahodárne na organizmus a spomaľujú proces starnutia buniek.

Dôležitý je aj príjem glukózy. Avšak, lekári starším pacientom na to predpisujú špeciálne lieky, pretože táto zložka sa s pribúdajúcim vekom čoraz ťažšie vstrebávať z potravy. Ovocím alebo zeleninou, kde je glukózy dosť, určite nikdy nič nepokazíte nikdy.

Vzdelávajte sa

Podporiť správne funkcie mozgu a jeho pamäťové schopnosti môžete aj inak. Pohodlná angličtina online, riešenie logických problémov, krížoviek a všetko, vďaka čomu „mozog funguje“, je dobré robiť intenzívnejšie.

Akákoľvek činnosť, pri ktorej vaša hlava musí spracovať veľké množstvo informácií, prospeje vašej pamäti. Takže je možno ten najvyšší čas kúpiť si 3D puzzle, aby vás to zároveň aj bavilo.

Zaspievajte si

To, že má hudba na fungovanie mozgu priaznivý vplyv je známe už veľmi dlho. Presvedčiť sa o tom môžete rôznymi spôsobmi. Hudba môže vychádzať z vášho srdca aj úst, keď si môžete zaspievať sami alebo v speváckom zbore. Doplniť to môžete o osvojenie si hry na zaujímavom hudobnom nástroji.  Počas skúšok, memorovania textov, poznámok, osvojovania si nových vecí dostane mozog záťaž, ktorá sa pozitívne prejaví na stave pamäti. Alebo svoju obľúbenú hudbu cez sluchátka jednoducho len počúvajte. Určite to prospeje vašej angličtine ako aj psychike. Presvedčte sa 🙂

-Infoservis-

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová