Ako zistiť čo vás pichlo? Ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom, plošticou či blchou?

Ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom? Ako zistiť, čo vás pichlo?

V lete sa nám často stane, že nás v prírode, do ktorej chodíme viac, uštipne hmyz alebo chytíme kliešaťa. Ako rozoznať, čo vás pichlo a ako si poradiť? Ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom? Pripravili sme obrázkový manuál aj so základnými typmi, ako si pomôcť…

Včela, osa

Ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom, plošticou či blchou?

Po útoku včely, osi zostane bolestié opuchnuté miesto s viditeľným miestom vpichu. Včela v ňom zanecháva žihadlo. Vždy ho vyberajte maximálne opatrne, aby ste ho nestlačili a nevytlačili z vačku zvyšky jedu priamo do rany. Miesto býva opuchnuté a bolestivé aj niekoľko dní. Pomáha napríklad aj cibuľový obklad.)

Ploštice

Štípance od ploštíc sa od štípancov bĺch líšia tým, že nasledujú v rade za sebou.

Mravce

Ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom, plošticou či blchou?

Uštipnutie mravcom sa prejavuje opuchom, niekedy môže byť hnisavý a dlhšie sa hojí.

Komár

Štípanec od komára pozná azda každý – malý červený hrbolček, väčšinou dobre ohraničený a bez viditeľnej stop po vpichnutí.

Blchy

Poštipnuie blchou, v tomto prípade býva viac štípancou s červenou bodkou uprostred pri sebe.

Kliešť

Ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom, plošticou či blchou?

Uhryznutie kliešťom sa zvyčajne prejaví červenou škvrnkou, no spravidla v nej kliešťa ešte nájdete. Po vybratí kliešťa miesto dezinfikujte, ak v ňom zostala hlavička, zájdite na pohotovosť. Miesto uhryznutia vždy sledujte. Ak sa červená škvrna rozširuje, prípadne má biely stred, dieťa má bolesti, cíti sa slabé, vracia – okamžite zájdite k lekárovi – môže ísť o lymskú boreliózu.

Ako pomáhajú esenciálne oleje? 

Pracujem s olejmi dottera a vždy, keď ideme do prírody či na výlet, nosím so sebou aj tieto oleje a prípravky, ako prvú pomoc alebo prevenciu, ako si ošetriť ranu po vpichu hmyzom:

  • PURIFY ( zmes esenciálnych olejov na vyčistenie, stíšenie, dočistenie) – ja osobne na štípance dávam iba toto. Takisto v hotelovej izbe na posteľ ….alebo aj na záchodovú misu …. chápete ..
  • Žltá citronella ( odkomárovač turbo extra). Nakvapkám do difuzéra prenosného namiesto sviečok, ktoré nefungujú lebo iba bochvie čo v nich je … alebo na kožu, či oblečenie – do 15. dňa v mesiaci dostanete ako DARČEK ZDARMA k pravidelnej objednávke v doTerra.
  • Correct X – zmes esenciálnych olejov hojičov kože v príjemnom handy balení. Vytvorí tzv. ochranný povrch na rany – NEŠTÍPE.
  • Kabelkový  dezinfekčný sprej ONGUARD – zmes esenciálnych olejov pre rýchle vyčistenie napríklad sedátka na záchode, rúk. NETOXICkÝ ale účinný.
  • Kabelkový sprej Terrashield- ochranná zmes esenciálnych olejov na prechádzky do prírody. Prírodný a bezpečný.
  • Vyberátka na klieše – mám v kabelke stále … lebo však žijeme život s prírodou a niekedy proste treba.

Chcete zistiť viac? Vyplňte formulár a dostanete celý protokol s informáciami a odporúčaním…


V spolupráci: Mirka Števková

 

Mohlo by vás zaujímať