Ako si nastaviť jasné hranice a urobiť posun z role obete do role tvorcu zmysluplného a naplneného života?

Ako si nastaviť hranice v životeAko si nastaviť hranice v živote?

Tému hraníc vnímam veľmi pozorne už od mala. A JE TO ÚPLNE INAK! Ako malú ma otec brával do práce. Strážil štátnu hranicu. A ja som pečiatkovala sprievodky, škerila sa na zlých imperialistov a z času na čas chrúmala originál Milku s veľkými orieškami. Píše v úvode odľahčene na tému ako si nastaviť hranice v živote skúsená koučka, mentorka a psychologička Zuzana Reľovská, ktorá o stanovení hraníc spolu s ďalšími expertkami pripravila webinár https://beelong.sk/ako-si-nastavit-hranice/

Stráženie hraníc si naozaj vyžadovalo mnoho úsilia, emocionálneho a intelektuálneho popretia reality a v neposlednom rade litrov alkoholu. Hranice boli pevné a mocno nás chránili pred nepriateľom zo Západu. Niet sa čo čudovať, že samotné slovo „hranice“ sa neteší v našej krajine veľkej úcte.

Prečo o tom píšem?

Hranice existujú aj v malom.

V našom osobnom mikrokozme. Jedna z našich najintímnejších vecí, o ktorých môežme rozhodovať len a len my sami. A môžeme to robiť aj tak, že hranice budú pre nás prínosom.

A čo majú oddeľovať?

  • Čo od čoho?
  • Koho od koho?
  • Ako to vlastne je?

Hranice vymedzujú nejaký priestor.

Napríklad to môže byť priestor pre nás samých. Priestor, kde sme sami pre seba na prvom mieste. Tam, kde sa cítime bezpečne a kde je starostlivosť o nás samých práca na plný úväzok.

Každý z nás je iný a podobne to máme s hranicami. Niekto vie povedať NIE a cíti sa pri tom fajn, niekto sa cíti zle už len pri pomyslení, že by mal odmietnuť. Čokoľvek či kohokoľvek.

  • Niekto vie a chce pomáhať ostatným a má spôsoby, ako doplniť batérie a zregenerovať.
  • Niekto sa pustí bezhlavo do podpory iných bez toho, aby myslel na seba a svoje možnosti.
  • Niekto si netrúfa ísť do „terénu“ a pomáhať, cíti, že by to bolo nad jeho sily. Fyzické či emocionálne.

A tak je to úplne v poriadku. Sme rôzni, a to nás robí ľuďmi.

O čom sú hranice?

Hranice sú o sebapoznávaní, o akomsi testovaní vlastných možností. O spoznaní svojich hodnôt a svojej hodnoty. Len my vieme, čo si (aj na sebe) v živote vážime a kým sme.

Stanoviť si hranice je aj o prebratí zodpovednosti za svoj život. Posun z role obete, ktorá je bezmocná voči všetkým a všetkému do role tvorcu zmysluplného a naplneného života.

Svet a život nás neprestajne skúša.

A my sa môžeme nechať vláčiť, alebo pevne vziať veci do vlastných rúk. Napríklad aj tým, že si stanovíme hranice, ktoré nám pomôžu byt silnými, láskyplnými a spokojnými so sebou teraz a tu, v tomto živote.

Nie vtedy, keď… – doplňte si sami.

Stanovenie hraníc vyžaduje zmenu. V myslení, v komunikovaní, v konaní. A zmena nikdy nie je jednoduchá. A preto sme sa spojili, aby sme vám priniesli program, kde si svoje zmysluplné hranice zadefinujete, nahlas odkomunikujete a nájdete vlastný spôsob, ako ich udržať. V bezpečnom prostredí malej skupiny.

Veľmi sa na túto prácu tešíme. Je to téma nanajvýš ľudská a nanajvýš aktuálna.

Vedieť si stanoviť zdravé hranice je zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Autorky tohto článku pripravili sériu 3 webinárov, kde ťa to naučia. Každý webinár bude obsahovať teoretickú časť, priestor na hlbokú sebareflexiu, ale aj praktické odporúčania a návody z praxe. Link na prihlásenie tu: https://beelong.sk/ako-si-nastavit-hranice/

Zuzana Reľovská 

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať