Prichádza, podľa mňa, tá najväčšia lotéria. Lotéria so zdravím, priatelia!

Ako si budovať imunitu a zdraviePrichádza, podľa mňa, tá najväčšia lotéria. Lotéria so zdravím, priatelia!

Namiesto toho, aby ministerstvo vyzývalo podporovať imunitu, láka ľudí na lotériu so zdravím. Ako si budovať imunitu a zdravie?

Už viac rokov mám okolo seba ľudí, ktorí sa zaoberajú prírodným liečením.

Nie, nemyslím si, že lekárov nepotrebujeme a babka bylinkárka je trendy a treba ju počúvať. Myslím si, že tradičné učenie o bylinkách vie byť silnou podporou zdravia. A niekedy dokáže aj vyliečiť.

Uvediem príklad.

Pred 4 rokmi som si myslela, že som naozaj náhle zostarla. Nemohla som behať. Krívala som. Lekári odporúčali obstreky a následne dajakú injekčnú liečbu kolagénom. Potom som chodila aj na rehabilitáciu. Neprestávalo to. Kúpila som si bike, pretože hýbať sa musím. Tam to nebolelo.

A potom som zašla k bylinkárke. S úplne iným problémom, lebo kĺb mi nenapadlo spomínať. Veď bylinkárka, nie ortopéd. Odfotila mi oči. Hovorí sa tomu irisdiagnostika. A hneď prvá otázka: „Vás nebolí pravý kĺb?“

Pozerala som ako puk. No bolí… asi starnem. Zasmiala sa. Vysvetlila mi, že moja pečeň je v zlom stave (zistilo sa potom, že z liekov na anémiu…). Nasadila mi bylinky a povedala, že o dva mesiace ani nebudem vedieť. A stalo sa! To len na vysvetlenie, že niekedy bylinkárka aj pomôže…

Podpora vlastného zdravia je dôležitá

Každá bylinkárka, ale aj výživový poradca, kouč zdravia či tréner, vám istotne potvrdí, že to, čo vám najviac pomôže v živote v súvislosti so zdravím, je podpora vlastného tela. Skrátka, imunita. Kondička. A tak…

Áno, súhlasím, pestovanie zdravia, kondície, zdravé jedenie, pohyb na čerstvom vzduchu, odbúravanie stresu – tieto techniky zaberú denne nejaký čas. Denne. Dobre čítate. Nedá sa to inak. Je to denná rutina. Niečo, čo musíte mať nastavené ako program. Aj fyzioterapeut vám povie, že lepšie je zacvičiť si hoc aj 10 minút denne, ako sa raz do týždňa zničiť vo fitku alebo na túre, ktorá nekoreluje s vašou kondíciou.

A tu je kameň úrazu. Ľudia spohodlneli.

Väčšina je lenivá ako voš. Výhovorka sa vždy nájde. Vidím to okolo seba. Ľudia často vystupujú z dokonalých naleštených a drahých plechových schránok svojich áut, ale ich vlastná schránka je v horšom stave, ako najhrdzavejší vrak na vrakovisku. A tých ľudí – vrakov, stále pribúda.

Ani ja nie som bez chyby. Mám svoje zlozvyky. Podľa posledného merania mám 2% tuku navyše. Ale snažím sa. Zlozvyky vyvažujem dobrými návykmi. Nejdem tu kázať, každý nech sa pozrie na seba očami, akými chce. Ale to, že na Slovensku trpíme čoraz väčšou obezitou a degeneráciou tela kvôli sedavej práci, to je proste holý fakt. Stačí sa prejsť po ulici.

A v tejto situácii, keď tu máme vírus, ktorý, samozrejme, útočí najmä na ľudí s naštrbeným zdravím (tu môžu byť dôvody určite rôzne…), tak v tejto chvíli sa snažím hľadať na internete správy a výzvy ministerstva, aby si ľudia pestovali zdravie.

No skúste hľadať aj vy.

Heslo Zdravie je víťazstvo. Alebo Zdravie je sloboda. WTF?!

Možno niečo nájdete. Ale akurát tak od nejakej bylinkárky alebo trénera zdravia. Jeden by povedal, že ministerstvo zdravotníctva by malo celý čas vyzývať (AJ) k ochrane zdravia formou prevencie a nastavenia mysle. Lebo ďalším najhorším scenárom pre zdravie je stres. Už sme o tom písali veľakrát. Vyjadrovali sa psychiatri, ale aj iní lekári. Takže stresu máme dosť a, navyše, ako bonus máme mediálne strašenie. Veľká časť toho strašenia je platená. Áno, z našich daní je platená. A je nastavená tak, že nás ešte aj rozdeľuje na dva tábory, ktoré si nevedia prísť na meno. Priepasť je to veľká a tlaky sú tiež veľké.

Ale výzva, že pestujte si zdravie NIKDE. Prečo asi?

Toto je, podľa mňa, tá najväčšia lotéria. Lotéria so zdravím, priatelia!

Veľa mojich kamarátov a známych, ktorí sú zaočkovaní, sa hnevajú, pretože sa nedali očkovať kvôli tomu, aby hrali o nejakú sumu peňazí. Urobili toto rozhodnutie preto, lebo veria tomu, že očkovanie im pomôže. Navyše, ako ukazujú čísla, lotéria nie je motivujúca v tábore neočkovaných. Nehlásia sa.

Očkovacia lotéria je vyhodením peňazí do luftu. Je to marketing pre určitých politikov a platia ho z našej spoločnej kasy. Ešte keby tak masmédiá pravidelne informovali o tom, že mnohí ľudia onkologicky chorí nemajú schválenú liečbu! Lebo vraj nie sú peniaze… To ako fakt?

Tu by sme sa mali všetci spojiť a urobiť veľký protest.

Je to totiž nehumánne. Oslavujeme a marketujeme gambling v telke, ale nechávame zomierať matky či otcov (písali sme o realite aj tu:Onkologickí pacienti a nárok na lieky). Prinajhoršom sú odkázaní na zbierky plastových vrchnáčikov. Reálne je tu niečo zhnité. A my sme akosi ticho…

Ale hľadajme riešenia. Ako si budovať imunitu a zdravie?

Keďže ministerstvo stavilo na lotériu, ktorá ide v televízore a ničomu neprispieva, my, ľudia, by sme mali zobrať rozum do vlastných rúk a skúsiť si v polovici leta nastaviť vlastné pravidlá, ako si podporiť imunitu.

Je jedno v akom tábore rozdelenej spoločnosti sa nachádzate. Ale najhoršie, čo môže, podľa mňa, každý z nás urobiť, je stresovať sa správami a nenájsť si čas sám na seba.

To je potom lotéria samého so sebou. Pretože okrem vírusu nám stúpajú aj iné civilizačné choroby. A stúpajú rapídne.

Jediným liekom, ako zvládnuť tento nápor, je začať od seba. Skúsiť ráno s čistou hlavou. Skúsiť pestovať vlastné zdravie. Skúsiť robiť tie jednoduché kroky. Pozrieť sa na jedálniček. Vypnúť správy.

Lebo nech ste v ktoromkoľvek tábore, ak tú deltu schytáte, tak s dobrou imunitou to istotne lepšie zvládnete, aj keď sa o tom skoro nikde nehovorí. Skrátka, dobrá imunita vám nebude na prekážku. Dobrá imunita je seriózna prevencia pred tým, aby ste v prípade, ak ochoriete, zapĺňali lôžka v nemocnici. Áno. Môže sa stať aj človeku s dobrou imunitou, že skončí na ventilácii. Ale ak by niekto meral vplyv imunity na priebeh ochorenia, možno by sme sa dostali ku krásnym percentám. A to by mohlo byť motivujúce.

Tak do toho, priatelia.

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať