Stačí 31 jednoduchých trikov a ušetríte na elekrine, vode i kúrení. Poznáte ich všetky? Otestujte sa…

Ako šetriť na elektrine a kúrení
Otestujte sa…

Ako šetriť na elektrine a kúrení? Stačí len niekoľko jednoduchých trikov  

Tento návod ako šetriť na elektrine a kúrení sme našli na stránke Greenpeace.org. Je z roku 2019. Keďže sa za posledné mesiace téma šetrenia zviditeľnila, tak s blížiacou sa jeseňou a zimou je dobré pozrieť sa na to, ako šetriť. Možno už všetko zo spomenutého robíte. Ale možno nie…

Ako upozorňuje Greenpeace, tak zároveň znížite váš podiel na klimatických zmenách či na prevádzke jadrových elektrární. Vezmite si tipy k srdcu a skontrolujte váš byt alebo dom.

Nakupujte energeticky efektívne spotrebiče…

Malé rozdiely v spotrebe elektriny sa rokmi nahromadia do veľkých súm. Najväčšie rozdiely v spotrebe energie sú pri chladničkách a mrazničkách. Tie musia byť, rovnako ako práčky či sporáky v EÚ, povinne označené hodnotením od A (nízka spotreba) po G (vysoká spotreba). Avšak pre chladničky a mrazničky platí od r. 2004 ešte presnejšie označovanie: „A+

Radšej vyčistite sklo na sporáku…

Pri každom otvorení dvierok na sporáku uniká asi 20 % tepla – preto jedlo pozorujte zvonku.

Chladnička má stáť na chlade…

Ak stojí chladnička (mraznička) vedľa tepelného zdroja (radiátor, sporák, umývačka riadu, práčka), spotrebúva oveľa viac elektriny! Takže si na ich blízkosť treba dávať pozor, alebo aspoň medzi ne umiestniť izoláciu. Najlepšie je nejaké chladné miesto: pri každom stupni navyše spotrebuje chladnička asi o 4 % viac elektriny!

Nepreháňajte to s chladením…

Ideálna teplota v chladničke je 7°C – na to často stačí 1. stupeň. Rada navyše: ak vyložíte prázdny priestor novinami, zabránite pri otváraní veľkému úniku chladného vzduchu.

Vypnúť chladničku…

Keď ste dlhšie preč, vytiahnite chladničku zo zásuvky a odneste zvyšok jej obsahu k susedom (dá sa to spojiť s odmrazovaním). Kto potrebuje držať v chlade len malé množstvo potravín, zvládne to často aj bez chladničky – najmä v zime.

Menej vody pri varení…

Aj pri varení vajec môžete ušetriť: na dno hrnca postačí množstvo vody na hrúbku prsta – vajcia sa uvaria vo vodnej pare. Bez problémov to funguje aj so zemiakmi či brokolicou.

Variť na plyne…

( tu dodávame, že ak bude – pozn. redakcie). Je to lacnejšie a šetríte tým prírodu. Straty energie sú vďaka priamemu spaľovaniu viditeľne menšie a plyn sa ľahšie reguluje.

Využite všetko teplo…

Aj keď je to často napísané v recepte, väčšinou je predhriatie rúry zbytočné (výnimka: špeciálne cesto). Keď ju vy pnete pár minút pred dopečením, využijete zvyšok tepla bez míňania elektriny…

Pokrievka patrí na hrniec…

Pokrievka na hrnci zníži spotrebu energie až na 1/4! Najlepšie sú tlakové hrnce, ktoré ušetria ďalších 50 % energie.

Vodu na cestoviny nechať zovrieť v rýchlovarnej kanvici…

Najrýchlejšie zovrie voda v rýchlovarnej kanvici alebo za pomoci ponorného variča. O ponornom variči sme rozprávali aj podcaste Odznova… Oplatí sa ho mať ako záložné riešenie na ohrev vody v prípade, ak plyn nebude dostupný – rozhovor TU). Ak máte elektrický sporák, oplatí sa nechať vodu najprv zovrieť a potom vliať do hrnca.

Rozmrazujte mrazničku…

Ak sa v mrazničke vytvorí vrstva ľadu, začne silno stúpať spotreba energie. Rýchlo tvoriaci sa ľad a námraza prezrádza priepustnosť dverí. Takže nezabudnite raz za čas skontrolovať aj tesnenie.

Vetrať krátko a intenzívne…

Pri vetraní je lepšie vypnúť kúrenie a dokorán otvoriť okná. Vzduch sa tak rýchlo vymení a steny zostanú teplé. Vetranie cez pootvorené okno a súčasne kúrenie predstavuje obrovské plytvanie.

Zaizolujte tepelné potrubia…

Ak sú teplovodné potrubia v nevykúrených miestnostiach, ako napríklad v pivnici, treba ich starostlivo zaizolovať.

Kontrolujte radiátory…

Ak máte vlastné kúrenie, kontrolujte najmä obehové čerpadlo. Moderné čerpadlá spotrebujú oveľa menej elektriny. A nezabudnite na pravidelné odvzdušňovanie radiátorov.

Regulujte kúrenie…

Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň Celzia ušetrí až 6 % energie! Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18 – 20°C, v kuchyni 16 – 18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C. (Nezabúdajme, že túto zimu budeme kúriť ešte menej, ako bolo vyššie spomenuté…)

Nainštalujte si programovateľné termostaty…

Moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želania: večer vyššiu, cez deň a v noci nižšiu.

Šaty sušte na slnku…

Sušičky bielizne sú nezmyselnými žrútmi energie. V štvorčlennej domácnosti spotrebujú až 480 kilowatt hodín elektriny! Šaty je teda oveľa lepšie vyvesiť na čerstvý vzduch. Alebo si pozrite návod, ako používať sušičku, aby vám nezožrala príliš veľa peňazí. Návod tu – ŠETRÍME

Šetríme | Ako som kvôli zápachu skoro vyhodila pračku a prišla na to, ako sa dá ušetriť na energiách pri sušičke…

Používajte úsporné žiarovky…

Vydržia niekoľkonásobne dlhšie, ušetria asi 80 % elektriny a sú vhodné hlavne do lámp, ktoré dlho svietia – časté vypínanie a zapínanie im škodí. Pretože úsporné žiarovky obsahujú rizikové látky, nepatria do bežného odpadu.

Kúpte si rozvodku s vypínačom…

Pohotovostný režim pre hifi systém, televízor či DVD prehrávač spotrebuje ročne množstvo elektriny. Odborníci vypočítali, že až dva jadrové reaktory sú v Nemecku v prevádzke len preto, aby pokryli túto zbytočnú spotrebu. Ak zapojíte viaceré zariadenia do rozdvojky s vypínačom, pomôžete sebe aj životnému prostrediu.

Zariadenia, ktoré v noci nepotrebujete, môžete zapojiť do časovo nastaviteľného prepínača. Cez deň pracujú, v noci spia…

Obyčajné žiarovky len na WC, do kúpeľne a pivnice…

Všetka česť Edisonovi, ale tradičné žiarovky extrémne plytvajú energiou. Až 90 % jej unikne vo forme tepla. Najväčší zmysel majú tam, kde sa zdržiavate iba krátko a často sa tam zapína a vypína svetlo. Napríklad v kúpeľni.

Vypnite počítač…

Aj keď na počítači práve nepracujete, stále pohlcuje až 70 % energie. Takže aj cez kratšie prestávky je lepšie ho vypínať! Ak si kupujete nový počítač, vedzte, že ploché obrazovky sú energeticky šetrnejšie ako klasické.

Krátka sprcha namiesto kúpeľa…

Príprava teplej vody pohlcuje najviac energie v domácnostiach. Preto je lepšie krátko sa osprchovať ako naplniť celú vaňu množstvom vody. Používajte úsporné hlavice, znižujú spotrebu vody o polovicu. Pri šampónovaní či mydlení sprchu vypnite. (Ideálne, ak sa naučíte sprchovať v studenej vode – poznámka redakcie).

Nevyvárajte a nepredpierajte…

Väčšina baktérií sa zničí už pri 60-tich stupňoch. A na rozdiel od vyváracieho režimu pri tejto teplote ušetríte 50 % elektriny. Často postačí aj 30 alebo 40 stupňov. Takže predpieranie si môžeme odpustiť…

Vždy plnú práčku…

Práčka naplnená len jednou ponožkou spotrebuje rovnako veľa energie ako úplne plná. Niektoré modely sú vybavené úsporným programom pre polovičné naplnenie, ktorý zníži spotrebu asi o tretinu.

Nenakupujte prístroje na baterky…

Telefóny, elektrické holiace strojčeky a zubné kefky s priamym sieťovým pripojením spotrebujú podstatne menej ako prístroje na baterky.

Energia zo slnka…

Na európskych strechách sú už milióny solárnych zariadení na výrobu teplej vody či elektrickej energie. Teplovodný kolektor s plochou 1,5m2 na osobu, pokryje ročne viac, ako polovicu spotreby energie.

O možnostiach ako šetriť na elektrine a kúrení a vybudovať si záložný zdroj sme sa rozprávali tu:

Urobte si pohodlie…

Dobrá izolácia vonkajších stien, podkrovia a pivnice môže ušetriť viac ako polovicu nákladov na kúrenie. Moderné okná utesňujú 4 krát lepšie ako staré. Ale pozor, pri výrobe okien z PVC vznikajú nebezpečné látky, radšej teda dajte prednosť iným plastom alebo drevu. Rada navyše: umiestnite za radiátory reflexné fólie, odrážajú teplo späť do miestnosti.

Toastujte…

Kto neohrieva staré pečivo v rúre, ale na nadstavci na toastovači, ušetrí až 70 % energie.

Mikrovlnnú rúru len na maličkosti…

Už pri dvoch porciách spotrebuje mikrovlnka viac energie ako sporák. Taktiež rozmrazovanie v mikrovlnke míňa príliš veľa energie – takže potraviny radšej vyberte z mrazničky dostatočne včas pred varením.

Zhasínajte svetlo…

Rada, ktorú iste poznáte. Osvetlenie spotrebuje až desatinu elektriny v domácnosti. Takže: posledný zhasína! (A to doslovne – pozn. redakcie)

Ak máte ešte iné vychytávky, podeľte sa o ne. Napíšte nám…

Do šetrenia priatelia.

P.S: Do zajtra je ešte stále možnosť zakúpiť knihu Kam miznú vaše peniaze s letnou zľavou 25%. Pri objednaní použite kupón LETO22

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať