Šetríme | Ako som kvôli zápachu skoro vyhodila pračku a prišla na to, ako sa dá ušetriť na energiách pri sušičke…

Ako som kvôli zápachu skoro vyhodila pračku a prišla na to, ako sa dá ušetriť na energiách pri sušičke…

Idú na nás super časy. Budeme sa možno musieť vrátiť k starému dobrému: Radšej, ako vyhodiť, oplatí sa opraviť. Verte, že viem, o čom hovorím. Tento krátky článok venujem všetkým tým, ktorí chcú ušetriť na energii (sušička) a majú problém so zníženým výkonom pračky a zatuchnutou bielizňou.

Poďme najprv prať… Ako sa zbaviť zápachu pračky?

Asi dva roky som skúšala všetko. Všetky rady, všetky prostriedky. Od Calgonu cez ocot, sódu bikarbónu… Nepomohlo. Najmä uteráky boli takzvane zatuchnuté. Pomohlo iba slnečné počasie, keď sa do nich slnko oprelo, tak puch zmizol. Začala som neskôr do prania pridávať ešte aj Sanytol. Výsledok to nebol bohvieaký, ale zdalo sa mi, že bielizeň menej tuchne. Časom prestal zaberať aj Sanytol. Už som bola rozhodnutá pračku vyhodiť, keď tu… ajhľa.

Na jednej párty som sa zarozprávala s kamarátkou, ktorá je povestná tým, že je super gazdinka. Okrem toho miluje biele košele. Slovo dalo slovo. A ja som našla riešenie. To riešenie je super lacné a zafungovalo. Kyselina citrónová. Normálna obyčajná kyselina citrónová. Tí, čo to poznáte, nesmejte sa mi, prosím. Ja som o tom nikdy nepočula. Tak som spustila pračku na vyvárku a voilá… vyriešené. Šaty konečne netuchnú. Dokonca voňajú. Táto moja skutočne skúsená kamarátka-gazdiná mi ešte povedala, že octom som si mohla pračku úplne zničiť. A že by som nebola vraj prvá, hovoril jej opravár pračiek. Tak vyskúšajte a dajte vedieť, či zabralo.

Inak, zaujímavé je, že odvtedy pračka aj lepšie žmýka – takmer dosucha. A to sme už kúsok od sušenia. Poďme na to.

Sušička – žerie veľa energií a šaty máte dokrkvané tak, že musíte žehliť? Nerobte to…

Sušičku mám už dlhé roky. Neviem si predstaviť, že by som ju nemala. Odkedy mám sušičku, mám aj pevnejšiu postavu. Že to je blbosť? Viete čo? Nie je.

Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že optimalizujem náklady, kde sa dá. Ja tak, skrátka, žijem. Baví ma to. Veď aj knihu som o tom napísala (Kam miznú vaše peniaze – pre tých, ktorí ju ešte nemáte…) Keď som kúpila sušičku, tak sa mi niektorí kamaráti smiali, že hneď po prvom účte za elektrinu ju zaplombujem. Sušička totiž žerie dosť elektriny. Ďalšia vec je, že nech som skúšala rôzne programy, tak výsledkom boli mierne dokrkvané veci, ktoré bolo treba aj tak prežehliť. Vymyslela som teda zlepšovák.

Sušičku mám zapnutú 5-10 minút. Tu je ten priestor na vylepšenie postavy. Urobíte sériu drepov (3 x 10) a potom ešte plank. Hotovo. Po cca 5 minútach sušičku vypnem. Väčšina vody sa odparí a šaty sú horúce alebo teplé (podľa toho, aký program nastavíte).

Košele dávam rovno na vešiaky a netreba ich žehliť. Tričká a ostatné na sušiak. Účty za elektrinu mi teda klesli, a nieže stúpli. Veď to poznáte, keď idete žehliť, tak to nie je na 5 minút a žehlička má slušný odber tiež. Tak to vyskúšajte a pokojne aj s tou cvičebnou vsuvkou. A dajte vedieť, že ako sa vám to celé osvedčilo…

Krásne dni.

Martina Valachová

P.S: Tá cvičebná vsuvka mi prišla na um preto, lebo hneď ako som zapla sušičku a odbehla som, zabudla som, že sušička ide. Ideálny spôsob, ako „neprepísknuť“  časový úsek 5 minút, je ostať v blízkosti sušičky. To sa ale človek nudí… Keď zadrepujete a zaplankujete, verte, že 5 minút prejde ako nič.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

*Chodúľka slúži pacientom s obmedzenou pohyblivosťou. Zvyšuje stabilitu počas chôdze a dodáva istotu pohybu.

Mohlo by vás zaujímať