Je veľký rozdiel medzi ťažným a chovným koňom. Nie cudzí, ale blízki ľudia sú tí, ktorí vás podržia.

Ako sa zbaviť strachu z budúcnosti
MUDr. Artúr Ivančík, psychiater

Strach o seba, o blízkych je veľmi zhubná emócia… Ak si nie si istý, urob ešte jeden malý krôčik, ale rozdávať sa nie je o dobrote.

Som v poslednej dobe dosť prekvapený, koľko ľudí v mojom okolí, blízkych priateľov, ale aj mojich pacientov je veriacich. Časť z nich verí, že dobre už len bolo, druhá, menšia časť, verí, že dobré na nich len čaká.

Veriaci som aj ja.

Verím v to, že moje zmierenie sa so svojou minulosťou a zároveň rozhodnutie prestať riešiť nekonečné obavy z budúcnosti mi nebudú kaziť prítomnosť. Minulosť nikto nezmení, budúcnosť málokto tuší, čo prinesie. Voľbou je ukotviť sa v prítomnosti a pokúsiť sa naplno prežívať pocit bytostného a prítomného okamihu – „teraz a tu“.

Verím tiež, že prijatie, odpúšťanie a zmierenie sa je tá najplodnejšia cesta na úspešné zvládnutie takmer každej krízy.

Možno, pre lepšie pochopenie, ako na nás vplýva kríza, je dobré si pripomenúť z psychologického pohľadu jej štádiá, ktorými reagujeme viac-menej všetci rovnako.

Prvým momentom je šok, potom nasleduje odmietanie s popieraním faktov a nedôvera.

Zaujímavé, že po ňom hneď nasleduje vlna solidarity a podpory s krátkodobým optimizmom a utešovaním sa. Pomaly, ale iste, ju vystriedajú plané nádeje a stav dezilúzie s prebudením sa, ktoré nie zriedkavo bývajú spojené aj s pocitmi krivdy, viny a silných obáv. Potom nasleduje dotyk pomyselného samotného dna. Až po týchto fázach prichádza postupná reštitúcia s prijatím.

Každý, kto si v tomto momente premietol ktorúkoľvek svoju tragickú životnú udalosť, stratu blízkeho človeka, silný stres či pocit silného ohrozenia, sa isto nachádzal alebo nachádza v niektorej z týchto fáz.

Život je však príliš krátky na jeho prežitie v obavách a strachu, v pocitoch viny či v dlhej sebaľútosti.

Zotrvať v nečinnosti a zacykliť sa v niektorých z týchto fáz je maximálne kontraproduktívne. Každý z nás má potenciál dostať sa cez čokoľvek, cez akýkoľvek žiaľ, neúspech, obavy a bolesť.

Možno sa momentálne cítite bezradní, nešťastní či znechutení vývojom aj z aktuálnej spoločenskej situácie. V prvom rade sa neľutujte, sebaľútosť nikdy nič nevyriešila. Strach o seba, o blízkych je veľmi zhubná emócia, najmä, ak je, navyše, chronicky a masívne živená.

Nič nevyriešia ani lacné rady typu: „vezmi iba rozum do hrsti a snaž sa zlepšiť svoju situáciu“. Každý musí najprv prijať svoju časť osudu, svoj kríž. Nikto za vás nevyrieši žiadny váš problém. Je možno aj jedno, či prehodnotíte len svoj hlboký vnútorný postoj k problémom, minulosti, k životu, a porozmýšľate o východiskách do budúcnosti, alebo sa aj vlastnou pozitívnou aktivitou pričiníte o to, aby sa cielenými krokmi a konkrétnymi skutkami vaša momentálna situácia a pocity zlepšili.

Nepoznám žiadny univerzálny recept pre všetkých, každý človek má iný svetonázor, iné potreby a aj vieru.

Ako sa zbaviť strachu z budúcnosti? Prvým krokom je nebáť sa nazrieť do svojich možností, pohľadať vnútornú silu niečo zmeniť vo svojom živote a postojoch k nemu. Môžu to byť naozaj akékoľvek pozitívne priority a aktivity, pri ktorých načerpáte radosť, energiu alebo si len odpočiniete. Každá, aj malá zmena uhla pohľadu na problém, je prospešná. Ak sa vám čo len trochu podarí nájsť pekné a pozitívne stránky v akejkoľvek nepriaznivej životnej etape, najlepšie aj s malou dávkou humoru a s nadhľadom – máte vyhraté.

Je naozaj úplne jedno, či začnete cielene trebárs prokrastinovať, športovať alebo sa len vyhýbať toxickým ľudom či jalovým radám typu „vzchop sa“.

Žiadúce je vytrvať v tom, čo vám robí dobre. Najmä ľuďom, čo sa večne sťažujú, ľudom čo nehľadajú riešenia svojich problémov, aj takým, čo vás využívajú, sa nebojte povedať nie. Zbavte sa strachu z odmietnutia. Nebojte sa byť v prenesenom zmysle aj egoistickí. Doprajte si radosť a skúste sa rozmaznávať, samých seba. Nebojte sa mať správne či nesprávne rozhodnutia. Pokojne si môžete vyskúšať na chvíľku aj to, aké je to byť „pozitívnym rebelom“.

Zvoľte si a vytvorte si také nové životné tempo a životný štýl, ktorý vás udrží v rovnováhe duševného a telesného zdravia. Pracujte a snažte sa len toľko, koľko vládzete.

Vždy majte na mysli, že je veľký rozdiel medzi ťažným a chovným koňom.

Nezabúdajte však tiež pestovať a udržiavať si ozajstné priateľstvá a, samozrejme, najmä čisté rodinné vzťahy. Nie cudzí, ale blízki ľudia sú tí, ktorí vás podržia.

Ak si nie ste istí, urobte ešte jeden malý odvážny krôčik, ale majte vždy na mysli, že rozdávať sa nie je o dobrote.

MUDr. Artúr Ivančík, psychiater

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Stretnúť usmiatych ľudí, ktorí hľadajú odpovede. Hľadajú pravdu a pravdivosť. Anna Hogenová, Max Kašparu, Leri Švec, Bea Hlohovská? Stretnime sa spolu na Festivale ODznova v pravdivosti 28.10.2023 od 13:00 do 19:30 v Bratislave. Lístky a informácie tu: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/festival-odznova-v-pravdivosti-34629/

Mohlo by vás zaujímať