Psychológ Jozef Čuha: Tak ako vynášate odpad z domácnosti, mali by ste ho vynášať aj z vlastnej hlavy.

Ako sa zbaviť myšlienkového odpadu? Odpad je vždy len odpad!Psychológ Jozef Čuha: Ako sa zbaviť myšlienkového odpadu? Uvedomte si, že odpad je vždy len odpad.

Pred časom sme v našom dome robili vlastnú spoločnú kotolňu. Určite to bude mať výhody, okrem iného to prinesie aj úsporu energie, a verím, že aj viac tepla, ako doteraz. Tá firma, ktorá nám to robila, musela ťahať aj nové rozvody. Zákony schválnosti asi fungujú, lebo nové rozvody išli priamo cez našu pivnicu. Dôverník ma požiadal, aby som pivnicu uvoľnil, aby tam majstri mali priestor a aby nepoškodili veci, čo som tam mal. Nebol som nadšený, že musím čistiť pivnicu, ale nebolo iné riešenie.

Celé odpoludnie aj večer som triedil, vynášal, ukladal, prenášal a čistil. Keď to bolo hotové, tak som si spokojne sadol a bol som rád, že množstvo úplne nepotrebných vecí som vyhádzal a uvoľnil priestor na uloženie toho, čo je ešte potrebné a čo pravidelne používam. Napr. pneumatiky na auto, kosačku na trávu alebo kadečo iné.

V tej chvíli mi napadla aj asociácia na naše myslenie. Ako sa zbaviť myšlienkového odpadu?

Za roky nášho života naukladáme do našej mysle toľko nepotrebného haraburdia, že to zaťažuje nielen myslenie, ale následne aj konanie, zaťažuje to našu psychiku a dovolím si tvrdiť, že aj všetky duchovné činnosti.

Občas, a nielen z donútenia, je potrebné si v našich myšlienkových procesoch spraviť inventúru. Zbaviť sa všetkých nepotrebných, negatívnych, zaťažujúcich odpadov, ktorými sme si zaniesli naše myslenie, alebo sme dovolili iným, aby tak urobili.

Uvidíte, že po dôkladnom vyčistení, budete mať príjemný pocit a môžete si spokojne sadnúť.

Môžete začať ukladať do svojej mysle to, čo potrebujete pre seba, pre svoj život, čo potrebujete dennodenne a čo vás nezaťažuje.

Uvoľnite priestor, aby mohli vaši majstri nerušene pracovať a aby nepoškodili to, čo tam máte a čo je potrebné. Začnite nahrádzať negatívne myšlienkové pochody a duchovné hodnoty inými, pozitívnymi myšlienkami a hodnotami. Uvedomte si, že odpad je vždy len odpad. Tak ako ho vynášate pravidelne z vašich domácností, mali by ste ho pravidelne vynášať aj zo svojho myslenia. Nájdite si čas a urobte to. Teraz a nečakajte na niečo a na niekoho.

Aký obsah má myšlienkový odpad?

Je to zlosť, hnev, od ktorého je len krôčik k nenávisti, závisť, neprajníctvo, sebaľútosť, strach, od ktorého je len krôčik k sebapodceňovaniu, nízkej sebadôvere a sebavedomiu, pocitom menejcennosti..

V každom okamihu sa rozhodujete, kým ste a budete. Váš život je vždycky výsledkom vašich myšlienok.

Jozef Čuha, Phdr.

Kto je Jozef Čuha?

Psychológ, ktorý sa venuje vzdelávaniu v oblasti riadenia a vedenia, osobnostného rozvoja, koučingu, manažmentu, leadershipu, psychoterapii,  psychodiagnostike a poradenstvu v oblasti personálneho, biodromálneho a vzťahového života.

„Najväčším zdrojom mojich vedomostí stále zostáva kontakt s ľuďmi, ich príbehy a skúsenosti, z ktorých sa stále učím.“

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Poďte s nami na Festival…

O tom, ako prežiť túto dobu, ale aj o tom ako a kde hľadať pravdivosť, bude aj náš festival ODZnova v pravdivosti.

Pridajte sa tu: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/festival-odznova-v-pravdivosti-34629/

Cena lístku 35€ je garantovaná do konca septebra.

Mohlo by vás zaujímať