Ako sa vyrovnať s hejtermi, ale i s hejterom v nás? Výsmech, potupa? Dôležité je, či hejterovi uveríte!

Ako sa vyrovnať s hejtermi, ale aj s hejterom v násAko sa vyrovnať s hejtermi, ale aj s hejterom v nás? Dôležité je, či hejterovi uveríte!

V dnešnom krátkom zamyslení sa chcem venovať hejtu. Ako sa vyrovnať s hejtermi? Sú všade okolo nás. A, samozrejme, dotýka sa aj mňa.

Denne sa vystavujem šípom hejtu či nesúhlasu – a to dobrovoľne.

Keď tvoríte obsah do online priestoru a na YouTube, tak sa to nedá robiť tak, že sa nestretnete s názorom čitateľov. To je fajn. Ale často prichádza aj hejt, ktorý je postavený na frustrácii druhej strany. Účelom je výsmech, potupa, dýka do chrbta a takto podobne…

Ako to celé spracovať, aby ste neprepadli depresii? A čo si všímať?

Dôležité je, ako budete pracovať s vlastnými presvedčeniami. Toto presne mi dnes povedala Heňa Hudecová. Spíš si svoje presvedčenia v oblasti, kde si hejtovaná, a skús zistiť, či s tým súhlasíš. Či si to presvedčenie iného človeka berieš za svoje… (Inak Heňa už radí mnohým. Písali sme o tom tu: Všetko začína v hlave.)

Zaujímavé. Čiže uhol pohľadu? Také jednoduché to je?

Vlastne áno, je. Použijem príklad… Na YouTube mám kanál ODznova. Veľmi som chcela dostávať témy medzi publikum, ale dlho som váhala. Jedným z dôvodov bol ten, že som podľa mňa totálne nefotogenická, a ďalej, že ráčkujem. Skrátka, mám rečovú vadu.

Jedného dňa som si však povedala, že to skúsim.

Trénovala som najprv v audio podcaste (to hlavne kvôli tomu, že som nefotogenická, a teda audio odhaľovalo IBA moje ráčkovanie…). Ale napokon už vyše roka robím aj video podcast.

Ešte nikto mi nenapísal, že som nefotogenická. BINGO. Takže, toto je len moje presvedčenie a asi by som s tým mala pracovať. Je to, skrátka, môj problém… Ešte nikto na to neprišiel.

Ale čo sa týka mojej rečovej vady, aspoň raz mesačne mi niekto napíše komentár, že otrasná moderátorka, veď ani R nevie povedať.

Skôr, ako som do celého toho podcastu šla, som si musela položiť podobnú otázku aj ja. Ráčkujúca moderátorka. Kto to bude počúvať? Veď nie som hluchá. Ja viem, že ráčkujem! Ale túžba pýtať sa bola silnejšia, ako moje presvedčenie. A aj na základe popchnutia od zopár ľudí som do toho šla…

Výsledok je jasný.

Moje 2 presvedčenia, že niečo nemám robiť, boli smiešne.

Hejt na tému vzhľadu neprišiel a hejt na tému mojej rečovej vady prišiel asi 12x… Každému takémuto človeku som milo odpísala, že viem, že ráčkujem. A že vždy je možnosť podcast vypnúť.

Milión verzus dvanásť?

V týchto dňoch oslavujem MILIÓN pozretí na YouTube. Spolu s audio podcastom som ten milión prelomila už pred mesiacmi. Milión. Hejt poznámok na ráčkovanie bolo asi 12. Nie je to krásne? Predstavte si, že by som ostala v tých mojich presvedčeniach, že kto to bude pozerať a kto to bude počúvať?

Záver?

Hejter v nás je niekedy nebezpečnejší, ako ten hejter vonku. A keď sa správne nastavíte, tak aj hejterovi vonku viete odpovedať láskavo alebo vtipne. Ako ja posledne, keď mi jeden mladý muž napísal, že otrasné, „rengavá“ moderátorka. Bolo to pod rozhovorom s nevidomou Luciou. Všeličo som mohla napísať. Aj ho poučovať. Rozhodla som sa, že ho pochválim.

Napísala som mu: To je fantastické, nech Boh žehná váš sluch aj naďalej…

Martina Valachová

P.S: Ak chcete tvorbu Magazínu 40plus a podcastu ODznova podporiť, je to jednoduché. Dá sa to aj zakúpením virtuálnej kávičky – TU.  Všetkým, ktorí sa zapájajú, ĎAKUJEM.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať