Obezita NIE JE osobné a osobnostné zlyhanie… Obezita je choroba, ktorá vyžaduje liečbu.

Ako sa vyliečiť z obezityAko sa vyliečiť z obezity

Pri aktuálnom stave zdravotníctva sa budeme čochvíľa liečiť sami… Viete, akú chorobu si pacient lieči sám už dnes? OBEZITU. Ako sa vyliečiť z obezity?

„Obezita je choroba, ktorú pacient lieči najčastejšie sám, niekedy sa poradí s fitness trénerom, zriedkavejšie s výživovým poradcom. Takmer nikdy s lekárom…“

Prečo obezitu neliečime u lekára? Možno preto, že v starších učebniciach medicíny je informácií o obezite žalostne málo.

Obezita NIE JE osobné a osobnostné zlyhanie… Obezita je choroba, ktorá vyžaduje liečbu.

Obezita je zápal tukového tkaniva. Len niekoľko rokov vieme, že existuje chronický systémový nízko dávkovaný zápal, hovorili sme si o ňom nedávno. A ešte menej rokov vieme, že práve takýto zápal prebieha aj v tukovom tkanive a je spojený s obezitou.

Hlavný inžinier to s nami myslel dobre. Naprogramoval nám zásobu energie vo forme tuku na „zlé časy“. Primerané množstvo by malo byť vraj také veľké, aby sme prežili bez schopnosti živiť sa zlomeninu veľkej kosti, čo je cca 12 týždňov. Dnes na posteli s pravidelným prístupom do chladničky niekoľkokrát denne je to úplne naopak…

Udržiavanie stabilnej zásoby tuku a neprepchávanie „skladu“ je veľmi citlivo sledované a riadené. Hlavné centrum pravdepodobne sídli v mozgu a reguluje všetkých, ktorí sa na tom podieľajú, to znamená trávenie, metabolizmus, ale i imunitný systém. V stave zdravia všetci vedia, čo majú robiť.

V stave chronického nízko dávkovaného zápalu táto regulácia zlyháva. Mení sa správanie celého systému. „Zapálené, obézne“ tukové tkanivo funguje inak ako „štíhle“ tukové tkanivo. Obézne tukové tkanivo je „škrečkovité“, veľmi zle a neochotne sa zbavuje svojich zásob, omnoho radšej si ich ukladá, niekedy aj nezmyselne veľa… Zmena celého systému vedie k poruche spaľovania tukov, ale i cukrov, a k ukladaniu tukových zásob. Výsledkom dlhodobého chronického zápalu je okrem nadváhy a obezity aj cukrovka druhého typu, stukovatenie pečene, ochorenia srdca a ciev.

Predstava, že základom liečby obezity je „malý dvor a veľký bič“, teda znížiť príjem a zvýšiť výdaj energie, je z minulého storočia.

Človek nie je kalorimetrická nádoba a neplatia v ňom fyzikálne zákony. Chronický nízko dávkovaný zápal výrazne zasahuje a porušuje schopnosť udržiavať stabilnú hmotnosť a stabilné, primerané zásoby tuku.

Ako sa vyliečiť z obezity?

Čo konkrétne nefunguje a ako sa to pokazí pri obezite, zatiaľ presne nevieme. Čo však vieme, je, že epidémia obezity ide ruka v ruke s civilizačnými vplyvmi, jednoducho povedané s modernizáciou. K hlavným faktorom, ktoré sú spojené s globálnou epidémiou obezity patrí: zmena potravy, vynález prostriedkov uľahčujúcich fyzickú prácu a vynález umelého svetla. Zúženie problému na príjem a výdaj energie je simplistické, nikam nevedúce a problém neriešiace.

Ak máte na január odložené predsavzatia zlepšiť svoj zdravotný stav, napísala by som si toto:

Nepotrebujem schudnúť, potrebujem bojovať s chronickým zápalom.

Ako sa vyliečiť z obezity?

  1. Strava – jednoduchá, prirodzená, nevyrábaná fabrikou, aspoň spolovice tvorená zeleninou a ovocím, s obmedzením pridaných jednoduchých cukrov a tukov, s dostatkom vlákniny ideálne z 30 druhov rôznej rastlinnej stravy za týždeň a takmer denne s prísunom fermentovaných produktov. Takejto stravy dosýta.
  2. Pohyb – nielen 10 000 krokov denne, ale aj intenzívne cvičenie aspoň 60 % svojho maxima. Orientačne je to stav, kedy už dýcham aj ústami a nevládzem sa rozprávať. Vtedy totiž vaše svaly vyplavia hormóny, ktoré sú protizápalové a upravujú dlhodobé nastavenie hmotnosti.
  3. Svetlo – rešpektovanie biorytmov. Cez deň fungovať, v noci spať.

Takto jednoduché a súčasne zložité to je. U niekoho funguje viac strava, u niekoho cvičenie alebo dostatok spánku. Stres je des a treba ho spomenúť samostatne… ale to je asi skôr o filozofii a svetonázore.

„Čo nefunguje, dokonca zhoršuje zápal tukového tkaniva a existuje na to medicína dôkazov, sú diéty s obmedzením kalórií a hladovaním, cvičenie bez výraznejšieho zadýchania sa, stres a kradnutie spánku.“  

Kým sa bude obezita liečiť bežne u lekára, sa asi ešte načakáme… Neexistuje a pravdepodobne ani nebude existovať zázračná, všetko riešiaca tabletka. A na ne-tabletkovú liečbu, teda holistický prístup, trpezlivosť, dlhodobé sledovanie, kontroly a povzbudenie v dnešnom pokrivenom systéme nevidím priestor. Takže áno, ostáva to najmä na pacientovi.

PF 2023

Dana Vavricová Ďureje

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov... ...za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov… Za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém.

www.danavavricová

https://www.facebook.com/danavavricova.sk/

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Ako sa vyliečiť z obezity?

O obezite a udržiavaní zdravého tela sme sa rozprávali pred rokom aj s Marošom Molnárom. Jeho rady sú nadčasové…

Mohlo by vás zaujímať