fbpx
Ako sa vyliečiť z korona informácií

Zastavte, vystupujem!

Každý môj deň začína rovnako. Som unavená, znechutená, niekedy dokonca nahnevaná. Nie, nejde o jesenný útlm, alebo únavu, zlý spánok, dokonca ani na spln sa nemôžem vyhovoriť. Ide o covid informácie, ktoré sa na mňa valia zo všetkých strán a tlačia sa na mňa ako kontaktný spoluobčan v rannom, prepchatom trolejbuse.

Rozumiem, že informovanosť a prístup k infomáciám sú dôležité veci.

Chápem, že tento vírus je nový, nepoznaný, že všetci kompetentní improvizujú, že sa prispôsobujeme vyvíjajúcej sa situácii a teda určitá nesúrodosť a počiatočný amatérizmus v neustále sa meniacich opatreniach je viac menej úplne v poriadku, ale…Čo by sa stalo, keby sme toto všetko jednoducho…vymazali?

Predstavme si modelovú situáciu. Od momentu kedy mi zazvonil budík zámerne nezapnem rádio, ani televíziu. Do práce idem pešo a v slúchadlách mám hudbu. Ignorujem podcasty na aktuálne korona  témy, správy a minúty dňa.

Keď prídem do práce a zapnem počítač a kávovar, nezapnem žiadny z denníkov, online médií, rozhlasov.

Veľmi opatrná by som mala byť s facebookom, ten aspoň našťastie ponúka možnosť rýchlo scrollovať ďalej na status alebo správu týkajúcu sa napríklad…počasia, toho, že susedov syn bol na hríboch, že kamoške sa narodilo tretie dieťa, že niekto leží doma lebo si zlomil nohu, bývalý má ďalšiu frajerku a potenciálny budúci mi už poslal správu s prianím dobrého dňa.  Predstavujem si to tak, že keď na toto všetko zapnem pomyselný filter, stane sa viete čo?

NIČ.

Neprečítam si čo povedal premiér v jednom zo svojich milión zamyslení, netuším aký je prírastok za včerajší deň u nás, ani u bratov Čechov, neštudujem žiadne zlovestné modročervené grafy s krivkami nárastov, úmrtí a vyliečení a rovnako ma obchádza aj všadeprítomná debata o nosení rúšok.

V takomto móde sa nemám ako rozčúliť, alebo pousmiať nad konšpirovaním určitej skupiny nadšencov, vôbec neviem čo na celosvetovú situáciu hovorí Trump, epidemiológ, krízový štáb tejto krajiny a všetkých pridružených galaxií a mimoriadne osviežujúce je, že nie som zahltená nevyžiadanými názormi úplne cudzích ľudí v online diskusiách pod článkami.

Názor si vytváram sama a čo je podstatné: vtedy, kedy chcem.

Som produktívnejšia, pretože nesurfujem po nete a nepreklikávam linky s podobnými témami. Ak chcem byť informovaná, viem že táto možnosť tu je, ale sama si korigujem do akej miery mi mediálny pretlak informácii ovplyvňuje čas –  a teda aj život.

Korona informácie už netečú z vodovodného kohútika, ani na mňa nevyskočia z chladničky, pretože ja kontrolujem ich, nie ony mňa. Túto vetu by som si na Vašom mieste prečítala ešte raz, veľmi pomáha. Mne uľahčila nejeden deň.

Pre zmenu by sme po polroku mohli čítať niečo úplne iné. 

Filtrujme ráno správy tak, aby sme sa dozvedeli čo je vo svete nové a netýka sa covidu. Aký to má význam? Obrovský. Mediálny pretlak a sústavný prísun nepriaznivých informácií spôsobuje únavu, frustráciu, úzkosť a strach. Slabšie povahy panikária, starí ľudia sa boja, my mladší doaleluja polemizujeme a diskutujeme.  Každý deň žijeme v atmosfére nekončiaceho prísunu informácií, už nestíhame sledovať zdroje, relevantnosť, objektivitu, hádame sa s blízkymi ak majú iný názor ako my.

Všade narastá nervozita, pretože nevieme, čo bude ďalej.  Máme zatiaľ jedinú istotu, že médiá nám zajtra opäť prinesú nové čísla.

Že je to tak trochu strkanie hlavy do piesku? Áno, no a čo? Pokojne sa zahrám na chvíľu na pštrosa, ak mi to má pomôcť a znížiť úroveň stresu a podráždenia.

Dá sa od toho odstrihnúť. Možno to chce trochu cviku, ale dá sa to.

Neprečíte si radšej napríklad niečo iné?

Čo ja viem, časopis, knihu, inú online stránku ako obvykle, nejaký blog? Pred voľbami istý denník ponúkal možnosť na jeho stránkach jedným kliknutím skryť všetko, čo sa týkalo volieb. Presne také zázračné tlačidlo potrebujeme na covid info. Klik! A sú preč. Také tlačidlo by som kúpila sebe a ľuďom v mojom bezprostrednom okolí a nosila by som ho každý deň v kabelke.

Skúste aspoň na chvíľu aplikovať covid filter a sledujte sa.

Som zvedavá, či pocítite rozdiel tak, ako som ho pocítila ja.

A večer môžete namiesto online brázdenia po internetových zákutiach zobrať blízku dušu za ruku a vybehnúť von. Len tak, do lesa, do parku, alebo niekam na kávu.

Mobil nechajte doma.

Nora Remiarová

Autorka je blogerka

Riešením nie je mantra NEPOKAZME SI TO 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová