Ako sa vyhnúť jojo efektu

Letná výzva s Nelou Sullens + súťaž

V mojej dlhodobej trénerskej praxi som sa najčastejšie stretávala stále s tým istým problémom. Uhádnete? Prišiel za mnou klient/ka s problémom. Najčastejšie chceli SCHUDNÚŤ, SAMOZREJME, teda podľa nich to bolo „zníženie hmotnosti“. Alebo sa o chudnutie už pokúšal a riešil jojo efekt…

Trochu inak to mali športovci a vojaci, kde išlo o zlepšenie kondície, fitnesky chceli vyhrať súťaž, ľudia už so zdravotným problémom zlepšiť zdravie a zdravšie sa stravovať.

Keď sme spravili analýzu a stanovili stratégiu a ciele, vypracovala som program – teda dala som im návod. Presne vedeli, čo majú robiť, ako trénovať, ako sa majú stravovať a mali presné inštrukcie. Očakávala som, že ho budú nasledovať. Z profesionálneho hľadiska som im dala riešenie. Fitnesky a športovci ho nasledovali a výsledky nedali na seba dlho čakať. Pekne podľa plánu. 

Ale.

Problém bol s bežnými ľuďmi, program neboli schopní dodržiavať.

Akosi sa zamotali, mali kopec výhovoriek a spochybňovali proces. Mnohokrát som ich do činnosti dokonca tlačila (keď to dokážem ja, tak aj oni musia) a dýchala som im na krk – čo by, ako som sa domnievala, poriadny tréner „mal robiť“. Myslela som si, že tam je ich úspech – VO MNE. Ale zdalo sa mi, že ja chcem ich výsledky viac ako oni. Je to moja vizitka a čo povedia ostatní, keď nebudú mať viditeľné výsledky, a to rýchlo? Alebo sa u nich dostavil jojo efekt? Že som zlyhala JA.

Hnevalo ma, že nerobia „čo by mali.“

Postupne som pochopila, že problém nie je v návode, ten funguje. Možno sa vám to už stalo, že ste presne vedeli, čo robiť, ale jednoducho ste to nedali. Prečo je to tak?

Tajomstvo je v prístupe a myslení ľudí a tiež v tom, kde sa nachádzajú na ich ceste. V nastavení priorít, v tzv. motivácii. Nie tej zvonka (ako tréner, priateľ), lebo tá funguje len krátkodobo. Hovorím o skutočnej vnútornej sile, čo nás presvedčí niečo robiť a vytrvať, pochopiť princípy a prevziať zodpovednosť. Keď viem, že hýbať sa je nevyhnutnosť života a zdravé stravovanie znamená udržanie sily a zdravia. Beriem to ako prínos. Čo však s tým, že k dosiahnutiu mnohokrát vedie stres alebo nuda a proste nás to nebaví? A niekedy sa potom navyše dostaví jojo efekt?

Všetko je o návykoch a programoch, ktoré nás riadia z podvedomia. O ich pochopení a uvedomovaní si zmyslu toho, čo robím. Videla som, akoby niektorí nemali nad sebou kontrolu, a to niekedy doslova. Tu je už hranica extrémov a závislostí.

Ľudia všeobecne nemajú motiváciu robiť niečo, čo ich nebaví, aj keď to môže pre nich znamenať stratu zdravia, kondície, prinesie im skôr či neskôr bolesti a nepohodu, dokonca utrpenie. O skorom starnutí, nezdravej telesnej hmotnosti, nefunkčnom tele a znížení kvality života ani nehovorím.

Prečo je to tak? Sama som si tým prešla a prechádzam v rôznych činnostiach.

Prečo pre momentálny komfort (nazývame to aj lenivosť alebo chvíľkový pôžitok) sme ochotní obetovať svoje zdravie? Nie, teraz nejde o prežívanie toho, čo máme radi, o pozitívne emócie a zážitky, ktoré nás rozvíjajú. Ide o klamlivé pôžitky, ktoré nám škodia a ohrozujú naše zdravie, aj to mentálne.

Ľudia spravidla nemyslia z dlhodobého hľadiska a nechápu súvislosti medzi konaním, teda činnosťami, ktoré robíme, a ich dôsledkami. A počase možno, že aj chápu, ale snažia sa zakrývať si oči, nemyslieť na to.

Ako sa vyhnúť jojo efektu?

Preto som sa začala vytvárať komplexné online programy, kde sprevádzam ľudí na ich ceste a postupne meníme návyky – ideme do hĺbky, nastavíme vnútornú motiváciu, odstránime bloky a nefunkčné presvedčenia a vytvoríme funkčný životný štýl. Samozrejme, je to proces, ale výsledok nie je len o výzore. Je o vnútornej zmene. Ak sa dobre zaseje, nikto ich nemusí nútiť, len oni sami, keď chcú.

Toto je ľudská stránka mojej profesie, ku ktorej návod neexistuje, dospela som k nej postupne, lebo som chcela skutočné dlhodobé výsledky.

Keď sa človek po pár mesiacoch nedostane tam kde bol alebo ešte horšie, presne ako jojo efekt pri nesprávnej diéte. Túžila som ich vidieť aj po rokoch ako sa posúvajú správnym smerom.

Je to o pochopení, neodsudzovaní, o vzájomnej spolupráci a hľadaní riešení, ktoré budú fungovať dlhodobo, lebo sa prispôsobia chodu života.

Preto vytváram komplexné programy, kde sa prepája hlava s telom.

Základ je v postupných a malých krokoch, ktoré sú spojené s uvedomovaním si, čo robíme a prečo.

Avšak niekde treba začať. Pre toto obdobie leta, horúčav, dovoleniek som vytvorila aj rannú výzvu, lebo viem, že najčastejšie ľudia zlyhávajú na malých konkrétnych úlohách, ktoré majú robiť pravidelne a nechce sa im a „strácajú sa“. Táto činnosť je časovo nenáročná a naozaj veľmi efektívna. Však vyskúšajte.

Ako sa vyhnúť jojo efektu

A tí, čo rannú rozcvičku máte už zvládnutú, tak sa predveďte fotkou a motivujte ostatných.

Aké ťažké môže byť 10 min. rozcvičky po zobudení? Znie to ako hračka. Ale aj ja po dlhých rokoch a chápaní benefitov sa musím veľakrát premôcť a postrčiť sa. Veru, veľakrát sa mi nechce, ale to nie je podstatné. Počíta sa akcia.

Kto sa pridá (spoločne to ide ľahšie) a nenechá to na náhodu? Vybudujte si efektívny návyk, ktorý zmení celý deň a energiu. 

Zapojte sa do mojej RANNEJ letnej výzvy – 10 min. pohybu.

Chcem vás podporiť v tejto náročnej dobe, keď najviac treba dbať o svoje fyzické, ale aj duševné zdravie. Najúčinnejšie je začať hneď ráno, tak máte záruku, že to neodložíte alebo ti to nevyjde.

Vždy treba začať z mála, 10 min. si nájde naozaj každý, kto chce vziať veci do svojich rúk.

Čo môžete vyhrať okrem skvelého pocitu zo seba a dňa, ktorý začnete aktívne?

Súťažíme o skvelé ceny:

1. Cena – Tréning na mieru aj s online tréningom v hodnote 79 EUR

2. Cena – Konzultácia Ako jesť a nepribrať (60 min)

3️. Cena – Kniha fit receptov – Z fitka do kuchyne Špeciál II. od Fitshaker.

Vyhlásenie výhercov bude 31. 8. 2020 v živom vysielaní.

A čo pre to spraviť? No uvidíme, kto to dá:

 • Každé ráno sa krátko po zobudení 10 minút rozhýbte a predýchajte.

 • Dajte do svojej STORKY alebo príspevku svoju fotku alebo video z rozcvičky a pridajte hashtag  #letnavyzvasnelou a @nelasullens (aby som to videla) do konca augusta aspoň 5x

 • Označte v komente priateľa/ku, ktorú by ste chceli zapojiť alebo vám fandí.

Môžete sa zapojiť na mojom FB Instagrame.

Linky sú tu:

FB SK: https://www.facebook.com/nelasullens/

Insta SK: https://www.instagram.com/nelasullens/

Budem sa tešiť, aké zmeny vám výzva priniesla.

Tak som zvedavá na vaše svieže rozcvičky, super inšpiratívne fotky, vychádzanie z komfotu. Nech máte aj zábavu, a spoločnú motiváciu.

A hlavne na výhercov, ktorým sa budem snažiť odovzdať ešte viac mojich profesionálnych poznatkov pre zdravší, produktívnejší a spokojnejší život.

A keď neviete PREČO sa ráno rozhýbať, tak pridávam niekoľko benefitov:

 • 10 min zvládnete

 • dá sa to stihúť aj pred prácou, ale aj na dovolenke

 • naštartujete si hlavu aj telo

 • využijeste ranné chladnejšie teploty na rozhýbanie sa (kým prídu horúčavy)

 • je to hodnotný čas len pre vás

 • budujete si lepšie zdravie a IMUNITU

 • nastavíte si energiu a pozitívnu myseľ (nevyhnutnosť pre terajšiu situáciu vo svete)

 • odbúrate nahromadený stres a toxíny

 • rozprúdite si krvný obeh a okysličíte bunky

 • zrýchlite si metabolizmus a zlepšíte trávenie, aj črevá sa rozhýbu

 • vytvoríte si endorfíny – hormóny radosti a zlepšíte si náladu

 • budete produktívnejší

 • budete mať iskru

 • budete sa skvele cítiť aj v bikinách pri vode či v záhrade

 • budujete si jeden z TOP ZDRAVÝCH NÁVYKOV

 • motivujete seba a možno aj okolie

 • vytvoríte základ a prostredie pre SKVELÝ DEŇ

 Jeden skvelý deň za druhým a máte skvelé LETO.

Poďte do toho a zapojte aj známeho/priateľa, nech je nás viac.

Teším sa na tých, čo to zvládnu do konca augusta a aj na výhercov. A na to, či ste pocítili zmeny a aké.

A, veru, nie je to len pre tých po 40tke

==============

https://youtu.be/bieBQdQcj74

Nela Sullens

Chcete na sebe pracovať a zistiť, ako na udržateľnú postavu a zdravie? Pridajte sa k nám…

Mohlo by vás zaujímať