Schránka, do ktorej by mali chodiť samé dobré správy… Skrátka, krásne a pozitívne!
Andreu Rolkovú som našla náhodou. Zaujali ma niektoré jej statusy. Boli optimistické. Zneli z nich informácie, že vždy sa dá niečo robiť. A potom som objavila jej maľované schránky a rozhodla som sa ju vyspovedať. V rozhovore sa dozviete aj, ako sa vyhnúť depresii zmenou postoja…
Andrea, ako prišiel nápad maľovať schránky? Ako dlho sa tomu venujete?
Začala by som tým, že mám po 40-ke.
V živote som si prešla pár zamestnaniami, zažila som aj také, kde som s rannou kávou rozmýšľala o tabletkách proti depresii. Túto myšlienku som však hneď aj zavrhla a kúpila som si nejaké motivačné knihy. Pretože všetko je to o postoji. Situácie sú, aké sú, ale dôležitý je vlastný postoj.
Asi v 35-ke, po materskej, som pochopila, že sa musím zamestnať sama. Prácu som si po niekoľkých pohovoroch nenašla. Postihol ma syndróm vyhorenia. Povedala som si – nikto mi nič nedá, musím niečo vymyslieť. Z ničoho. Pekne pomaly, popri zamestnaní v školstve a každodenných povinnostiach. Ešte by som doplnila, že bývam v Kremnici.
Takže, ako som tak rozmýšľala, popritom som tvorila, som tvorivá duša – študovala som dizajn, všeličo viem, nejako to vymyslím. Robila som všetko, čo som vedela, v duchu myšlienky začni s tým, čo máš, s tým, čo vieš a tam, kde si. Háčkovala som hračky, šila tašky, robila som drevené šperky, maľovala na textil, zhotovovala drevené dekorácie – všetko vlastný autorský dizajn.
Navrhla som aj zopár interiérov. Asi 5 rokov som chodila po trhoch a jarmokoch, predávala cez Sashe, Fler, Etsy, bolo to veľmi náročné a k tomu čistá strata. Financovala som to z môjho učiteľského platu. Nie je problém vyrobiť, ale predať za cenu, akú si predstavujete.
A kedy prišli na rad schránky? A maľované?
Schránky. Do toho, čo som robila, mi prišla požiadavka od mojej dobrej kamarátky, že či by som vedela namaľovať na poštovú schránku nejaké vtáčiky, ornamenty – ako darček pre sestru. A bolo. Sprvu som sa bránila, že ja som dizajnérka a nie ľudový remeselník, ale keďže to nikto nerobil, tak to bola výzva.
No a začalo ma to baviť, je tam nekonečné množstvo možností v námetoch, materiáloch, dizajnoch. Oddychujem pri tom, je to pre mňa arteterapia. Baví ma to a verím, že je to z tých vecí cítiť. Ľudia sa tešia, je to milý originálny darček.
Kedy a ako ste sa rozhodli, že sa z vašej záľuby stane „schránková“ firma?
Vyvinulo sa to postupne, ako sa mi darilo plniť želania stále nových zákazníkov. Netradičná maľovaná schránka je milým darčekom k okrúhlemu výročiu, kolaudácii či k svadbe. Zatiaľ ma toto podnikanie neživí. Robím to najmä pre radosť sebe a iným, je to arteterapia, kde zabudnem na čas a povinnosti, teší ma to. S radosťou sa chcem pochváliť, že moje schránky putovali už aj do Anglicka, Nemecka, Francúzska, Ameriky či Austrálie, Singapuru… kde nejdem ja, idú moje schránky.
Práve vďaka maľovaným schránkam ste sa v poslednej dobe zviditeľnili. Prečo sa venujete práve maľovaniu schránok? Ako a kedy to vlastne vzniklo?
Ku schránkam som sa dostala tak trochu náhodou, v roku 2016. Prvá schránka vznikla pre moju dobrú kamarátku – medovnikárku, ako netradičný darček. Zrecyklovala som jej starú poštovú schránku tak, že som ju obrúsila, natrela na hnedo a bielou farbou som ju ozdobila ako vianočný medovník. Tak vznikla medovníková chalúpka, ktorá dodnes krášli jej dom a robí reklamu jej medovníčkom. Následne si u mňa objednala netradičnú poštovú schránku – ako dar svojej sestre k sviatku.
Keďže optimistické motívy kvetov a vtáčikov zožali veľký úspech, začali sa ozývať ďalší kamaráti a známi, potom známi známych a postupne sa táto tvorba dostala do povedomia ľudí.
Ako sa z obyčajnej schránky stane „schránka, ktorá teší slovenské poštárky“? Popíšte nám proces výroby a vaše pracovné zázemie.
Poštovné schránky sú plechové, klasické. Pracujem doma v mojej dielničke alebo v lete na vzduchu v našom altánku. Maľovanie jednej schránky je niekoľkodňový proces. Všetky schránky sú od výroby povrchovo upravené, aby odolali nepriazni počasia. Začínam tým, že povrch upravím zdrsnením a nanesením základnej farby. Potom tvorím samotný motív, následne schránku prelakujem.
Všetky tieto procesy si vyžadujú dôkladné vyschnutie, čiže sa jednej schránke venujem na etapy aj 3-4 dni. K tomu treba prirátať ešte hľadanie a výber motívu, proces prípravy a dolaďovania objednávky so zákazníkom, fotenie, úpravu fotiek, copywriting, online marketing, balenie a distribúciu.
Vy ste sa ale začali venovať aj realitám a práve počas korony?
Áno, popritom som nedávno odbočila k realitám – cez koronu. Ľudia by aj chceli maľovanú schránku, no ešte nemajú dom. Tak vyhľadávam, ponúkam aj tie. Samo mi to prišlo do cesty. Spolupracujem s jednou spoločnosťou, kde robíme financie a reality spolu, predávame nehnuteľnosti, s využitím moderných technológií, online marketingu, profesionálnych fotiek, videí a homestagingu. Homestaging je úprava nehnuteľnosti pred predajom. Teda aranžovanie, dizajn – moja parketa, baví ma to. Som medzi ľuďmi, aj to je dôležité. Nechcem byť celý deň sama zavretá v ateliéri.
Všimla som si, že dávate priestor aj starým haraburdám, teda reštaurovaniu nábytku. Môže si človek také niečo u vás objednať?
Tie „staré haraburdy“, čo ste spomenuli, som zachránila od kamarátky, čo vypratávala starý byt po rodičoch a chcela ich vyhodiť. Zrepasovala som ich a poslúžia ďalej. Zídu sa druhej kamarátke, čo zariaďuje svoju prevádzku.
Ďalej pomáham zveľaďovať veľký dom „VILA SOFIA“ kamarátke, čo žije sama s postihnutým synom, jej dcéra Sofia už pozerá zhora. Táto žena je mi vzorom. Stretneme sa u nich na dvore, zredizajnujeme staré haraburdy a tešíme sa. Sú šikovní, beriem ich do redesign-tímu.
Keď príde problém, spomeniem si na ňu a žiadny problém nie je. Sú ľudia, čo to majú v živote omnoho ťažšie a zvládajú to. Toto je taká moja relaxačná činnosť pre kamarátky a známych. Nie komerčná. Ale nebránim sa objednávkam. Môj manžel je veľmi poriadkumilovný človek a krúti očami, keď niečo na renováciu dopracem domov, budem si musieť asi niečo prenajať.
Ako sa vyhnúť depresii zmenou postoja? Čo vás najviac ženie vpred?
Učím sa pozitívnemu mysleniu. Od prírody som veľký negativista, lebo vidím, ako veci nefungujú a pritom by mohli, veľa snívam, mám množstvo nápadov a 24 hodín mi je málo – som hlavou v oblakoch, ale zároveň som optimista v tom, že sa nikdy nevzdávam a vždy s vierou hľadám cestu. Chce to obrovskú vnútornú motiváciu.
Moje schránky sú pokusom o skrášlenie nášho sveta. Štýlová ručne maľovaná schránka dokáže už na prvý pohľad poodhaliť váš štýl a cit aj pre najmenšie detaily. Ide o maličkosť, ktorá však veľa vypovedá o jej majiteľovi. Bežné plechové schránky sú povinnou súčasťou domov a bytových domov i v dnešnej internetovej dobe.
Keď si niekto dá záležať na fasáde či úprave domu, tematicky a farebne dopasovaná schránka je už len čerešničkou na torte. Veselá schránka s dekoratívnym motívom privíta hostí prívetivejšie než všedná plechová. Teší ma, že sa mi podarilo vniesť estetickú hodnotu do klasického úžitkového predmetu, a to veľmi jednoduchou úpravou. Každú moju schránku vyrábam a posielam s tým, že je určená „len pre dobré správy“. J
Pripravila: Martina Valachová
Andreu nájdete aj tu: https://www.sashe.sk/malovaneschranky
Poznáte vo svojom okolí človeka, ktorý vás inšpiruje? Pošlite nám tip na rozhovor…
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/