Ako sa stať novodobou femme fatale? Dnešná superžena problémy nevyrába, ale ich rieši.

Novodobá femme fatale

Keď sa povie femme fatale, v mysli sa nám pravdepodobne premietne podoba, ktorú vyobrazili filmári niekedy v 40-tych rokoch minulého storočia v čase, keď bol na vrchole „film noir“. Zvodná, ale nebezpečná žena so svetlými alebo ryšavými vlasmi v priliehavých večerných šatách s kožušinovým boa a cigaretou na špičke. Efektne namierený bodový reflektor akoby kráčal s ňou všade, kam sa pohne.

Atraktívna, zmyselná, schopná svojimi nadprirodzenými schopnosťami opantať každého muža. Zároveň veľmi tajomná a nebezpečná. Mužov dostáva do život ohrozujúcich situácií. Večné problémy sú pre ňu rovnako signifikantné ako výrazne červené pery. Byť fascinujúca, no zároveň nezvládnuteľná, je vlastne jej životné poslanie.

Podľa jednej z teórií archetyp osudovej ženy vymysleli muži, ktorí sa žien boja, no zároveň ich ten strach priťahuje. Femme fatale je vraj Sukubus a kanibal vytvorený mužskými obavami zo ženskej sexuality.

Faktom je, že filmový archetyp z čias film noir je pomerne ľahko definovateľný. Aj preto sa zrejme tak skvele vydarila karikatúra Jessicy Rabbitovej vo filme „Kto obvinil králika Rogera?“ Predlohou na jej stvárnenie sa stali reálne hviezdy klasického filmu Rita Hayworthová a Veronica Lakeová.

Jessica je jeden z najznámejších sexuálnych symbolov použitých v animovaných filmoch. Kritériá na výzor sú zjavné. Charakter osudovej ženy vtipne, no s podmanivým hlasom, doplnila Jessica vo filme vetou: „Nie som zlá, len som tak nakreslená.“ Herečky, ktoré som spomenula, boli samy osebe považované za femme fatale, a spolu s ďalšími, ako Marlen Dietrichová, Greta Garbová alebo Lauren Bacallová, nás svojou krásou a eleganciou inšpirujú dodnes.

Ak by sme však niektorú z nich, alebo postáv, ktoré znázorňovali, skutočne preniesli do súčasnosti, ako by ich posudzovala dnešná spoločnosť?

Transformácia osudovej ženy

Dnes vyzdvihujeme najmä zdravý životný štýl, prirodzenejší vzhľad, rovnoprávnosť i prínos pre spoločnosť.

Obdivovaná žena minulosti by nám dnes zrejme pripadala nezdravo bledá so silnou závislosťou od nikotínu a so zvláštne vytrhaným obočím. Jej nevyrovnanej a nestálej povahe by sme v lepšom prípade dali nálepku „problémistka“, v horšom  „porucha osobnosti“. Vôbec by sme nerozumeli tomu, prečo sa namiesto poriadnej, obdiv vzbudzujúcej kariéry, napĺňaní si vlastných ambícií a prínosnej činnosti pre spoločnosť, či filantropii, stále len fláka po nočných kluboch.

Dnešné osudové ženy už nemajú od mužov prehnané očakávania, pretože je čoraz menej mužov, ktorí chcú zachraňovať, a viac žien, ktoré sa o seba vedia postarať samy.

Dnešná superžena problémy nevyrába, ale ich rieši.

No pokojne to môže byť aj inak! Trochu z nepredvídateľnosti si femme fatale predsa len ponechala. Vývoj však nezastavíme. K postupným kvalitatívnym zmenám dochádza aj pri zobrazovaní súčasnej modernej femme fatale. Tento pojem síce vymysleli umelci, spisovatelia a vizualizovali ho pre nás filmári, no skutočne osudové ženy, ktoré sú presvedčivé a vedia na seba pritiahnuť pozornosť, aj bez expresívneho nasvietenia, existovali odjakživa.

Nebudeme sa venovať histórii. Skôr si skúsme predstaviť, ako by mala vyzerať novodobá femme fatale, odrážajúca odkaz dnešnej doby.

Inšpiratívne ženy dneška

(než začnete čítať, tak na tomto mieste vám chceme dať na vedomie, že sa môžete prihlásiť na webinár Ako sa stať nezabudnuteľnou značkou – je bezplatný a informácie sú tu: https://beelong.sk/ako-sa-stat-nezabudnuteelnou-znackou/)

Humánna

Wikipedia si na stvárnenie modernej osudovej neohrozenej ženy vybrala britskú herečku Emmu Watsonovú. Nie je to len pre jej hereckú kariéru, ale aj za jej angažovanosť mimo showbiznisu. Emma bola vymenovaná za veľvyslankyňu dobrej vôle OSN pre ženy aj do poradného orgánu G7 pre práva žien, čo jej umožňuje predkladať a konzultovať svoje návrhy svetovým politickými lídrom.

Aj filmári pripustili, že novodobá femmme fatale je iná. Ukazujú to vo svojich najnovších snímkach.

Nedostupná

Veľmi aktuálny film s názvom „Film roka“ nám predkladá dokonalú novodobú femme fatale. Stvárnila ju Penelope Cruizová.

Hlavná postava Lola Cuevasová pracuje pri filme, nie však ako herečka, je rešpektovanou režisérkou. Vo svojej kategórii patrí k najlepším. Je to excentrická, avantgardná a veľmi kreatívna žena. Zároveň jej nechýba zmyselnosť. Svojím ženským šarmom a sexuálnym vyžarovaním zvláda počas natáčania uzemniť maniere a detinské správanie dvoch hercov, ktorých obsadila do hlavných mužských úloh.

Je geniálna, krásna aj dostatočne nekonvenčná a pre mužov nepolapiteľná. A keď hovorím nedostupná, je to definitívne a doslovné. Preferuje totiž ženy.

Ambiciózna

Ďalšou, evidentne osudovou ženou, je postava Claire Underwoodovej zo seriálu „House of Cards“ v podaní herečky Robin Wrightovej. Claire má dostatok inteligencie, krásy, ctižiadosti aj šialenosti na to, aby sme ju mohli nazvať femme fatale. Jej ambícia je neskromná – stať sa prezidentkou Spojených štátov amerických. Vždy dokonale upravená v šatách od Rolanda Moureta dokázala byť naozaj veľmi presvedčivá.

Charizmatická

Ak ste si pozreli seriál od vynikajúceho režiséra Paola Sorrentina „Nový pápež“, a ste žena, zrejme vám v pamäti utkvel najmä Jude Law. Rozumiem! Už úvodné titulky boli nezabudnuteľné, a, áno, John Malkovich bol taktiež skvelý.

Mne však utkvela v pamäti aj jedna vedľajšia ženská rola. Zosobňovala charizmatickú PR manažérku – Sofiu, ktorá sa starala o mediálnu komunikáciu a styk s verejnosťou priamo novému pápežovi (John Malkovich).

Neuveriteľné sa nakoniec stalo skutočnosťou, a táto žena svojím vyžarovaním a nenúteným šarmom očarila samotného pápeža.

Dokonalá

Ak by sme chceli príbeh z reality, ponúkam jeden za všetky.

Britsko-libanonská svetovo uznávaná právnička. Vo svojej advokátskej praxi sa špecializuje na medzinárodné verejné právo, medzinárodné trestné právo a ľudské práva. Je tiež aktivistkou za práva žien a spisovateľkou. Je spoluzakladateľkou a prezidentkou nadácie pre spravodlivosť, prostredníctvom ktorej bojuje proti porušovaniu ľudských práv na celom svete a odhaľuje korupciu.

Okrem iných zastupovala na súde zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangeho, alebo bývalú ukrajinskú premiérku Juliu Tymošenkovú.

Nádherná žena a módna ikona, ktorá je zosobnením elegancie súčasnosti.

Jej manželom je známy hollywoodsky herec George Clooney.

Priam ukážková novodobá femme fatale – Amal Clooneyová, však nikdy nepatrila k ženám, ktoré by stáli v tieni nejakého muža. Aj v prípade Clooneyho je otázne, či to nie je skôr naopak.

Súčasnosť je rôznorodosť

Interpretácia súčasnej osudovej ženy je omnoho voľnejšia. Dajú sa nájsť typické spoločné znaky, ale 100-percentná zhoda už neexistuje. S väčšími možnosťami v nás ženách narastá aj odvaha a zvyšujú sa šance dosiahnuť na nedosiahnuteľné.

Charakteristika FF by sa zrejme už nevmestila do jednej priliehavej karikatúry. Osudová žena dneška môže mať skutočne rozličnú podobu.

Ak vás úvaha o modernej femme fatale zaujala a radi by ste v nej pokračovali, alebo sa dokonca zapojili, prihláste sa na bezplatný webinár: „Ako sa stať nezabudnuteľnou značkou?“

Spolu s autorkou článku Janou Schochmann môžete pátrať po vlastnostiach osudovej ženy dneška a hľadať fragmenty jej osobnosti práve v sebe samej.

Tešíme sa na vás 9. júna o 19.00!

Autorka textu: Jana Schochmann

Mohlo by vás zaujímať