Kde je súdržnosť, tam nie je rozpad, a to je to, čo nám je teraz viac než treba. Zastav zlo – kým sa neprejavilo.

Ako sa starať o svoje telo„Zastav zlo – kým sa neprejavilo“.

Niečo podstatné sa od vlády Žltého cisára (autora citátu) zmenilo? Áno, zmenilo. Teraz platí, že predchádzať zlu vlastnou silou nie je z nejakého dôvodu potrebné ani vhodné. Prevencia neduhov tela, duše aj ducha je vec dlhodobo zaznávaná alebo nepoznaná? To, nebodaj, zdravý úsudok odišiel do vyhnanstva či do poddanstva iných – vyšších zámerov?

Nech už si tu niekto trepe dve na tri o tom, čo sa musí a čo sa patrí, kto si chce pomôcť sám, má dvere poznávania otvorené dokorán.

Aj jednoduché návody, ktoré sa praktizujú premyslene, pravidelne a oduševnene, majú silný účinok, možno ešte silnejší, než drahé lieky brané s odporom a proti vlastnej vôli.

Dnes je doba krízová a keď tu nebude poznanie a sebapoznanie, tak ešte dlho bude.

Hovorí sa, že pochopenie sa delením násobí. Tak to skúsme vynásobiť – zalistujte si v útlom 12-bodovom „šlabikári“ a dozviete sa, ako si v ťažkých okolnostiach pestovať telesné, duševné aj duchovné zdravie, s minimálnymi nákladmi na priestor, čas aj peniaze. Čo dostanete navyše, je priehrštie zdravého humoru k tomu. Čítajte, premýšľajte a nedajte sa zlomiť za žiadnych okolností.

Ako sa starať o svoje telo - manuál zdravého rozumu
Zdroj obrázku: Pixabay

Prvá časť / Ako sa starať o svoje telo

Nech už sa nachádzate kdekoľvek, s kýmkoľvek a v akejkoľvek kríze, koronovej, korunovej, trebárs aj v kríze stredného veku, poučenie, ako na to, je vždy na nezaplatenie. Preto vás tento manuál nebude stáť ani korunu, ani euro, ba ani čiarku na futrá.

A že nás ani v kríze humor neopúšťa, je tu jeden citát, rovno od majstra Wericha: „Pakliže člověk zvítězí nad vlastní blbostí, je vítězem nebo poraženým? V každém případě je to dobré.“

Slnko, voda, vzduch

Vedia to už všetci, že pomocou slnka vieme získať imunitný vitamín D. Využite každý lúč v prírode, na terase, v okne. Keď bude vonku zlé počasie, je dobré mať UV žiarič poruke (ten, mimochodom, vykynoží vírusy aj baktérie v priestore). Pre ďalšiu podporu by bola vhodná ranná studená sprcha. Chce to síce bobríka odvahy, ale stojí to zato. Po sprche je dobré riadne vyplieskať celé telo dlaňami (vlastnými či cudzími, to už nechám na vás).

Nezabudnite sa popri tom postarať o svoje „nosoústne“ sliznice. Ako na to? Jednoducho! Vyplachovaním nosa a hlbokým kloktaním slaným roztokom. Tento akt sliznice parádne dezinfikuje. Tak ako prospieva dutinám slaná vlhkosť, tak prospieva vlhkosť aj obydliu, preto treba vetrať, vetrať a vetrať. Ak k tomu použijete arómolampu či difuzér s vonnými silicami, bude vás to príjemne ladiť a okoliu to bude krásne voňať.

Pokiaľ máte doma saunu (aj červená infra je dobrá), tak to je priam poklad a pre imunitu „betónový“ základ. A hlavne, nezabúdajte vonku na čerstvom vzduchu zhlboka dýchať. Je ťažké sa rozdýchať? Áno, ťažko sa dýcha v smútku a obave, ale nenechajte sa odradiť, nádych – výdych a naplno! Keď dnes rozbehnete svoj kompresor, nebude vám treba zajtra ventilátor.

Pohyb, pohov

Hýbe sa celý vesmír a bez pohybu je len mŕtvola. Zvoľte si svoj vlastný druh pohybu, ktorý je vám šitý tak šik, na mieru. Drepy, kliky v kuchyni, tchaj-ťi v parku, poklusom klus okolo paneláku, bicykel, bežky, je to fuk. V rámci rannej rozcvičky si premasírujte chodidlá nôh, dlane, prsty na rukách, bedrá, ramená, šiju, oči, uši, hlavu. V týchto miestach sa zvyknú analogicky hromadiť naše starosti, bremená, a tak vzniká únava, tuhnutie a bolesť. Zvládnete to v pohode pochopením spolu s precítením a nemusíte byť liečiteľmi ani čínskymi cvičiteľmi.

Žiada sa vám niečo iné, napríklad taký rock? Tak dajte CD na plné gule a trénujte svoj tanečný krok, možno to dvihne náladu aj otráveným susedom. Pohyb v akurátnej podobe a množstve rozpumpuje srdce, pľúca, svaly, a zároveň vás odmení endorfínom a dopamínom, čo sú významné náladové stimulanty.

Ako sa starať o svoje telo

Narušenie pôvodných stereotypov môže mať za následok aj narušenie spánkových cyklov. Ak sa vám zo stresu zdriemnuť nedarí, napomôžte si vonnými silicami, bylinami, magnéziom, melatonínom a nezízajte dlho pred spaním do PC. Modré svetlo nervovú sústavu intenzívne stimuluje a vás to dokonale preberie, že už potom ani kladivom po hlave nezaberie. Čoho moc – toho príliš. To si radšej zoberte knižný príbeh na pomoc a aj na pokojnú dobrú noc. Nakoniec, i správne leňošenie podvečer s nohami na stole, s vínkom v ruke a s cigarkou v puse, stojí za pokus. Že toto vám už nevonia a nezapadá do schémy ako sa starať o svoje telo? Ale, ba! Nevyskúšate – neviete!

Každý hlt s chuťou

Akékoľvek ohrozenie je v prvom rade zákerný knokaut na solar, čo okamžite ovplyvní všetky orgány trávenia, preto sa môže dostaviť nechutenstvo alebo, naopak, veľká chuť na tuk a cukor. Pri nechuti sa nenúťte nasilu do jedla, radšej si dajte hroznový cukor a pangamín. Pri „žravosti“ sa snažte dosiahnuť čo najskôr upokojenie rafinovane, cez vône, farby, hudbu a k tomu pár štvorčekov kvalitnej čokolády. S ňou dostanete do tela magnézium, tryptofán, flavonoidy… no povedzte, kto by to odmietal, keď je to také zdravé a ešte k tomu mňam.

Nech už budete jesť seno, slamu či Nitran salámu, jedzte to hlavne s CHUŤOU.

Teraz ozaj nie je doba na „svätú vojnu výživovú“ o to, ktorá zdravá strava je tá pravá. Skladba stravy sa určite bude líšiť podľa ročného obdobia. Na jar sú potrebné vitamíny a enzýmy, aby pečeň bola zdatná, odolná a pracovala TIP-TOP ako Duslo Šaľa. Klíčky, divoké zeliny-buriny či kvasená zelenina (pickles) sú ako enzýmová bomba. V lete je dostatok ovocia a zeleniny, ale na jeseň a v zime prichádzajú na rad zeleniny uskladnené alebo potraviny upravené.

V tejto ročnej dobe určite nesklame cibuľa, cesnak, kvasená kapusta, cvikla, zázvor, ryža natural, obilné kaše, strukoviny, vajcia, ryby… neváhajte a použite aj výživové doplnky, ako D2 alebo D3, céčko, zinok, selén, B-komplex, betaglukán a nejaké tie probiotiká, a k tomu dobrý zelený či čierny čaj. A hybáááj rovno na čajový rituál, v prípade, ak ste viac fanúšikom zenu, ako bourbonu. Spoliehať sa teraz len na prírodné zdroje už nestačí. Samotná pôda je na živiny hlboko deficitná.

K výraznému nedostatku vitamínov, minerálov, enzýmov v celej populácii prispieva aj chronický stres a „celoplošná spoločenská toxicita“, čo je neustále generovaná jedovatá spoločenská atmosféra. Nie je to síce ľahké, ale je to možné, postarať sa o svoje zdravie tak, aby bola nastolená dynamická rovnováha bio-psycho-sociálnych procesov. Týchto 12 dobre mienených rád môže byť pre vás aktívnym štartom, ale potom sa o svoju harmóniu na tele, duši, vzťahoch musí starať každý sám.

Ako sa starať o svoje telo - bylinky sú základ

Takt, miesto, čas – znova a zas

Všetky predchádzajúce aktivity majú význam vtedy, ak je na to určitý čas a priestor vyhradený. To je taktovanie na každý deň, tvorenie nových podporných návykov. Vysávanie, sprchovanie či umývanie zubov tiež nie je vojenským drilom, ale pochopeným návykom. Každý zvyk vykonávaný z rozumu je nastoľovanie rádu – poriadku v sebe aj vonku. Myseľ opierajúca sa o rád – schému, má tendenciu chovať sa podobne, teda usporiadať sa a nechaosiť.

Nezabúdajte na to hneď od rána, že najprv si treba posteľ ustlať a v tomto poriadkumilovnom duchu pokračovať aj cez deň. Že je to primitívne pripomínať takéto základy? Ani zďaleka! Chaosu je tu teraz viac než dosť, a preto disciplína z pochopenia je správnym rozhodnutím. Všetky štyri body tu opísané sú podporou pre fyzické telo, je to tzv. podpora zvonka. Praktizovaním týchto jednoduchých návodov sa zvyšuje súdržnosť atómov. Kde je súdržnosť, tam nie je rozpad, a to je to, čo nám je teraz viac než treba. Dôležitý je pri tom systém, harmónia a nie sa ubehať, uskákať alebo sa utápať vo vani studenej vody, a tým dokázať svoje hrdinstvo.

Dnes sme si ukázali, ako sa starať o svoje telo. Ďalšie štyri body vystihujú duševné procesy a ich ovplyvnenie. Dáme si ich onedlho. Emócie sú síce dobrým sluhom, ale zlým pánom. Chladná hlava je x-krát overená ako najlepší spojenec pri ťažkých skúškach v živote. Emócie sa nedajú korigovať skrývaním ani popieraním. Ventilovanie veľkého pretlaku je len prvá pomoc, ale príčinu nerieši. Skutočným ovládaním je pochopenie postojov a kultivovanie následných prejavov.

Zdroj: Vlastná hlava zatiaľ nepomazaná, obrázky – Pixabay, dodatočne v Canve upravované

Autor: Lenka Sapárová

Konzultácie: Gabriela Cviková

Web: www.atelierresume.eu

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Mohlo by vás zaujímať