Ako sa starať o kuchynské pracovné dosky z kameňa, aby nestratili svoj lesk

Ako sa starať o kuchynské pracovné dosky z kameňa, aby nestratili svoj lesk

Kuchyňa patrí k najdôležitejším a najvyťaženejším priestorom v dome, pretože v nej pripravujeme obľúbené pokrmy pre celú rodinu. Proces prípravy chutných jedál si pomerne často vyžaduje použitie kuchynských nožov a iného ostrého náradia, ktoré môže povrch pracovnej dosky poškodiť. Ani rôzne tekutiny nemusia byť k tejto ploche ohľaduplné a veľmi rýchlo spôsobiť jej poškodenie.

Ako sa starať o kuchynské pracovné dosky z kameňa, aby nestratili svoju silu, krásu a lesk a pritom ste mohli bez obmedzení variť?

Jednoduchá údržba kvalitnej pracovnej dosky z kameňa

Kvalitné pracovné dosky z kameňa predstavujú pre vašu kuchyňu pomerne veľkú investíciu, čo na jednu stranu znamená, že by mali byť mimoriadne pevné a odolné, na druhú stranu sa treba o ne správne starať, aby vám svojou silou, krásou a leskom robili v kuchyni radosť čo najdlhšie.

Ako by mala ale takáto starostlivosť v prípade kameňa vyzerať? Netreba robiť nič špeciálne, pretože často postačí teplá voda a mydlo. Aby ste si pri takomto jednoduchom čistení pracovnej dosky z kameňa zachovali aj jej vysoký lesk, pre ktorý sa vyberá a pôsobí luxusne, je lepšie, ak sa vybavíte handričkou z mikrovlákna.

Zabudnite na drsné čistiace prostriedky, ktoré by mohli byť abrazívne alebo kyslé. Ich vplyvom sa môžu opotrebovať prirodzené vlastnosti kameňa a odstrániť tmely na pracovnej doske, čo môže jej životnosť skrátiť.

Prevencia, na ktorú by ste nemali zabúdať

Prevencia je základ, ktorým môžete kvalitu a životnosť pracovnej dosky z kameňa pozitívne ovplyvniť. Spočíva v niekoľkých jednoduchých a logických krokoch.

  • Aj keď je odolný kameň zo svojej podstaty mimoriadne silný, horúce hrnce a panvice by ste mali dávať na špeciálne podložky. Žula je však napríklad v skutočnosti veľmi tepelne odolná a vydrží teploty až do 250 °C.
  • Kyslé potraviny ako je ocot, citrónová šťava a iné môžu spôsobiť na pracovnej doske z kameňa škvrny. Rovnako aj drsné čistiace prostriedky, môžu zmeniť štruktúru i farbu pracovnej dosky.
  • Rezanie priamo na pracovnej doske môže spôsobiť škrabance na kameni. Ani ten najlepší kuchynský nôž by preto nemal prísť do kontaktu s povrchom vysoko lešteného kameňa.

Ak sa na vašej obľúbenej pracovnej doske objaví poškodenie, ktoré nedokážete odstrániť, odporúčame vám navštíviť dobré kamenárstvo, kde dajú všetko do poriadku.

 

Výhody kamenných pracovných dosiek

Takmer všetky kamenné pracovné dosky sú mimoriadne trvácne a vo všeobecnosti veľmi odolné voči škvrnám a pri správnej starostlivosti vydržia roky.

Okrem toho, že sa veľmi ľahko a podľa vyššie uvedených krokov čistia, inštaláciou pracovnej dosky z kameňa získate esteticky krásnu pracovnú dosku, bez ohľadu na to, či si vyberiete žulu, mramor alebo kompozit.

Každá pracovná doska z kameňa je v dobrom kamenárstve navyše vytvorená na mieru pre vás, takže žiadne dve pracovné dosky nebudú rovnaké. Každý jeden prírodný kameň, ktorý sa na výrobu pracovnej dosky použije, má tiež individuálny vzor, farbu a vlastnú povrchovú úpravu.

Ak preto snívate o dokonalej pracovnej ploche v kuchyni, kameň a správna starostlivosť oň v podobe spomínaných jednoduchých krokov je základ.

Zdroj obrázkov: Shutterstock.com

 

Mohlo by vás zaujímať