Ženy, ruku na srdce. Najlepšia dovolenka by bola poslať rodinu na dovolenku a zostať SAMA doma.

Ako sa správne zbaliť na dovolenkuDovolenka All EXCLUSIVE

Sama doma – All EXCLUSIVE“, to by bola nová vychytávka v ponuke cestovných kancelárií.

ÚVOD

Konečne je tu leto. A s letom aj dlho očakávaná dovolenka. Tešíme sa na ňu. Nevieme sa dočkať. Vyberáme destinácie, pozeráme krásne obrázky, kupujeme zaujímavých sprievodcov. Predstavujeme si seba na krásnej pláži, s knihou a chladeným drinkom v ruke. S blížiacim sa termínom ale začína mierna nervozita. Stále sa tešíme.

A termín odchodu je už za dverami.

  1. DEJSTVO – Odchod a ako sa správne zbaliť na dovolenku

Začína to tým, že žena balí. Keď sa povie balí, tak treba povedať, že balí v priemere štvorčlennú rodinu. Paralelne s balením zabezpečuje, kto sa postará o psa, mačku, škrečkov, morčatá, rodičov, paradajky, papriky, kvety a tak ďalej. A zase balí. Ešte stále sa teší. Prichádza čas odchodu.

Tesne pred odchodom z domu, syn hľadá potápačské okuliare so šnorchlom, ktoré samozrejme večer vybalil, aby ich vyskúšal vo vani. Nevie ich nájsť. Čas beží, nervozita stúpa. Staršia dcéra behá ešte v pyžame a muž sa nejako na gauči s mobilom v ruke… zamyslel. Skrátka, „mysliteľ“.

Syn našiel okuliare. Hurá! Rýchlo, spotení a vystresovaní, v poslednej minúte dobiehajú na letisko.

  1. DEJSTVO – Cesta

Sedia v lietadle. Hurá! Syn sa celú cestu pýta, čo by sa stalo, keby lietadlo spadlo a nástojčivo chce rozoberať, ako to prebieha, ako dopadnú, či niekto prežije. Pani vedľa je už mierne nervózna. Žena je už nervózna poriadne.
Pristávajú. Hurá!
Čakajú na kufre. Jeden kufor sa stratil. Syn plače, lebo v ňom boli jeho potápačské okuliare so šnorchlom, kvôli ktorému takmer nestihli lietadlo.

Žena upokojuje syna kráčajúc k Informáciám. Potom zase k okienku č. 3, ktoré ale neexistuje. Naspäť k Informáciám. A k okienku č. 5. To existuje. A spolu s ním existuje aj bradatý snedý pán, tváriaci sa, že neexistuje. Keď konečne pochopil, že TÁ  žena existuje a  TEJ žene nehodno odporovať, podáva jej príslušné papiere. Čas beží. Nervozita stúpa. Jedna hodina. Dve hodiny. Kufor je tu. Hurá!

  1. DEJSTVO – Hotel

Sú v hoteli. Otvárajú izbu.

„Prečo je tu iba jedna prístelka?“

Muž hovorí, že sa potlačíme.

„Tak to teda nie!“

Žena sa snaží vysvetliť recepčnému, že máme, sakra Hjústne, problém. Po troch hodinách čakania sa rodina môže zložiť na izbe s dvomi prístelkami. Namiesto výhľadu na more je tu výhľad na nekonečnú suchú popraskanú vyprahnutú zem s občasnými steblami suchej trávy.

Nuž čo, ale aspoň je tu kľud, pomyslí si žena za kriku dvoch vraždiacich sa súrodencov.

Žena vybaľuje. Kvôli hľadaniu kufra, a novej hotelovej izby, nestihli obed.  Všetci sú hladní. Čo znamená, že sú všetci nervózni.

  1. DEJSTVO – Večera

Konečne jedlo. Čakajú na voľný stôl. Žena pocíti potrebu zatiaľ počkať v bare a dať si drink. S náramkom all inclusive si vyberá whisky.

„S ľadom?“ pýta sa barman.

„Nie. Whisky a pravda by sa mali podávať neriedené,“ odpovedá žena.

Barman nechápe, ale naleje. Žena vypije a zrazu pocíti tú neriedenú pravdu. Pravdu, že pije miestne „biscuit debouché“ vydávajúce sa za whisky. Vypije s krajným odporom.

Stále čakajú na stôl.

Deti sú voľne roztrúsené v priestore. Muž si už naberá na tanier a súčasne „na stojáka“ konzumuje. Žena si dá ešte jednu „biscuit debouché“ s príchuťou whisky.

Deti našli konečne voľný stôl. Čašník sa pýta, či si dajú víno. Žena súhlasne prikývne. Aj tak už má znehodnotené chuťové poháriky, tak už to nemôže byť horšie.

„Teraz si tú pravdu radšej trochu zriedim,“ pomyslí si žena. Všetci majú plné ústa, a tak si žena vychutnáva náhle krátke ticho.

Večer, všetci naložení vo vlastnej šťave (Hjústne, nefunguje klima!!!), zaspávajú s vidinou zajtrajších morských radovánok.

  1. DEJSTVO – Pláž

Po raňajkách, lepšie povedané, po zbytkoch raňajok, sa „rodinka úžasných“ presúva na pláž.

Všetky ležadlá sú obsadené.

„Tí ľudia tu snáď nocovali“, hovorí žena.

Muž odmieta zaplatiť za ležadlá a slnečník a demonštratívne odchádza na izbu.

Žena, štyri osušky a dve deti sa presúvajú, samozrejme, s veľkým krikom k bazénu. Pridávajú sa k ďalším zúfalcom, ktorým sa už neušli plážové ležadlá.

Deti chcú piť. Žena ich pošle do bazénového baru. Konečne leží a spokojne zatvára oči.

Preberie ju, na rozdiel od miestnej kávy, extra silná hudobná hotelová produkcia, ktorú prekrikuje opálený inštruktor bojovými povelmi v šiestich jazykoch. Ženy v bazéne, slastne sledujúce svalnaté telo mača – inštruktora, sa márne snažia imitovať jeho pohyb. Skrátka, začína aqua aerobik.

Žena si dáva štuple do uší, ktoré má prioritne proti mužovmu chrápaniu.

Hudba stíchne, vietor povieva, svet je krásny, zavládol mier. V histórii bol mier len krátke obdobie medzi dlhými vojnami. A história sa opakuje. Pribiehajú deti so svojimi neúnavnými potrebami. Mier skončil, zavládol boj.

  1. DEJSTVO – Výlet

Mike, náruživý obchodník požičovne áut, ponúka každé auto ako „The Best Offer“. Rodinka si vyberá desiatu „The Best Offer“ a vyráža na dobrodružnú cestu po ostrove. Po pár kilometroch mladší syn stiahol zadné okno, ktoré už nešlo zatvoriť. Spotení sa vracajú naspäť do požičovne vymeniť „The Best Offer“ za inú „The Best Offer. Vyrážajú. Po pár kilometroch auto dymí. Žena volá Mika. V tieni starého platanu, pri 40-tich stupňoch, čakajú na odťahovku.

Z požičovne muž demonštratívne odchádza do hotela. Žena a dve deti sa opäť pridávajú k bazénovým bezležadlovým oneskorencom.

  1. DEJSTVO – Idylka pri mori

Konečne voľné ležadlá. Hurá!!!

Deti sa spokojne čľapkajú v mori. Žena leží s knihou v ruke a keby nebolo plačúceho bábätka, ktoré by najradšej niekde v pokoji spalo, kriku ostatných dovolenkujúcich a hudobnej produkcie miestneho dídžeja Boba, vychutnávala by si slastný šum mora.

Muž „hrá“ plážový volejbal. Pod zámienkou športu okukáva opálené beach volejbalistky.

Nasleduje veľa kriku, plaču, paniky a zopár vulgarizmov. Výsledok?

Syn popálený od medúzy, dcéra vytknutý členok pri panickom behu pred medúzami, muž – lumbago, alias hexenšús, alias seknutie v krížoch pri prvom pokuse o smeč.

  1. DEJSTVO – Lazaret

Žena, štyri osušky a traja ranení partizáni sa presúvajú z hotelovej ošetrovne na izbu. Nasledujú tri dni natierania, preväzovania, masírovania, podávania čohokoľvek ktokoľvek chce, donášky raňajok, obedov a večere do postele.

  1. DEJSTVO – posledný deň pri mori

Žena balí. Muž a dve deti ležia v posteli, napchávajú sa raňajkami a sledujú miestnu televíznu show.

Žena sa demonštratívne presúva do baru. Sedí a popri popíjaní všetkých biscuit debouché, čo tam majú, smutne pozerá na voľné ležadlá so slnečníkmi, ktoré statočne odolávajú silnému vetru a burácajúcemu dažďu.

Okolo prechádza práve pricestovaná päťčlenná rodina. Mysliteľ ťuká do mobilu. Žena v jednej ruke nesie plačúce, pokakané ročné dieťa, ďalšie dieťa je hladné a smädné… ááááá, tretie dieťa sa, tuším, práve stratilo. Žena, ktorá ešte pred pár hodinami riešila otázku, ako sa správne zbaliť na dovolenku, nemôže nájsť plienky, tretie dieťa a podľa slovníka už ani stratenú vnútornú duševnú rovnováhu. Dovolenka All EXCLUSIVE práve začína…

ZÁVER

Hoci je dovolenka, či už pri mori alebo na horách, alebo kdekoľvek super a akokoľvek milujete svoju rodinu, ruku na srdce, milé ženy – matky. Neriedená pravda je, že najlepšia dovolenka je, keď pošlete rodinu na dovolenku a zostanete samé doma.

Sama doma – All EXCLUSIVE“, to by bola nová vychytávka v ponuke cestovných kancelárií. Pretože to je tá najlepšia dovolenka, ten najlepší relax. Dovolenka, od slova „dovoliť si“.

Dovoliť si robiť všetko, čo a keď sa vám zachce, alebo, ešte lepšie, dovoliť si NEROBIŤ, čo a keď sa vám nechce. A k tomu pravá, neriedená whisky, rum, tequila, vodka, slivovica…

„Hooray! Hooray! It’s A Holi-Holiday……“

(Boney M.)

Krásnu dovolenku prajem.

Silvia Grecová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Kam vyraziť a ako sa správne zbaliť na dovolenku? Ísť s deťmi či bez detí?…

Dovolenka s deťmi, či bez detí? Kvalitné cestovateľské tipy od Anity Kardum

 

Mohlo by vás zaujímať