Musíš sa prijať taká, akou si. Ako sa prijať?
Si dokonalá taká, aká si. Si krásna, bez ohľadu na to, ako vyzeráš a čo si o tebe iní myslia. To, čo vidíš v zrkadle, nie si ty, je to iba tvoja telesná schránka.
Poznáte takéto reči? Už ste si ich niekedy vtĺkali do hlavy? Ako sa vám v tom darilo? Vydržalo to? Prišli ste na to, ako sa prijať?
Áno, som muž, a môžete si vravieť, že to mám ľahké, lebo nie som celý život pod spoločenským tlakom, ako má žena vyzerať a čo je na žene atraktívne. Prosto, čo, ako a prečo by mala zmeniť, vylepšiť.
Áno, necítim sa ani menejhodnotným, lebo sa neporovnávam a neplním predstavy druhých o tom, akým mám byť.
Asi aj vďaka veku a ochrnutiu polovice tváre, ktoré mi prinieslo do života veľa – napr. aj vďačnosť za to, že dokážem zatvoriť oko, lebo kým sa mi to podarilo, prešli 4 roky. Takže aj trpezlivosti ma to naučilo.
Ako muž vás, ženy, však musím sklamať.
Nie v tom, že by som bol ženou a mal rovnaké trápenia. Sklamem vás v tom, že aj muži úplne bežne počúvajú, akými by mali byť, a to od vzhľadu postavy, farby, dĺžky a hustoty vlasov, štýlu obliekania, cez povahu, obdiv a status v spoločnosti až po majetnosť a scestovanie celého sveta. A čo myslíte, od koho to počúvajú?
Sú muži, ktorých to poznačí ako vás, ženy, a sú takí, ktorí to majú v paži… tak ako niektoré ženy.
Ako je možné, že to niekto má v paži a iného to ničí?
Asi je na to veľa dôvodov, ale v princípe tých, ktorí to majú v paži, je možné rozdeliť do dvoch skupín. Jedna skupina je mysľou slobodná a druhá rezignovala. Rezignácia ľudí väčšinou neposúva ďalej, no slobodná myseľ dáva priestor na život podľa seba. Práve k slobodnej mysli som sa chcel dostať.
Aby niekto mohol žiť podľa seba, a pritom nemal nejakú mentálnu poruchu, potrebuje sa sám so sebou skamarátiť. Nie je to iné, ako mať najsamsuper kamaráta/kamarátku. Treba hľadať to dobré, pozitívne a tiež poznať slabé stránky. Na to je dôležité mať sám so sebou úprimné rozhovory a vôbec nezaškodí napísať si výsledky/poznania z týchto rozhovorov. Prečo?
Ak vieme o skutočnom priateľovi, v čom je výnimočný, podporujeme ho v tom a vieme sa na neho obrátiť, keď to bude potrebné. Ak je v niečom slabší a chceme mu pomôcť (lebo to najlepší priatelia robia), hľadáme spôsoby a možnosti, ako mu pomôcť.
Chápete? Proste tak, ako by ste sa snažili podporovať najlepšieho priateľa, ako by ste hľadali možnosti, ako mu pomôcť sa začnete starať o seba. Preto je dobré poznať sa a napísané nám rýchlo dokáže pripomenúť, na čo občas v súvislosti so sebou samým zabúdame. No povedzte, dokázali by ste nemilovať takého priateľa, ktorý by mal okrem svojich silných stránok aj neutíchajúcu ochotu hľadať vždy možnosti a spôsoby, ako vám pomôcť? Tak sa pozrite do zrkadla, lebo presne v jeho odraze uvidíte toho, ktorý vás nemôže sklamať, ak mu to nedáte rozkazom.
Že o sebe pochybujete a ste zo seba občas/často sklamané/í?
Že sa vám nie všetko podarí, ako by ste chceli, a niekedy máte pocit, že čoho sa chytíte, to pokazíte? Ak v tom, čo pokazíte, chcete byť lepšími, zopakujte to! Ani chodiť ste sa nenaučili hneď a bolo by jedno, či vás niekto podporoval – vstali by ste opäť a skúšali. A ak sa v tom, čo pokazíte, nechcete zlepšovať, nechajte v tom vyniknúť niekoho iného a vy sa zamerajte na to, v čom vynikať chcete, lebo deň má vždy iba 24 hodín a ako ich využijeme, je naša zodpovednosť.
No a nechceme si predsa vyčítať, že sme za celý deň neurobili nič z toho pre nás dôležitého.
Či?
Dnešný text bol zameraný na myslenie a postoj k sebe ako k najdôležitejšiemu človeku v našom živote, s ktorým prežijeme celý zvyšok života. Skrátka, ako sa prijať…
Ak sa vo vašich prioritách objaví aj potreba zlepšiť zdravie svojej telesnej schránky, sledujte tento seriál článkov (toto je tretí v poradí. Prvý nájdete TU a druhý TU).
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/