Ak v tom, čo pokazíte, chcete byť lepšími, zopakujte to! Ani chodiť ste sa nenaučili hneď…

Musíš sa prijať taká, akou si. Ako sa prijať?

Si dokonalá taká, aká si. Si krásna, bez ohľadu na to, ako vyzeráš a čo si o tebe iní myslia. To, čo vidíš v zrkadle, nie si ty, je to iba tvoja telesná schránka.
Poznáte takéto reči? Už ste si ich niekedy vtĺkali do hlavy? Ako sa vám v tom darilo? Vydržalo to? Prišli ste na to, ako sa prijať?

Áno, som muž, a môžete si vravieť, že to mám ľahké, lebo nie som celý život pod spoločenským tlakom, ako má žena vyzerať a čo je na žene atraktívne. Prosto, čo, ako a prečo by mala zmeniť, vylepšiť.

Áno, necítim sa ani menejhodnotným, lebo sa neporovnávam a neplním predstavy druhých o tom, akým mám byť.

Asi aj vďaka veku a ochrnutiu polovice tváre, ktoré mi prinieslo do života veľa – napr. aj vďačnosť za to, že dokážem zatvoriť oko, lebo kým sa mi to podarilo, prešli 4 roky. Takže aj trpezlivosti ma to naučilo.

Ako muž vás, ženy, však musím sklamať.

Nie v tom, že by som bol ženou a mal rovnaké trápenia. Sklamem vás v tom, že aj muži úplne bežne počúvajú, akými by mali byť, a to od vzhľadu postavy, farby, dĺžky a hustoty vlasov, štýlu obliekania, cez povahu, obdiv a status v spoločnosti až po majetnosť a scestovanie celého sveta. A čo myslíte, od koho to počúvajú?
Sú muži, ktorých to poznačí ako vás, ženy, a sú takí, ktorí to majú v paži… tak ako niektoré ženy.

Ako je možné, že to niekto má v paži a iného to ničí?

Asi je na to veľa dôvodov, ale v princípe tých, ktorí to majú v paži, je možné rozdeliť do dvoch skupín. Jedna skupina je mysľou slobodná a druhá rezignovala. Rezignácia ľudí väčšinou neposúva ďalej, no slobodná myseľ dáva priestor na život podľa seba. Práve k slobodnej mysli som sa chcel dostať.

Aby niekto mohol žiť podľa seba, a pritom nemal nejakú mentálnu poruchu, potrebuje sa sám so sebou skamarátiť. Nie je to iné, ako mať najsamsuper kamaráta/kamarátku. Treba hľadať to dobré, pozitívne a tiež poznať slabé stránky. Na to je dôležité mať sám so sebou úprimné rozhovory a vôbec nezaškodí napísať si výsledky/poznania z týchto rozhovorov. Prečo?

Ak vieme o skutočnom priateľovi, v čom je výnimočný, podporujeme ho v tom a vieme sa na neho obrátiť, keď to bude potrebné. Ak je v niečom slabší a chceme mu pomôcť (lebo to najlepší priatelia robia), hľadáme spôsoby a možnosti, ako mu pomôcť.

Chápete? Proste tak, ako by ste sa snažili podporovať najlepšieho priateľa, ako by ste hľadali možnosti, ako mu pomôcť sa začnete starať o seba. Preto je dobré poznať sa a napísané nám rýchlo dokáže pripomenúť, na čo občas v súvislosti so sebou samým zabúdame. No povedzte, dokázali by ste nemilovať takého priateľa, ktorý by mal okrem svojich silných stránok aj neutíchajúcu ochotu hľadať vždy možnosti a spôsoby, ako vám pomôcť? Tak sa pozrite do zrkadla, lebo presne v jeho odraze uvidíte toho, ktorý vás nemôže sklamať, ak mu to nedáte rozkazom.

Že o sebe pochybujete a ste zo seba občas/často sklamané/í?

Že sa vám nie všetko podarí, ako by ste chceli, a niekedy máte pocit, že čoho sa chytíte, to pokazíte? Ak v tom, čo pokazíte, chcete byť lepšími, zopakujte to! Ani chodiť ste sa nenaučili hneď a bolo by jedno, či vás niekto podporoval – vstali by ste opäť a skúšali. A ak sa v tom, čo pokazíte, nechcete zlepšovať, nechajte v tom vyniknúť niekoho iného a vy sa zamerajte na to, v čom vynikať chcete, lebo deň má vždy iba 24 hodín a ako ich využijeme, je naša zodpovednosť.

No a nechceme si predsa vyčítať, že sme za celý deň neurobili nič z toho pre nás dôležitého.

Či?

Dnešný text bol zameraný na myslenie a postoj k sebe ako k najdôležitejšiemu človeku v našom živote, s ktorým prežijeme celý zvyšok života. Skrátka, ako sa prijať…

Ak sa vo vašich prioritách objaví aj potreba zlepšiť zdravie svojej telesnej schránky, sledujte tento seriál článkov (toto je tretí v poradí. Prvý nájdete TU a druhý TU).

Martin Vacho

zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať