Človek sa trápi, pretože sa naučil, ako to robiť. Ako sa netrápiť? Ako pustiť to, čím sa zaťažujete?

Ako sa prestať trápiť v životeČlovek sa trápi, pretože sa naučil, ako to robiť

Citát z úvodu patrí Oshovi. Dá sa to aj otočiť a naučiť sa, ako sa netrápiť. Ako pustiť to, čím sa zaťažujete a oberáte o príležitosť žiť život vo svojej plnosti. Ako si nestáť na „prívode“.

Kam ide pozornosť, tam ide energia, a tam sa odohráva život.

A to nazývame svojím osudom.

Táto jednoduchá informácia sa pre mňa stala kľúčom k zmene, kľúčom, ktorý otvára veľa dverí. Nekonečne veľa dverí. Je to niečo ako SUPER SILA. Schopnosť alebo skôr zručnosť, lebo sa dá naučiť. Je to o tom, naučiť sa všímať si, kam ide vaša pozornosť a meniť jej zameranie. Je to super sila, dostupná úplne každému!

Naša pozornosť je totižto ako reflektor, niečo osvetľuje, to nazývame realitou, a ostatné necháva v tme, nevidené, nepoznané. Ako meníme pozornosť, vidíme inú realitu. Aspoň tak sa nám to môže zdať. V skutočnosti len vidíme aj to, čo predtým reflektor neosvetlil.

Ak máte pozornosť zameranú na nedostatky, budete všade vidieť chyby a nedokonalosť. Prejavom je NEUSTÁLA kritika. A asi chápete, že veľa radosti vám to do života neprinesie. Vám ani vašim blízkym.

Ak máte reflektor zameraný na moc a kontrolu, neustále snímate, čo ohrozuje vašu silu, moc a schopnosť kontroly. Prejavom je snaha dostať VŠETKO pod kontrolu, bez ohľadu na cenu, akú za to platíte vy alebo vaše okolie. Mimochodom, bezohľadnosť je veľmi charakteristickou črtou tohto typu pozornosti.

A čo také pomáhanie? To je predsa fajn, ak máte pozornosť zameranú na potreby druhých a ich napĺňanie. Bolo by to fajn, ak by za tým nebola závislosť. Pocit vlastnej hodnoty závisí od toho, či je vaša pomoc ocenená, a tým pádom aj vy sami. Ak nie, prichádza dráma a emocionálne vydieranie. A to už také fajn nie je.

To bolo pár príkladov. Každé zameranie pozornosti vytvára iný typ osobnostnej štruktúry. Okolo toho sa začnú budovať návyky, fixovať presvedčenia, vytvárať sebaobraz a budovať ego.

A skôr, ako sa nazdáte, je tu náhradná identita, ktorej tak uveríte, že už ani neviete, že to nie ste vy a že by to mohlo byť aj inak. Tá dobrá správa je, že môže to byť inak.  

Tlak a nátlak

Nie je ani také dôležité, kam máte zameranú pozornosť, akú štruktúru osobnosti ste si tým vybudovali, ako to, čo z toho vám skutočne prospieva a čo nie. A aké škody vám v živote spôsobuje tlak a nátlak, ktorý vyvíjate sami na seba. Ó, áno, ten nátlak páchame MY sami na sebe!

„Musíš, mala by si, nesmieš, nemôžeš…“  sú nátlakové metódy sebaobrazu (= ega). Mimoriadne účinné, mimochodom. Ale to asi každý dôverne pozná.

Kam ide pozornosť a ako následne ovplyvňuje naše životy, veľmi zrozumiteľne popisuje Enneagram. Popisuje 9 rôznych vzorcov konania, prežívania a myslenia. V pozadí každého z 9 vzorcov stojí presvedčenie o tom, čo človek potrebuje pre prežitie a pre spokojný život.

Enneagram poskytuje mapu, ktorá nám pomáha orientovať sa v sebe aj v ostatných.

V členitej krajine sa bez mapy či kompasu stratíte. Ak sa snažíte pochopiť niečo také zložité, ako je ľudská osobnosť, je užitočné mať niečo, podľa čoho sa môžete orientovať.

Enneagram pomáha zorientovať sa vo vašej osobnosti, porozumieť sebe a ľuďom vo svojom živote. A následne meniť tie návyky, ktoré vám neprospievajú. Zmeniť môžete totiž len seba. Snaha meniť druhých je len ďalším zdrojom tlaku a nátlaku. Tlak vytvára protitlak, a tak sa nečudujte, ak vo výsledku máte len vyčerpanie a frustráciu.

Ako sa prestať trápiť v živote

Ak však meníte seba, svoje postoje a návyky, mení sa aj svet okolo vás. A to vážne stojí za to.

Ak chcete niečo inak, potrebujete začať robiť niečo inak

Každý človek je jedinečný, neopakovateľný. Enneagram popisuje 9 štruktúr, 9 obranných obalov, ktoré používame na svoju ochranu. Každá ľudská bytosť si v procese vývoja, výchovy a získaných skúseností buduje určitú stratégiu, ktorou si zabezpečuje lásku, uznanie, prijatie. Nie je to proces vedomý. A kým dospejeme, takto vytvorený obal – sebaobraz – je taký silný, že už ani neviete odlíšiť skutočné JA od nánosov vášho ega.

Náš mozog miluje rutiny, skratky, automaty. Ak si môže vybrať, vyberie si vychodenú cestu. 95 % našich rozhodnutí robíme z podvedomia. Šetríme tým veľa energie. Ale aj sa dostávame stále do tých istých situácií.

Mozog je zároveň ale veľmi plastický a má veľkú schopnosť sa pretvárať. V každom veku.

Enneagram je skvelý spôsob, ako s tým začať. Je tu príležitosť zistiť, ako to máte, aby ste vedeli, čo chcete inak. Enneagram vám dá poznanie a mapu, GPS máte v sebe.

Tentokrát netreba cestovať za Enneagramom do Prahy, príde k vám, v júni do Bratislavy a v septembri do Košíc. Priamo od Vevy, špecialistu na emočnú inteligenciu. Majú v tom 30 rokov skúseností. Takých je málo.

Tento text píšem ako poďakovanie a podporu ľuďom, ktorí mi otvorili tie prvé dvere k veľkej zmene. Ja som za nimi cestovala do Prahy. Vy nemusíte. Tak nepremeškajte, prihláste sa ešte dnes. LINK NA PRIHLÁSENIE A INFO

Autor:

Jana Bernaťáková je expert na témy zmeny, change facilitator, lektor a mentor, spoluzakladateľka Beelong community & networking, platformy pre podporu, prepájanie a spájanie ľudí, ktorí sa chcú vo svojich životoch posunúť.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať