Ako sa brániť šikane na pracovisku?

Ako sa brániť šikane na pracoviskuAko sa máte v práci? Šikanuje Vás niekto? Ide o mobbing alebo o bossing?

Ak sa k Vám drzo správa jeden a viacerí  kolegovia, deje sa Vám mobbing. Ak sa k Vám správa s dešpektom Váš nadriadený šéf,  je to bossing. Ako sa brániť šikane na pracovisku?

Pekne po poriadku.  S mojimi klientmi a kamarátmi  riešim čoraz častejšie bossing.

Tu je príbeh jednej klientky:  Začína to nenápadne. Šéfka kontroluje Vašu dochádzku. Tých pár minút hore dole,  je to posledné,  čo by ju malo zaujímať. Rieši koľko a s kým telefonujete. Ste na vedúcej pozícii projektu   a reálne by ste mali byť partnerkami. Potom Vám neschváli dovolenku. Začne Vás nútiť do nadčasov.

Nezaujíma ju, že ste samoživiteľka a doma čaká na Vás nezletilý syn. Začne Vám dávať prácu na doma. Robíte doma do noci na ťažkých úlohách. Vyšší nadriadení  Vás chvália na poradách za projekty, ktoré v noci dokončujete. Šéfka nie. Pokračuje s arogantnými výrokmi na Vašu adresu pred ostatnými kolegami.

Prisvojuje si Vašu prácu, kde sa dá. Osobné útoky pokračujú. Na konci 3-mesačnej skúšobnej doby dostanete výpoveď. Nebránite sa,  lebo ten “ mordor“ už dhšie nemienite znášať.

Vo Francúzsku je takéto správanie šéfa trestný čin. U nás máme tiež antidiskriminačné zákony. Kto by sa však na ne odvolával? Lebo „aj tak mi to nepomôže“.

Keď sa ozvem, prídem  o prácu.

CHYBA! Hneď na začiatku treba informovať vyšších nadriadených, že Vás šéf, šéfka šikanuje. Prípadmi šikany sa zaoberá mediátor, ktorý Vám môže pomôcť, spolu so zamestnávateľom, vyriešiť situáciu.  Kouč Vám môže pomôcť zvládnuť situáciu.

Viete, že so šikanou sa stretlo 30 – 50% európskych zamestnancov?  Šikana môže zájsť až k sexuálnemu obťažovaniu.  Kto šikanuje? Často nadriadený so sklonom k egocentrizmu a narcizmu. Vykazuje zvýšenú agresivitu a je sociálne málo kompetentný. Bojí  sa o svoje postavenie. Často je na pracovnú pozíciu „dosadený“ zhora. Hlavne sa to teraz deje v štátnej správe.

Súkromné firmy tiež  preferujú managerov „s ťahom na bránu.“

Avšak návrat k ľudskosti a slušným vzťahom na pracovisku je nutnosť. V zahraničí sú poverení zamestnanci, ktorí takéto správanie nahlasujú a netoleruje sa. Firmy dobre vedia, že šikanovaní zamestnanci  sú pod psychickým tlakom a nemôžu sa venovať svoje práci.

Celý život som pracovala na managerskej pozícii. Mala som nadriadeného,  v rôznych firmách, konateľa,  alebo majiteľa firmy. Zahraniční majitelia sa ku mne vždy správali férovo. Stala som sa niekedy obeťou šikany? Áno. 

Šikanovala ma nová, dosadená konateľka, ktorá sa bála o „svoju stoličku“. Odišla som z tej firmy, lebo som mala lukratívnejšiu pracovnú ponuku.  Ustúpila som.

Potom som mala 12 rokov vlastnú firmu. Firmu sme, po dohode so  spolumajiteľom, zrušili nedávno.  Ku koncu na mňa, spolumajiteľku, často kričal a správal sa neeticky. Nemienila som to ďalej znášať.  

Nebojte sa ani vy  povedať rázne „NIE“ šikane na pracovisku!

Ing. Karolína Ivanová, Profesionálna certifikovaná intregratívna koučka

Pracujem ako koučka a poriadam komunitné semináre na tému: „ Ako  podporiť svoj skrytý ženský potenciál.“

Mohlo by vás zaujímať