Ako rozlíšiť druhy kašľa a čo najlepšie zaberá na suchý a vlhký kašeľ?

Kašlete? A je skôr suchý alebo vlhký? Existuje veľa prípravkov, ale než ich použijete, dobré je poradiť sa alebo získať informácie. Pretože nie je kašeľ ako kašeľ…

Správne diagnostikovanie druhu kašľa, značne urýchli a zefektívni jeho vyliečenie.

Vo svojej podstate je kašeľ obranným reflexom nášho organizmu a jeho úlohou je zbaviť nás dráždivých látok (mikróby, hlieny alebo rôzne znečistenia alebo cigaretový dym). Ak ide o kašeľ ako následok ochorenia, ten má niekoľko fáz a dokáže byť, mierne povedané, vyčerpávajúci.

Jeho liečbu netreba podceňovať, okrem toho, že spôsobuje únavu, môže poškodiť sliznice dolných dýchacích ciest a tiež zaťažiť krvný obeh a srdcovú činnosť.

Suchý vs. vlhký kašeľ

O ktorý z nich ide, sa dá rozoznať podľa jednej zásadnej veci, pretože podstatný rozdiel je v tom, že suchý kašeľ neprodukuje hlien, zatiaľ čo ten vlhký áno. A kým suchý kašeľ je dráždivý a vykašliavame v podstate iba vzduch, pri vlhkom sa vytvára hlien a kašľaním sa snažíme práve o jeho vykašľanie. Na každý z týchto typov kašľa zaberajú iné prípravky, pri suchom kašli ide o antitusiká a pri tom vlhkom zasa o expektoranciá.

Rastlinné liečivá majú, samozrejme, pri liečení kašľa tiež svoje opodstatnenie, veď sú jednou z hlavných účinných zložiek väčšiny sirupov, kvapiek alebo pastiliek. Vždy je dobré mať po ruke niekoľko overených a účinných byliniek, s ktorými kašeľ dostanete do úzkych. A práve teplý bylinkový čaj dokáže uľaviť a zmierniť bolesť. Mnohé z byliniek nájdu využitie pri oboch druhoch kašľa, ale niektoré sú účinnejšie a úspešnejšie pri konkrétnom druhu.

https://www.nasa-bylinkaren.sk/dlhodoby-kasel-sypana-bylinna-zmes

Ako liečiť suchý a vlhký kašeľ?

Na rozdielne potreby pri liečení kašľa kladieme dôraz aj pri zostavovaní našich bylinných receptúr, preto v našej ponuke nájdete už detailne prepracované čajové zmesi pre potreby riešenia AKÚTNEHO KAŠĽA , ale aj kašľa DLHODOBÉHO.

Čo zaberá na suchý kašeľ?

Dusivý a neproduktívny kašeľ výrazne vysušuje sliznice a tým dráždi a vyvoláva ďalší kašeľ alebo nutkanie na kašeľ, čiže hlavnou úlohou pri jeho liečbe je zvlhčovanie a upokojenie.

Vynikajúcou voľbou sú preto bylinky ako dúška materina (Thymus serpyllum), lipa malolistá (Tilia cordata), ktorá pomáha rovnako dobre rozpustiť hlien, divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum), ktorý skvele účinkuje aj na vlhký kašeľ, lišajník islandský – pľuzgierka (Cetraria islandica), baza čierna (Sambucus nigra), ibiš lekársky (Althaea officinalis) alebo brečtan popínavý (Hedera helix).

Otvorená štúdia [1] na 62 pacientoch s dráždivým kašľom v dôsledku prechladnutia, bronchitídy alebo iných chorôb dýchacích ciest skúmala zmeny príznakov kašľa po liečbe kombinovaným bylinným prípravkom. Ten pozostával z hlavnej účinnej látky – extraktu zo suchých listov brečtanu, odvaru z tymiánu a anízu a slizu z koreňa ibiša lekárskeho. Po dobu 12 dní dostávali pacienti dávku 10 ml bylinného sirupu, pričom výsledkom bolo zlepšenie stavu a účinnosť bola lekármi hodnotená ako veľmi dobrá v 86 %, respektíve v 90 % sledovaných prípadov.

Čo zaberá na vlhký kašeľ?

Vlhký kašeľ najčastejšie sprevádza ochorenia horných dýchacích ciest, pričom môže mať bakteriálny alebo vírusový charakter. Často je sprevádzaný bolesťami v krku a s problémami s prehĺtaním, pretože problémom je množstvo nahromadeného hlienu, ktorý z dýchacích ciest potrebujeme odstrániť.

V tomto prípade volíme bylinky, ktoré obsahujú množstvo slizovitých látok, ktoré upokojujú podráždenie, pokrývajú sliznice a uľahčujú vykašliavanie. Vynikajúcou voľbou je pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis), podbeľ liečivý (Tussilago farfara), divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum), bedrovník anízový (Pimpinella anisum) alebo sladovka hladkoplodá – sladké drievko (Glycyrrhiza glabra), ktorej extrakty preukázali v laboratórnych testoch účinnosť voči viacerým druhom vírusov [2].

Špeciálne postavenie z byliniek vhodných pri liečbe kašľa určite zastáva skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata), ktorý sa nazýva aj kráľ ciest. Spevňuje tkanivá, najmä pľúcne tkanivo a povzbudzuje telu vlastnú obranyschopnosť. Považuje sa za prvotriedny imunostimulátor a agentúra Herbal Medicinal Product Committee (HCMP), ktorý v Európe overuje registráciu rastlinných liečiv, ho zaradila ako tradičné rastlinné liečivo na posilnenie funkcie dýchacích ciest [3].

Čo sa týka možností liečby, nie je jedno o ktorý druh kašľa ide, ale rovnako dôležité je liečbu ako takú nepodceniť. Neliečený kašeľ totiž môže viesť k chronickým alebo oveľa závažnejším ochoreniam. Radšej sa vždy poraďte a zistite, ako liečiť suchý a vlhký kašeľ  správne.

Pripravené v spolupráci s NAŠA BYLINKÁREŇ

Ako liečiť suchý a vlhký kašeľ
https://www.nasa-bylinkaren.sk/akutny-kasel-bylinna-zmes

Mohlo by vás zaujímať