Ako riešiť vlastné problémy v živote

Ako sa naučiť umeniu starať sa sám o seba a prestať uprednostňovať problémy iných…

Ako riešiť vlastné problémy v živote

Patríte aj vy k tým, ktorí hneď priskočia svojim blízkym na pomoc, keď treba? Ste poruke vždy, za každých okolností? Určite sú radi, že ste pre nich takou drahocennou pomocou. Ale čo keď toho už začne byť neúmerne veľa a pridávajú sa ďalšie požiadavky? Väčšinou je za tým skrytá dôležitá informácia pre vás samotných.

Máme sa všetci starať o seba či o iných?

Nedávno som čítala jeden vynikajúci výrok: „Keby sa každý staral o seba, bolo by o všetkých postarané“. Úplne ma ohromilo, aká hĺbka a pravda je v ňom ukrytá.

Nemyslím si, že autor tohto výroku mal na mysli staranie sa o/do blízkych formou roznášania klebiet a tým všetečným ohováraním.

Mal určite na mysli ušľachtilejšie „staranie sa“. Spôsobom, kedy priskočíte na pomoc svojim blízkym či známym, keď sa topia v problémoch a nevedia ako z nich von. Je fajn, že práve vy ste poruke, že dokážete zachovať chladnú hlavu a podržať nad vodou tých, ktorí to práve potrebujú.

Ale niekedy je toho ozaj zrazu až podozrivo veľa, všetko v rovnakom čase a takpovediac, z každej svetovej strany.

Vaša suseda je práve vo vrcholnej fáze rozchodu s partnerom, ktorého sa ale nedokáže vzdať. Kolegyňa, zároveň kamarátka dostala nečakanú výpoveď, má z toho depresívne stavy a neobišlo sa to bez hlasných výmen názorov s kolegami. Dospelá dcéra zápasí s partnerskou závislosťou a sama seba nevníma a vaša matka v dôchodku si zmyslela, že jej hlavnou náplňou života bude hrabanie sa vo všetkých možných diagnózach. A postupne sa pridávajú ďalší.

A vy ste tu pre všetkých, vždy pripravení pomôcť.

Tá bútľavá vŕba, ktorá vypočuje, súcití, pochopí, pomôže precítiť a prežiť. Nechá sa pohltiť.

Keďže si sami tvoríte svoju realitu, a to, čo v živote máte si priťahujete podvedome sami, je niekedy dobré sa v takýchto prípadoch na chvíľu zastaviť a zamyslieť, prečo je toho problémového okolo vás zrazu tak neúmerne veľa. A prečo ste sa do tých všetkých problémov iných ľudí tak akosi ľahko a dobrovoľne nechali zapojiť.

Tak, ako všetko, aj táto situácia vám chce na niečo poukázať. Nič nie je náhoda.

Takže napríklad vás to môže od niečoho chcieť odpútať. Popremýšľajte, do čoho sa vám tak strašne nechce? Čo by ste riešili, keby ste nemali plnú hlavu možných riešení a dobrých rád pri aktuálnych problémoch vašich blízkych?

Skúste jednoduché cvičenie.

Predstavte si fiktívnu situáciu, kedy si susedka vyriešila svoj partnerský problém, s partnerom sa zmierili a nastavili si pravidlá. Vaša kolegyňa síce z práce musela odísť, ale už má prácu novú a je tam spokojná. Vaša dcéra absolvovala motivačné konzultácie, uvedomuje si svoju hodnotu a má svoje vzťahy pod kontrolou. No a vaša matka si našla starú kamarátku, takú tú spriaznenú dušu a pri kávičke spokojne preberajú svoje diagnózy. Všetci sa usmievajú a sú spokojní.

Čím by sa vaša myseľ musela zaoberať teraz? Čo vám zostalo na vlastnom tanieri? Čo by ste tak o sebe a svojom živote mohli zistiť po tejto predstave, kedy majú všetci naokolo všetko vyriešené a nie je komu pomáhať?

Možno že už dlhšie plánujete mať vážny a zrejme trochu nepríjemný rozhovor s partnerom o probléme, ktorý narúša vaše partnerstvo, ale odkladáte ho, lebo nemôžete teraz riešiť svoje partnerstvo, keď to u susedov horí. Veď predsa teraz by ste sa naň určite aj tak plne nesústredili.

Možno ste sa pred pár mesiacmi odhodlali vedúcemu dať na stôl žiadosť o zvýšenie platu či zmenu pracovného zaradenia. Šéf doteraz nereaguje, ale predsa to nebudete riešiť v čase, kedy vás úplne pohlcuje podporovanie kolegyne, ktorej výpoveď je tak trochu celofiremné divadlo. A šéf má určite tiež dôležitejšie starosti.

Na starostlivosť o toho najdôležitejšieho človeka vo vašom živote – o vás samotných – vám už nezostáva veľa času a hlavne energie. Alebo skôr na seba zámerne zabúdate a problémy iných použijete ako alibi zo strachu z riešenia vlastných problémov.

Z vlastnej skúsenosti viem, že to stojí za vyskúšanie a zamyslenie.

Tú úžasnú otázku, čo by som riešila, keby nebolo tohto tu, si kladiem vždy, keď sa pristihnem, že som úplne pohltená a až nezdravo sa trápim nad problémom niekoho iného. Hlavne, keď by som strašne rada pomohla, ale ozaj nemám ako, keďže niečo si musí prejsť každý sám a ja nemám právo do toho vstupovať. A už vôbec nie, keď ma o to nikto nežiada. Vtedy sa konečne zastavím a táto otázka s cvičením mi pomôže vrátiť sa späť k sebe, upriamiť pozornosť na svoj život a trocha prevetrať vlastných kostlivcov. A verte, vždy nájdem.

Ak sa aj vám podarilo navodením spomínanej fiktívnej situácie niečo v sebe odhaliť, budem rada, ak sa o to podelíte, alebo pošlete ďalej. Možno spolu inšpirujeme ďalších.

Monika Pišteláková

Autorka je motivačná koučka  –   www.monikapistelakova.sk    

Mohlo by vás zaujímať