Ako pripraviť hrnčekový koláč recept
Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok
Aj preto sa v minulosti v kuchyni odohrávala priam mágia za účelom prípravy chutného jedla. Cieľom bolo ulahodiť hladným krkom, udržanie si partnera a vytvorenie tepla domova. Spomeňte si na svoju láskavú babičku, ktorá v zástere od múky vedela pre svojich vnukov vždy vyčariť niečo úžasné pod zub. Tým jedlom mohol byť hoc aj chlieb s maslom a domácim lekvárom, no svojou láskou z neho spravila ten najchutnejší pokrm na svete.
Dnes to nebude o recepte či manuále na prípravu jedla. Bude to skôr o tom, ako v dnešných časoch robiť veci inak. Ako vytvoriť teplo domova v nových podmienkach, len tým, akú energiu a vnútornú silu dáme do všetkého, čo robíme. Vedieť variť je niečo, čo nás posúva na vyšší stupeň, vytvára nám nový priestor pre utuženie nášho vzťahu a rodiny.
Posledné mesiace sa mnohým prevrátili životné hodnoty.
Ak sa mení naše myslenie, začínajú sa meniť aj naše zvyky. Neraz sme robili obrovské nákupy odôvodňujúce tým, že doma nič iné na jedenie nemáme. Ale skutočnosť bola iná, len sa nám nechcelo pozrieť za ňu, nechcelo sa nám vidieť, čo bol ten pravý dôvod. Dobre skrytý strach z nedostatku nás totiž hnal k takýmto činom, že sme bežne plnili košíky potravinami, ktoré by sme inokedy zďaleka nekúpili.
A tak sme nedávno dostali príležitosť ocitnúť sa voči tomu strachu tvárou v tvár, porozumieť mu a rozhodnúť sa to zmeniť. Keď sme začiatkom koronakrízy nešli dva týždne do obchodu a zásoby sa míňali, pochopila som, že mám priestor niečo vymyslieť. Milujem tie chvíle, keď treba improvizovať a variť a piecť z toho, čo mám práve doma. Keď treba „variť z vody“ a z toho, čo práve doma mám, dokážem niečo chutné vytvoriť.
Do varenia sa radšej nepúšťajte, ak…
Ak máte hnev, či inú negatívnu emóciu, ak si nevážite ľudí, pre ktorých varíte alebo ak vás varenie otravuje.
Taktiež nevarte pre druhých, ak nemáte radi sami seba alebo si neveríte, pretože nemôžete dať do jedla energiu lásky a vnútornej sily, ak jej nemáte dosť pre seba. Tým by ste totiž mohli veľa pokaziť alebo pripraveným jedlom druhým uškodiť. Energiu, ktorú do varenia dáte, totiž nie je možné schovať a vždy sa vo výsledku prejaví.
Keď vnútorne precítite, že ste schopní odovzdať lásku a energiu tým, pre ktorých varíte, poďte na to. Akýkoľvek pokrm sa vašou alchýmiou zmení na kulinársky zázrak.
Ak chcem rodine urobiť radosť vlastnoručne upečeným koláčikom z práve dostupných surovín, nepoznám rýchlejší a efektnejší recept ako je hrnčekový koláč. Robiť hrnčekové koláče je zábavné, nemôžete to pokaziť. Keď ho ochutnávate, cítite príjemnú zvedavosť, pretože každý koláč je iný ako ten predošlý. Zapojiť do prípravy či zdobenia koláča môžete aj úplne malé deti. Budú si to pamätať na celý život. Doteraz spomínam, ako som mame pomáhala miesiť cesto, vykrajovať koláčiky a ochutnávať plnku.
Ako pripraviť hrnčekový koláč recept
Hrnčekový koláč na každú príležitosť?
Dnes som spravila prehliadku špajze, čo do koláča môžem dať. Cesto je vždy jednoduché, trochu vanilkové, a je iba na mne, čo si do neho pridám alebo či ho ponechám v základnom stave. Toto hrnčekové cesto som si už dávno vymyslela, používam ho aj na bábovku a muffiny a pridávam či uberám oproti základnému receptu aj také ingrediencie ako sú múka, olej, tekutiny, podľa momentálnej nálady či vnútorného pocitu. Každá surovina sa dá totiž nahradiť a tak improvizujem a nejakým vnútorným vedením viem, že teraz to bude to najlepšie, čo viem zo seba dať.
Naposledy som na cesto nahádzala na kúsky nakrájané jablká a pomaranč, zvyšok kompótových marhúľ, kúsky horkej čokolády a mandlí a vznikol z toho jedinečný koláč a la „Študentská pečať“. Alebo milujem tvorivú prípravu koláčov typu cheescake, kde sa môžem hrať s každou jednou vrstvou a nechať pracovať svoju fantáziu.
Takto si môžeme vymyslieť koláč a jedlo akejkoľvek chuti a tvaru.
Nepotrebujeme recept, či postup, ktorého sa kŕčovito držíme a nevieme sa pohnúť bez tejto barličky ďalej. Teraz máme jedinečnú príležitosť robiť veci inak – do všetkého pridať od srdca tú správnu ingredienciu.
Spravidla to, čo k nám ako prvé vnútorne prehovára, je to správne. Naša intuícia nám napovie. Rokmi sme ju potlačili a zabudli používať. Vyskúšajme to a nechajme sa ňou voľne viesť. Byť tvorivým nám totiž umožní zotrvať v prítomnej chvíli. Ak by sme sa častejšie nechali viesť svojim autopilotom a nepočúvali toho večného oponenta, kritika a komentátora v našej hlave, udejú sa zmeny, ktoré môžeme prežívať nielen my sami, ale vďaka nám aj tí druhí. Variť s pokojnou mysľou a otvoreným srdcom, s ponorením do prítomnosti robí totiž akýkoľvek pokrm zázračným.
Autorkou textu „Hrnčekový koláč na každú príležitosť “ je Zora Vypušťáková, povolaním právnička a manažérka, ale tiež autorka a koučka zaoberajúca sa etikoterapiou