Matematik Kollár: Ďalšiu vlnu asi najlepšie prekonajú ľudia, ktorí nenosili rúška a obchádzali pravidlá

Ako prekonať koronu na jeseň 2022? Matematik Kollár: Ďalšiu vlnu asi najlepšie prekonajú ľudia, ktorí nenosili rúška a obchádzali pravidlá

Máme tu jeseň a s ňou aj respiračné ochorenia. Nie je to nič zvláštne. V správach sa dostanete pravidelne k informáciám, kde sa môžete nechať zaočkovať. Očkujú sa iba plne očkovaní. Ľudia, ktorí sa doteraz nezaočkovali na posilňujúcu dávku ísť nemôžu, čo je samozrejme jasné. A logické. Posilňovať sa dá len niečo, čo je treba posilňovať.

V správach od odborníkov som narazila aj na status matematika Kollára. Ten začína súhrnom a konštatovaním, že je tu nová pandemická vlna, nazýva ju zmesovou. A že odporúča očkovanie. Celý status nájdete v tomto linku – KLIK. Ale v poslednej tretine statusu to zvrtol iným smerom…

Ako prekonať koronu na jeseň 2022?

V poslednej tretine jeho statusu som narazila na oxymorón. Inak to, priatelia, neviem nazvať. Vo výhode podľa jeho prepočtov budú obchádzači pravidiel a ľudia, ktorí nenosili rúška, lebo si vraj pravdepodobne vybudovali lepšiu imunitu. Priznám sa, že som si to musela prečítať asi trikrát. Ale, podľa matematika, je to skutočne tak. A ak je to tak, ako si to máme vysvetliť? Veď uznajte a skúste sa zamyslieť nad týmito jeho zdôvodneniami:

Viaceré štúdie ukázali, že najpodstatnejšou zložkou protipandemických opatrení je dôvera v spoločnosti, najmä dôvera v inštitúcie.

Pri súčasnom nastavení na Slovensku, a pri rétorike či už vládnych, ale aj nevládnych politikov, je jasné, že to u nás dopadne tak, ako obyčajne. Každý dôveruje iba sebe. Priznávam, vnímam to osobne, v tejto situácii, podobne.

a pokračuje…

Zaujímavosťou však môže byť v tejto vlne to, že nemožno vylúčiť, že najlepšie sa s touto zmesovou vlnou vysporiadajú tí, čo sa počas pandémie najmenej chránili, a tak si vypestovali imunitu na široký rozsah mutácií.

Najviac ohrození tak môžu byť práve tí, ktorí sa doteraz najviac chránili. Je to paradox, a pre mnohých môže byť veľmi nepríjemný. Pre našu krajinu ako celok, by to však mohla byť aj dobrá správa, opatrenia sme dodržiavali pravdepodobne po väčšinu času menej ako ostatné krajiny. Aj o tom svedčia tie nehody opitých vodičov.

Koniec citácie…

Dezoláti?

Priatelia. Odborníci, ktorí 2 roky hovorili, že dýchať vlastné výpary v rúšku (dokonca aj v lese) môže negatívne pôsobiť na imunitu a jej oslabenie, boli považovaní za dezolátov. Keď hovorili, že prekonanie má lepší vplyv na odolnosť a protilátky treba brať v úvahu, tak ich profily a kanály boli mazané. Boli zosmiešňovaní. Ostrakizovaní. Jediná pravda bola jasná. Bez diskusie.

Mnohí ľudia prišli kvôli odmietaniu niektorých nezmyselných opatrení o prácu. Mnohí tí, ktorí sa nemohli dať zaočkovať, lebo by ohrozili vlastné zdravie, nevedeli získať doklad, pretože nikto im taký doklad nechcel dať. Niektorí prišli kvôli postoju k téme o psychické zdravie, ale aj o priateľov. Spoločnosť sa rozdelila a ďalej sa vyhrocuje nálada aj v iných témach. Kto sa za to ľuďom ospravedlní? A čo z toho majú na zodpovednosti (aj) mainstreamové médiá? Ako vplývalo nonstop šírenie strachu a lockdowny na psychiku detí, ale aj dospelých? A prečo matematik v statuse začína očkovaním, ktoré podľa neho zmierňuje priebeh a v ďalšej časti statusu hovorí, že najlepšie to pravdepodobne zvládnu obchádzači pravidiel (čo sú väčšinou neočkovaní ľudia)?

Mňa zaujalo aj to, že na záver tejto svojej časti statusu o popieračoch pravidiel pridal matematik ešte poznámku k téme alkoholu za volantom. Neviem, prečo to dal práve do tejto časti – do tohto statusu. Asi ako memento, že niektoré pravidlá by sa obchádzať nemali. S touto vetou plne súhlasím. Alkohol za volant nepatrí, pretože tam, na rozdiel od mnohých nezmyselných opatrení politikov a predstaviteľov farmafiriem v čase korony, vieme skutočne jasne a vedecky dokázať, čo alkohol s človekom robí. A môže aj zabíjať! Tu by som pravidlá jednoznačne sprísnila. Ľuďom, ktorí nafúkajú za volantom, by som zobrala vodičský preukaz na DOŽIVOTIE.

Dôvetok…

Zakončím to odporúčaním, ktoré vyriekol a zobral za svoje aj pán matematik. „Pri súčasnom nastavení na Slovensku, a pri rétorike či už vládnych, ale aj nevládnych politikov je jasné, že to u nás dopadne tak, ako obyčajne. Každý dôveruje iba sebe. Vnímam to osobne, v tejto situácii, podobne.“ Povedal matematik a mne to takto vychádza tiež.

Ostaňte zdraví, pestujte si imunitu, choďte na dlhšie prechádzky. A aj naďalej sa spoliehajte v niektorých oblastiach na vlastný pud sebazáchovy. Zatiaľ to, našťastie, vychádza ako jedna z najlepších stratégií na prežitie…

Martina Valachová

Zdroj foto: snímka – screenshot z YouTube videa Načo nám je matematika a Pixabay

P.S: Pre istotu, ak by status pána matematika zmizol, urobila som screenshot…

Mohlo by vás zaujímať