fbpx

Po 40-ke vraj vyzeráme tak, ako si zaslúžime. Ako si udržať pružnosť a vyhnúť sa padajúcim kútikom úst?

Ako odstrániť padajúce kútiky ústPo 40-ke vraj vyzeráme tak, ako si zaslúžime.

Keď som mala okolo 42 rokov, tak sa ma jedného dňa syn spýtal, že prečo som smutná. Smutná? Nie som smutná. Ale vyzeráš tak. Podišla som k zrkadlu, pozerám a aha. Padajú mi kútiky úst. Tak som mu zakričala smerom hore do izby: „Láska, ja nie som smutná! Starnem…“

Začala som príbehom, pretože kútiky úst sú, podľa mňa, jedným z naj príznakov, že gravitácia pôsobí a nevyzerá to pekne. Spýtajme sa teda Zuzky Ondrisovej, ktorá sa venuje tvárovej joge, ako na to a bez skalpela.

Zuzi, sú kútiky úst častým problémom, ktoré ženy v istom veku riešia? A možno nielen ženy?

Ochabnuté kútiky úst patria k tým častejším problémom, ktoré badáme nielen u žien, ale aj u mužov.

Čím to je, že aj veselý človek má problém s poklesom kútikov úst?

Tých dôvodov je viacero, avšak jedným z nich je starnutie. Svaly na tvári vekom ochabujú a dochádza k poklesu svalov, pokožky a tuku v danej oblasti. Postupne sa znižuje tvorba kolagénu, elastínu, pokožka sa vekom stenčuje, je náchylnejšia na vysúšanie.

Zároveň môže tomuto procesu „nahrávať“ typ tváre a aj mimika, ktorú podvedome robíme a vôbec si to neuvedomujeme. Keď si všímam tváre ľudí na ulici (ešte pred rúškami), málokedy vidím niekoho so zdvihnutými kútikmi. Ľudia chodia často smutní, unavení, so zvesenými kútikmi, v podstate týmto podporujú pokles a ochabovanie svalov.

Stav našej tváre odráža aj celkový zdravotný stav nášho tela. Preto by sme sa mali na seba pozerať komplexne a aj tak k svojmu zdraviu a vizáži pristupovať.

Na udržanie dobrej formy našej tváre, svalov a pokožky máme k dispozícii rôzne cviky, výživové doplnky (kolagén, kyselinu hyalurónovú, vitamín C), kozmetické produkty a procedúry, stravu, pohyb celého tela na čerstvom vzduchu a, v neposlednom rade, nastavenie mysle.

Ktoré cviky najlepšie zaberajú? 

Ak hovoríme o klesajúcich kútikoch, ide najmä o ochabnutý sval – sťahovač ústneho kútika. Samozrejme, je potrebné posilňovať a formovať celú partiu, keďže svaly sú prepojené.

Tipy na ochabnuté kútiky úst nájdete tu vo videu:

Čo ešte pomáha? Napríklad bankovanie? Masáž?

Mne sa v mojej praxi osvedčila kombinácia minimálne dvoch až troch techník.

Okrem cvičenia veľmi odporúčam manuálnu masáž tváre, ktorá pôsobí spevňujúco a liftingovo. Bankovanie tváre, pokiaľ nám to náš zdravotný stav, typ a stav pleti dovoľujú, a výborným doplnkom môže byť tiež estetické tejpovanie tváre.

Vyššie som spomínala aj naše vnútorné nastavenie a podvedomú mimiku. Na ochabnuté kútiky úst je jedno veľmi príjemné cvičenie, a tým je – vnútorný úsmev.

Je to také naladenie sa na príjemnú vlnu, už len ten pocit nám jemne „vyťahuje“ kútiky úst smerom hore, uvoľňuje nám napätie v tvári, zabraňuje mračeniu. Je fajn skúsiť aj jemný úsmev, kedykoľvek počas dňa, keď nám to napadne. Priznám sa, že ja toto praktizujem dosť často a deti sa ma pýtajú, keď ma vidia za počítačom, prečo sa usmievam. Už si to ani neuvedomujem, ale kútiky sú zdvihnuté.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Ak vás téma zaujala, Zuzku nájdete tu: www.tvarovajoga.sk

FB              https://www.facebook.com/tvarovajoga

IG               zuzana_tvarovajoga.sk

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať