Ako odložiť strach a žiť s ľahkosťou? Bolesti ľudí zraňujú, nezriedka ich zrazia na kolená…

Ako odložiť strach a žiť s ľahkosťouAko odložiť strach a žiť s ľahkosťou?

Som psychologička, vo svojej praxi sa stretávam s bôľmi a radosťami mnohých ľudí. Sú to dlhé hodiny rozhovorov, sĺz, úsmevov a pohľadov do duše. Rada sprevádzam iných obdobím, keď potrebujú niečo vyriešiť alebo sa posunúť ďalej. Ako odložiť strach a žiť s ľahkosťou?

Počas svojej praxe som absolvovala aj výcvik zameraný na redukciu traumy.

Vstupovala som doň trochu rezervovane, pripravená aj na to, že pôjde o niečo, čo už poznám, len tomu dal niekto nový názov a spravil dobrý marketing. Metóda, ktorú som sa naučila, TIR – Redukcia dosahu traumatickej udalosti, ma očarila a obohatila moje pracovné zručnosti. Má pevne stanovené postupy a pravidlá, vďaka ktorým dokážu klienti spracovať svoju traumu aj na emocionálnej úrovni.

Keď ma v roku 2022 oslovila Martina Valachová z Magazínu 40plus, či by som príbehmi svojich klientov v anonymizovanej podobe nechcela prispievať na jej webový portál, mojou prvou reakciou bolo radikálne odmietnutie. Nevedela som si predstaviť, že by som písala články, nikdy som to ešte nerobila. Postupne sa mi to však rozležalo v hlave.

Sama viem, že ľudí často trápia rovnaké psychické problémy.

Možno si niekto z nich moje postrehy prečíta a zistí, že aj ten jeho problém sa dá s menšou či väčšou pomocou riešiť. Vyskúšala som napísať prvý príspevok. Potom, druhý, tretí… A zrazu ich bolo desať.

Bola som milo prekvapená reakciami čitateľov. Niektorí z nich mi napísali, že sa v príbehoch našli, majú rovnaké strachy či traumy ako moji klienti. Veľký ohlas mali hlavne články o traume zo šoférovania a Vianoc, ako aj o strachu z pavúkov.

Raz v noci ma zobudila myšlienka, že by možno stálo zato dať všetkým tým príbehom formu knihy.

Škoda, že mi to neprišlo na um cez deň, pretože po zvyšok noci som už nedokázala zaspať. Idea sa mi páčila. Postupne sa rodila aj moja predstava o forme knihy – budú to príbehy, ktoré som uverejňovala na portáli www.40plus.sk a k nim ešte doplním desať ďalších. Práve túto knihu chystám do tlače. Pre úplnosť dodávam, že všetkých ľudí, ktorých v nej spomínam, som požiadala o súhlas so zverejnením ich príbehu, zmenila som ich mená a v niektorých prípadoch aj zopár okolností.

Niekto by možno očakával, že kniha s touto tematikou musí byť veľmi smutná.

Traumy a bolesti ľudí zraňujú, nezriedka ich zrazia na kolená a na duši zanechajú stopy až do konca života. Ale aj z nich sa dá hľadať a nájsť východisko. A práve o tom je táto kniha – o mojich klientoch, ktorí zistili, že riešenie ich problému existuje. Som vždy nesmierne spokojná, ľudsky aj profesionálne, keď odo mňa odchádzajú s úľavou a výrazne sa zlepší kvalita ich života.

Moja kniha je dopísaná, ešte ju čaká grafická úprava a tlač. Na Startlab.sk teraz prebieha kampaň na podporu jej vydania.

Ako odložiť strach a žiť s ľahhosťou

Je to akýsi predpredaj knihy, čiže po jej vydaní, najneskôr v septembri, vám ju pošlem alebo doručím osobne. Budem rada, ak mi pomôžete vyzbierať peniaze, aby uzrela svetlo sveta. Ďakujem za podporu (VIAC TU).

Zuzana Gažová

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať