fbpx

Martina vyriešila dilemu, ako naučiť deti zaviazať si šnúrky. Toto pomôže rodičom aj pedagógom!

Ako naučiť deti zaviazať si šnúrkyJedna z prvých zručností malých detí je zaviazať si šnúrky. Martina vyriešila dilemu. Ako naučiť deti zaviazať si šnúrky? Toto vám pomôže!

Martina Jančovičová sa venuje tvorbe, ktorá pomáha rodičom, pedagógom MŠ a deťom v oblasti pohybu, ale aj zručností. Je autorkou niekoľkých projektov pre deti, navyše, napísala dve knihy. V tej najnovšej vysvetľuje na rozprávkovom príbehu Ruženy a Zelky, ako naučiť deti zaviazať si šnúrky.

Tá prvá bola bestseller a kupujú ju dodnes nielen rodičia, ale aj škôlky. Jej ďalšia knižka sa venuje Ružene a Zelke. Takto nazvala hlavné hrdinky. ŠNÚRKY.

Martina, prečo a ako prišiel nápad na knihu s viazaním šnúrok?

Prvotný nápad vznikol ešte v časoch, keď som navštevovala počas školy záujmový krúžok LDO (literárno-dramatický odbor). Za úlohu sme mali vymyslieť príbeh dvoch fiktívnych postáv v reálnom svete. Bolo to obdobie, kedy sme nosili v teniskách krikľavé šnúrky, ružovej a zelenej alebo krikľavo žltej farby. A tak som vymyslela príbeh dvoch šnúrok, ktoré ožili a utiekli z topánky, pretože sa cítili nedôležité a zbytočné.

Samotný nápad vydať knižku, s cieľom naučiť deti viazať si šnúrky, prišiel v momente, keď moje deti začali chodiť na futbal. Dovtedy sme to mohli aj my maskovať topánkami na suchý zips. S kopačkami to už bolo horšie. Na futbalovom ihrisku som zistila, že 10-ročné deti si ešte nevedia viazať šnúrky. V našich časoch to muselo vedieť už 3-4-ročné dieťa. Teraz sú, žiaľ, hranice zručnosti a jemnej motoriky posunuté. A tak som sa rozhodla, že napíšem rozprávkovú knižku pre deti, s cieľom naučiť ich viazať si šnúrky na topánkach už v rannom veku.

Volám sa Ružena a naučím aj vás zaväzovať šnúrky
Ružena v plnej kráse

Prečo si šnúrky nazvala Ružena a Zelka?

Názov knihy je totožný s menami šnúrok. Ružena – ružová šnúrka a Zelka – zelená šnúrka. Je to príbeh dvoch kamarátok, šnúrok, s ktorými zažijete kopec srandy a zábavy. Rozprávka o dôležitosti priateľstva, rodiny a pomoci blízkemu.

Každá z nich má rozdielne povahové vlastnosti, a tak sa pozerajú na danú skutočnosť inými očami. Tým sa príbeh stáva zaujímavý a vtipný. Má náučný charakter, navyše, hravou formou dokážu naučiť vaše dieťa viazať si šnúrky na topánkach. Ďalšou originalitou v knižke je farebne odlíšená priama reč šnúrok od pôvodného textu. Reč ružovej šnúrky je vyznačená ružovou farbou a reč zelenej šnúrky – zelenou farbou. Aj tým sa stáva knižka originálnou a zaujímavou (jedinečnou).

Pomôžte si knihou a zistite ako naučiť deti zaväzovat šnúrky
Zelka na cestách

Ako dlho trvá, kým sa podľa knižky deti naučia zaviazať si šnúrky?

Je to individuálne. Verím však, že s pomocou rodiča to bude vďaka tejto knižke hračka. Knižka obsahuje aj detailný návod s ukážkami a presnými inštrukciami pre rodičov, aby túto pre nás dospelých automatickú záležitosť, spolu so svojím drobčekom hravo zvládli. A tak sa aj pre vaše dieťatko táto obrovská záhada, ako si viazať šnúrky, stane príjemnou zábavou a sami uvidíte tú radosť v očiach a úsmev na tvári, keď sa mu to podarí. Deti to môžu trénovať priamo na knižke a potom vyskúšať v praxi na svojich topánkach. Precvičiť si tak môžu trpezlivosť a zároveň aj vy tú svoju!

Môj starší syn si odmietal viazať šnúrky a mladší ho nasledoval. Dnes už to vedia, ale… Mali z toho blok a pýtali si tenisky na suchý zips. Vnímaš to aj ty u svojich detí a v okolí?

Áno. V tomto uponáhľanom svete si často zaneprázdnení rodičia snažia čo najviac uľahčiť život, ale v skutočnosti nás to tak či tak dobehne a myslím si, že čím skôr s tým začneme, tým lepšie. V mojej profesii som v častom kontakte aj s deťmi z materských škôl a základných škôl I. stupeň. A je to dosť smutný pohľad na deti, ktoré si nevedia nielen zaviazať šnúrky na svojich topánkach, ale ani zapnúť gombíky na košeli, či obliecť sa úplne samostatne, bez pomoci dospelej osoby.

S rozviazanými šnúrkami na topánke to môže byť nebezpečné. Jeden nešťastný krok a problém je na svete. Istejšie je ich mať zaviazané. Tak prečo s tým nezačať už v detstve?

kniha Ako naučiť deti zaviazať si šnúrky

Čo hovoria recenzie? Vedia si rodičia v otázke „šnúrkovej“ vďaka knihe pomôcť?

Rodičia si tento nápad pochvaľujú. Ide o rozprávkovú knižku, ktorú môžu svojmu dieťatku čítať pred spaním a cez deň spoločne tráviť čas s nácvikom viazania šnúrok. Šnúrky sú súčasťou knižky. Niektoré detičky si ich len tak navliekajú cez dierky na titulke knihy. Iné zase pomaličky trénujú mašličky. Navyše, v knižke sú aj náučné básničky, ktoré si môžu spolu s rodičom recitovať. Takisto ručne kreslené ilustrácie a množstvo náučných základných informácií, ako sa vedieť pozdraviť, správať k starším osobám, udržovať čistotu a poriadok či prechádzať cez cestu a dodržovať určité pravidlá a zásady slušného správania.

Knižka Ružena a Zelka je ideálnou pomôckou na precvičovanie jemnej motoriky, motoriky prstov a dlane, koordinácie rúk, zrakovej a sluchovej pozornosti a pamäti. Nácvik priestorovej orientácie strán a smerov (vpravo, vľavo, nad, pod, dnu, von…), návykov a vôle, trpezlivosti a dokončenie začatej aktivity.

Tvoje knihy mi pripomínajú kombináciu rozprávky a metodickej pomôcky…

Áno. Obe moje knižky, Cvičia všetky zvieratká aj Ružena a Zelka, slúžia ako metodické pomôcky. Sú odporúčanou detskou literatúrou pre materské školy v projekte MŠVVŠ SR „Múdre hranie“, v spolupráci s Knižnicou pre mládež mesta Košice.

Svojou tvorbou a činnosťou pomáham aj zdravotne postihnutým deťom a ich rodinám z nadácie Euro deťom, n. f. Časť výťažku z predaja putuje na podporu ich zdravia a vzdelávania. Knižky v kníhkupectvách nenájdete, je možné si ich objednať jedine cez www.rozpravkypredeticky.sk

Ich kúpou urobíte radosť nielen svojmu dieťatku, ale zároveň podporíte dobrú vec.

Verím, že knižka bude rodičom a deťom, taktiež v materských školách nápomocná a pomôže im pri nácviku viazania šnúrok. Je to ideálna pomôcka na trávenie voľných chvíľ so svojim drobčekom. Užitočná pomôcka pre všetky deti predškolského veku.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať