fbpx

Psychológ Jozef Čuha: Ak je súčasná doba testom, tak je to test vašej odolnosti voči vášmu životu.

Ako myslieť poziívneAKO MYSLIEŤ POZITÍVNE – je doba, v ktorej žijeme, pre nás test?

Ako myslieť pozitívne? Pozitívna myšlienka je vždy tá, ktorá prináša radosť. Toto je asi najlepší indikátor toho, aby ste zistili, či myslíte pozitívne, alebo nie. Napriek všetkým okolnostiam, ktoré sú mimo vás, ktoré neviete ovládať ani zmeniť, máte šancu zmeniť niečo, čo je vo vás, čo viete ovládať a čo viete aj zmeniť. A

Dale Garnegie povedal: „Zmeňte svoje myslenie a zmeníte svoj život“.

Lenže, ako môžete zmeniť svoje myslenie? Veď všetko to, čo je okolo vás, všetky vonkajšie vplyvy, všetky informácie, všetko vás, viac či menej, vedie k negatívnym myšlienkam, k negatívnym postojom.

Cesta z vlastného marazmu negativity vedie cez emócie.

Radosť je emócia. Ak sa dostanete do kolotoča negatívnych myšlienok a nie je nikde ani náznak pozitívnej emócie, vníma to aj vaše telo a podvedome vás vedie k skľúčenému postoju, ku sklonenej hlave, k stiahnutým kútikom úst či k iným viditeľným prejavom, ktoré si niekedy ani neuvedomujete. Možno sa stačí pozrieť len do zrkadla. A tam aj začnite. Vo fyzickom postoji, v dychu, ktorý následne zmení aj emocionálny postoj, usmejte sa, aj keď vám nie je do smiechu.

Ktosi povedal: „Som šťastný, že je vonku hrozné počasie, lebo ak by som nebol šťastný, aj tak by bolo vonku hrozné počasie.“ Zmeňte to, čo zmeniť môžete. Tak sa dostanete k pozitívnym emóciám. Zlosť, hnev, nadávky, strach, obava – všetko negatívne emócie, vám nepomôžu.

Ak je súčasná doba testom, tak je to test vašej odolnosti voči vášmu životu.

Test, ktorý vám prinesie poznanie vlastnej schopnosti vysporiadať sa zo záťažovými životnými situáciami, test na prekonanie samého seba. Test na zbavenie sa strachu a získania odvahy, na získanie sily bojovať s prekážkami, s obmedzeniami, s nepriazňou „osudu“.

Pozitívne myslenie nie je všeliekom, ale úžasne sa s ním žije.

Jozef Čuha, PhDr.

Kto je Jozef Čuha?

Psychológ, ktorý sa venuje vzdelávaniu v oblasti riadenia a vedenia, osobnostného rozvoja, koučingu, manažmentu, leadershipu, psychoterapii,  psychodiagnostike a poradenstvu v oblasti personálneho, biodromálneho a vzťahového života.

„Najväčším zdrojom mojich vedomostí stále zostáva kontakt s ľuďmi, ich príbehy a skúsenosti, z ktorých sa stále učím.“

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujať…

S Milanom Markovičom som sa rozprávala o jeho pohľade na dnešnú dobu. Témou bola aj satira a jej úloha v modernej dobe. Ako hodnotí ľudí na vysokých postoch a ich rozhodnutia? Prečo si myslí, že politika sa prezliekla za epidémiu a prešlo jej to? Porozprával aj o svojich aktuálnych projektoch a pripravovanej knihe.

Mohlo by vás zaujímať