AKO MI CORONA ZLEPŠILA ŽIVOT

AKO MI CORONA ZLEPŠILA ŽIVOT

Iste som vás tým nadpisom trochu zmiatol, je však absolútne pravdivý. Posledné mesiace, alebo skôr rok, som mal náročnejší, dával som do svojho biznisu ozaj veľa energie. Do toho ďalší biznis, ku tomu sa priebežne neustále vzdelávam, no a doma sa snažím byť svojej tehotnej žene tým najlepším partnerom, akého si len dokážem predstaviť.

Je pravda, že moje myšlienky sa čím ďalej, tým viac stávali rozlietanejšími.

Hoci som fyzicky bol na jednom mieste, myšlienkami som bol inde, proste som nebol tam. Robil som jednu vec, no moja hlava sa nachádzala mnohokrát nielen na inom mieste, ale aj v inom čase. Myslel som nielen na to, čo som ešte mohol urobiť, ale som neurobil, ale aj na to, čo ma onedlho čaká. Nemusím vysvetľovať, že si akéto mentálne cestovanie vyžiadalo svoju daň.

Nebol som už taký veselý a bezstarostný, stával som sa viac zamysleným a neprítomným. Úplne pohltený prácou, zodpovednosťou a plánmi do najbližších dní. Moja žena mi to neraz aj vytkla, vždy som si ju trpezlivo vypočul, urobil nápravu, no onedlho som bol zase v tom istom.

Potom sa to stalo.

Nie však správy v médiách, ani rôzne obavy v okolí. To najviac, čo ma zaskočilo, boli zrušené schôdzky a hneď tri v jeden deň. Druhý deň to isté a ďalší deň už v podstate pracovný nebol ani len náznakom. Bol to šok, cítil som sa ako rozbehnutý vlak, ktorý si ide za svojim a nič ho nezastaví, až doteraz. Okamžite som v hlave nastavil režim, ktorý je v takejto situácii životne nutný- nepodliehať panike.

Samozrejme, že mi najprv prebleskli hlavou všetky apokalyptické scenáre, vedel som však, že im nesmiem dať priestor, lebo sa dokážu šíriť ako požiar. A ak dostane vaša myseľ infekciu zvanú strach, je veľmi ťažké sa jej zbaviť, môže pretrvať niekedy týždne, mesiace, alebo aj roky. Vtedy je nielen ťažké robiť správne rozhodnutia, ale hlavne kvalita života je na minime. Je to trápenie, kde ste zachmúrený, zacyklený v probléme a nič vás neurobí šťastnými.

Prežívate, no v skutočnosti nežijete.

A je jedno, že ste zdravý, máte dostatok peňazí, dobrý vzťah, dostávate sa proste do depresie a z nej sa ťažko uniká. Je mnoho ľudí,  aj medzi slávnymi, ktorí dokonca pre toto ukončili svoj život.

V každom prípade, trvalo mi asi len niekoľko desiatok minút, od kedy som si uvedomil, že čelím obrovskému problému, následne som si prešiel najhorší možný scenár a keď som ho vnútorne prijal, dal som sa do kľudu. Dokonca nielen do kľudu, ale až do prapodivne dobrej nálady. Pochopil som, že nezmením, čo sa udialo, ale o svojej nálade a vnútornom stave môžem rozhodnúť sám. Pretože nie je dôležité, čo sa v živote udeje, dôležité je, ako sa ku tomu postavíme a akú dôležitosť tomu pridelíme my sami.

Príbeh však pokračoval a dokonca ešte zaujímavejšie, ako začal.

Tá vynikajúca nálada zostala aj na ďalší deň, kedy som sa rozhodol, že táto kríza mi určite prinesie príležitosti, aj keď to v tejto chvíli tak nevyzerá. Nevedel som aké, proste som sa rozhodol, že prídu. Asi v tretí  deň domácej karantény som si uvedomil, že prežívam neuveriteľne šťastné dni, asi najšťastnejšie za posledné roky. Nikam sa nenáhlim, mysľou som takmer bezvýhradne prítomný a radostne sa venujem bežným činnostiam.

Odrazu začali prichádzať nápady… pochopenia…inšpirácia…

Začal som nachádzať spôsoby, čo môžem urobiť, aby som nebol len bábkou v rukách okolností, ale aby som sám chytil oprate osudu do vlastných rúk. Našiel som presne tie príležitosti, ktoré som sa rozhodol, že prídu a našiel som nielen riešenia, ako byť produktívny počas pandémie Corony, ale ako byť po nej ešte výkonnejší ako pred ňou.

Ozaj, zabudol som povedať, až na jednu výnimku som úplne vyradil médiá, správy a tiež aj sociálne siete, práve tie boli epicentrom strachu a paniky. Dnes ešte neviem povedať, ako toto celé skončí a kedy sa tak stane.

Viem však povedať jedno, v týchto dňoch som šťastnejší a produktívnejší, ako za celý posledný rok.

Marek Zajac

Autor je lektor a školiteľ  – https://www.facebook.com/dobrevztahy/

Mohlo by vás zaujímať…

Ako podporiť imunitu, ktorá môže ochrániť pred nákazou? Tu je komplexný program na udržanie imunity a zdravia

 

Ako zvládať úzkosť nielen počas korona krízy a čo vám môže dať Arte terapia? Poradí Dagmar Polievková

Mohlo by vás zaujímať