Najvyšší čas zistiť, ako investovať do fondov či nehnuteľností

Ako investovať do fondov či nehnuteľnostíNajvyšší čas zistiť, ako investovať do fondov či nehnuteľností

Spoliehať sa v starobe alebo vyššom vek na dôchodkové piliere a štát, nie je dnes dobré a jediné riešenie. Ak preto premýšľate nad investovaním, ale lákajú vás skôr konzervatívnejšie formy, osloviť by vás mohli investičné fondy, alebo investovanie do nehnuteľností.

 Ako začať s takýmto investovaním a postarať sa tak o svoju lepšiu budúcnosť, zistíte v našom článku.

„Peniaze vám šťastie možno vždy nekúpia, no spomienky lepšej triedy a pohodlie áno.

Ronald Reagan

Ako investovať do nehnuteľností?

Pri investovaní do nehnuteľností vás čaká viacero prínosov ako je pasívny príjem, daňové výhody a keďže ceny nehnuteľností rastú, pri predaji môžete mať zaujímavý zisk. Tí, ktorí majú k dispozícii vyšší kapitál a môžu kúpiť nehnuteľnosť, prípadne ju dofinancovať hypotékou majú vyhraté, pretože sa stávajú výhradným vlastníkom nehnuteľnosti. Hypotéku potom môžete splácať z prenájmu a časom bude iba vaša a bez ťarchy. Prenájom potom bude vašim ziskom, alebo ju môžete predať.

Samozrejme nie každý má dostatočný kapitál na to, aby si mohol kúpiť investičnú nehnuteľnosť. Napriek tomu tu možnosť investície je. Ako čiastkový investor môžete cez platformu ako je Estateguru investovať do nehnuteľnosti len niekoľko desiatok či stoviek eur. Cez túto platformu súkromní investori financujú nehnuteľnosti, ktoré už majú vypracovanú podrobnú projektovú dokumentáciu. Pri nižšej investícii bude samozrejme nižší aj váš výnos. Niekde ale začať treba.

Dôležitý je výber investičnej nehnuteľnosti

Ako čiastočný investor budete svoje peniaze investovať skôr do zahraničných projektov. Pri kúpe vlastnej nehnuteľnosti sa najčastejšie investuje na Slovensku. Za úvahu ale určite stojí aj investícia v zahraničí, napríklad do domu či apartmánu v dovolenkových destináciách.

Ak sa rozhodnete pre investície na Slovensku, kúpiť môžete nehnuteľnosť vo vašom okolí, ktorá má potenciál. Výber lokality je mimoriadne dôležitý, takže pri miestach, ktoré poznáte, dokážete lepšie odhadnúť pozitívne aj negatívne faktory.

Investovať môžete pochopiteľne aj inde, potrebná je však dôkladná analýza lokality aj nehnuteľnosti samotnej. Osloviť by ste mali aj realitné kancelárie, ktoré vám s hľadaním správnej nehnuteľnosti môžu pomôcť. Investovať môžete nie len do obytných objektov, ale aj do administratívnych priestorov, skladov a obchodných priestorov.

Investovanie do fondov

Ak chcete zhodnocovať svoje úspory, správnou voľbou môže byť investovanie do fondov. Cez fondy sa získavajú prostriedky od viacerých menších investorov, ktoré sa potom investujú. Investuje sa do zákonom stanoveného majetku, pričom cieľom je vyprodukovať zisk.

Fondy spravuje správcovská spoločnosť, ktorá sa má starať o investície a ich zhodnotenie. Tak fungujú podielové fondy. Rozlišujú sa pritom fondy peňažného trhu, dlhopisové fondy, akciové fondy, zmiešané fondy, špeciálne fondy a fondy fondov. Každý so sebou nesie inú mieru rizika.

Okrem toho sú tu ešte indexové fondy, ktoré sú obchodovateľné na burze. Do indexových (ETF) fondov môžete investovať prostredníctvom investičných platforiem.  ETF fondy majú nízke poplatky, vysokú likviditu a mieru diverzifikácie.

Postupne investori presúvajú prostriedky z podielových fondov do ETF fondov. Indexové fondy sú pasívne riadené a sledujú investičnú komoditu, index alebo skupinu menových indexov. Ako investor tak budete mať bezproblémovú a dlhodobú investíciu.

Investičné platformy

Do ETF fondov môžete investovať cez rôzne platformy ako je eToro, LYNX či Capital.com. Najväčšou investičnou platformou je eToro, ktorá vám umožní investovať okrem iného aj do ETF fondov. Minimálna suma je 200 USD, teda aktuálne asi 170 eur.

Cez eToro môžete investovať aj do kryptomien a akcií. Minimálnym vkladom zaujme Capital.com, čo je jeden z najväčších brokerov v rámci európskeho trhu. Začať môžete už s vkladom 20 eur. LYNX je vhodná platforma pre skúsenejších investorov, nakoľko minimálny vklad je 4000 USD čo je asi 3400 eur.

Ktorou možnosťou si poistíte svoju budúcnosť vy?

Zdroj obrázku: MEE KO DONG / Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať