Prečo niekto ani napriek kalorickému deficitu nechudne alebo prečo sa chudnutie po čase zastaví?

Ako dosiahnuť kalorický deficitAko dosiahnuť kalorický deficit a prečo sa niekedy chudnutie zastaví?

Ak chceme redukovať svoju hmotnosť, potrebujeme dosiahnuť kalorický deficit. Ako dosiahnuť kalorický deficit? Pomer prijatých kalórii behom dňa musí byť nižší, ako je výdaj. Ale nie dnes, zajtra alebo týždeň v snahe schudnúť do plaviek. Je vhodné tiež porozumieť, prečo niekto ani napriek kalorickému deficitu nechudne alebo prečo sa chudnutie po čase zastaví.

Zvyčajne, ak je telo dlhodobo v kalorickom deficite, je aj vo výživovom deficite.

Ak telo nemá potrebnú výživu, nemôže správne fungovať. Aby organizmus neskolaboval, vie fungovať na úkor niečoho iného, čo následne vedie k poškodzovaniu zdravia a predčasnému starnutiu.

Ľudia sú často vo výživovom deficite aj vďaka potravinárskemu priemyslu.

Tí vedomejší vedia, že to je kvôli tomu, lebo využívajú nezdravé produkty tohto priemyslu. Mnohým nakoniec namiesto kalórií chýba už spomínaná výživa. Kvalitnejšie potraviny sú často drahšie. Ale ak chceme dať telu výživu, kvalitnejšie potraviny jej majú viac aj pri menšom množstve. Nakoniec, okrem väčšieho množstva výživných látok prijmeme menej kalórií a naše telo žije ľahšie, pretože sa nemusí správať ako recyklačný stroj.

Výživový deficit spúšťa následne problémy so štítnou žľazou, cukrovkou a ostatnými tzv. civilizačnými ochoreniami.

Dnes väčšina ľudí sedí príliš veľa a dlho, čo priamo vplýva na lymfatický systém, a to má zásadný vplyv na celulitídu, ktorá je nepravidelne/nerovnomerne ukladaným tukom. Celulitída je veľmi citlivou témou pre ženy a žiadna ju nepestuje úmyselne, preto som ju spomenul. Ak sa nad tým trochu zamyslíme, musíme dospieť k výsledku, že kalorický deficit je lepšie dosahovať súbežne s pohybovými aktivitami a nie obmedzovaním sa v jedle. Zároveň je dôležité vyhľadávať viac výživu tela/buniek, ako iba objem zapĺňajúci tráviaci trakt.

Pohyb a návyky

Ak niekto nemá čas na žiadnu pohybovú aktivitu alebo mu chýba na aktivity energia, je to práve preto, že tú pohybovú aktivitu nemá už zaužívanú a strava je plná prázdnych kalórií namiesto výživy. V rukách to teda má každý sám za seba a najlepším spôsobom, ako si urobiť život ľahším, je urobiť si ho na krátky čas ťažším. Slabých jedincov totiž vytvárajú ľahké časy/riešenia a silných… na to už odpoveď isto máte a ak nie, tak sa snažte použiť mozog a prestaňte iba konzumovať obsah.

Nabudúce niečo na tému sacharidov, o ktorých mnohí hovoria ako o veľkom nepriateľovi.

Martin Vacho

Predošlé články tohto seriálu nájdete tu:

AKO SI BUDOVAŤ FORMU

Ako začať športovať po 40-ke

Cesta, prijatie a návyky

zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať