7 najčastejších výhovoriek, prečo sa nehýbať

7 najčastejších výhovoriek, prečo sa nehýbať

Ako cvičiť doma počas korony

Dnešná moderná doba nám prináša veľmi veľa komfortu. Oveľa viac, ako mali už len naši rodičia, o starých rodičoch a predošlých generáciách ani nehovoriac. Bohužiaľ, tento nový spôsob života neprináša len benefity, ale aj úskalia.

21. storočie nám prinieslo obrovské množstvo jednoduchých a rýchlych riešení. A veľa pohodlia. No zároveň sme získali obrovský neduh – sedenie.

Všetko, na čo si len pomyslíme, je na gombík.

Nepotrebujem vstať, aby som sa najedol, prepol hrajúcu hudbu, nedajbože poupratoval byt. Na to, aby sme pracovali, nám stačia počítače, do práce chodíme autom a doma sa oddávame zábave na sociálnych médiách či cez televízne prijímače.

A navyše, dnes, v čase, keď je práca z domu preferovaná, sociálne kontakty zúžené na video hovor cez obrazovku a všetky možnosti čo i len ísť niekam za kultúrou, vzdelaním, prácou či oddychom zavreté, dostalo sedenie doma iný rozmer. Drvivú väčšinu nášho dňa len sedíme alebo ležíme. Sám poznám ľudí, ktorí nevyjdú z bytu ani raz týždenne a nechávajú si aj potraviny dovážať.

Tento komfort, ktorý nám priniesli všetky vymoženosti modernej doby a ktorý podčiarkla súčasná pandemická situácia, nám prináša ešte jednu novinku – zabíja nás.

Podľa odporúčaní WHO je pre dospelého človeka na udržanie zdravia potrebné vykonávať mierne náročnú fyzickú aktivitu aspoň 150 – 300 minút za týždeň, čo predstavuje priemerne 20 – 40 minút pohybu denne. Ako mierne náročnú fyzickú aktivitu môžeme zarátať chôdzu, bicyklovanie, korčuľovanie, vykonávanie rekreačných športov. Dokonca sa počíta aj chôdza cestou do práce či so smeťami.

Lenže to naozaj nestačí. Je dokázané, že aj keď dodržiavame tieto odporúčania, dlhé sedenie má zničujúce následky na naše zdravie a koniec-koncov aj život. Dlhé sedenie, napríklad pre televíznou obrazovkou, spôsobuje priberanie na váhe, zvyšovanie krvného tlaku, hladinu cukru a tukov v krvi. Ukazuje sa, že každá hodina navyše zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení o 18 %.

Nevravím, že musíte okamžite zmeniť zamestnanie.

Úplne postačuje sedenie prerušovať a vykonávať fyzickú aktivitu. Obzvlášť vo voľnom čase. Pred pandémiou to bolo oveľa jednoduchšie. Chodili sme do práce, išli sme si fyzicky nakúpiť, chodili sme do fitness centier či plavární. Som však presvedčený, že aj dnes je možné vykonávať fyzickú aktivitu v dostatočnej miere a intenzite a, navyše, získali sme čas. Čas, ktorý nemusíme tráviť v preplnených dopravných prostriedkoch a zápche, čas, ktorý môžeme využiť pre seba.

Ako tréner sa, bohužiaľ, stretávam s radom klientov, ktorí sa hýbu oveľa menej, ako sa hýbali pred pandémiou. Pozrime sa spolu na 7 najčastejších výhovoriek, ako sa hýbať nedá a ja vám ukážem, ako cvičiť doma počas korony.

1.      Na cvičenie nemám čas

Pandémia vám čas zarobila. Nemusíte nikam chodiť, nič sa nedá vybaviť, pracujete z domu. Aj vychystanie sa do práce odpadá. Ak aj napriek tomu neviete skĺbiť svoju dennú rutinu s dlhým cvičením, je tu alternatíva v podobe krátkych videí, ktoré nájdete na internete a ktoré ponúkajú niekoľkominútové cvičenia v pohodlí vášho domova. 10 či 15 minút cvičenia je možné vykonať bez prípravy aj medzi dvomi online poradami či pred obedom alebo večerným zaľahnutím do postele.

10 minút niekoľkokrát denne vám nielen zlepší zdravie, ale aj náladu. Mimochodom, aby ste cvičiť nezabúdali, existujú aplikácie, napríklad Stand Up!, ktoré si viete nastaviť tak, že vám cvičenie v pravidelných intervaloch pripomenú.

2.      Mám malý byt

Ja viem, že nie každý má doma niekoľko miestností navyše a plne zariadené fitness centrum. Ale, prosím vás, máte doma dvere? Ak áno, stačí si kúpiť hrazdu do dverí, ktorú dnes zoženiete už od 10 € a cvičiť. Ak si ešte prikúpite expander, v podobnej cenovej hladine, máte doma fitness centrum len pre seba.

Toto vybavenie nezaberie žiadne miesto, lebo expander je iba kus gumy, ktorý dáte aj pod posteľ. A tyč v zárubni,  o tom už ani nehovorím. Niekoľko zhybov pri každom prejdení dverami alebo odporové cvičenia s expanderom pri pozeraní televízie vedia urobiť veľa a nijako sa tým neoberáte o čas či zábavu.

3.      Nemôžem cvičiť kvôli deťom

Priznám sa, nemám doma deti. A viem si predstaviť, že spoločné učenie nie je úplne jednoduché. Som zároveň presvedčený, že zobrať ich von na krátku prechádzku nemôže byť problém. Prípadne si s nimi vonku zahrať rekreačne šport, ktorý vám vyhovuje. Urobíte dobre sebe a aj im. Vaše deti sediac pred obrazovkami celé dni budú o 20 rokov čítať rovnaké články, ako čítate teraz vy.

4.      Doma sa neviem prinútiť

Rozumiem, že dohodnúť sa s kamarátmi alebo s trénerom je tlak na to, aby sme niekam šli a fyzicky boli aktívni. Vďaka technologickým vymoženostiam dnešnej doby existuje možnosť online tréningov. Sám pracujem takouto formou s klientmi. Nie je to úplne stopercentná náhrada fyzickej návštevy fitness centra, no na motiváciu je výborná. A zároveň cvičíte pod dohľadom, takže sa nemusíte báť zranení.

5.      Neviem, ako cvičiť

Nie každý si vie nájsť vhodnú domácu náhradu za svoju obľúbenú aktivitu. Ako som už spomínal, existuje možnosť online tréningov, kde vám skúsený tréner vymyslí adekvátnu náhradu či doplnok za váš obľúbený šport, ktorý teraz nemôžete vykonávať.

Je tu aj možnosť online videí či online aplikácií, ktoré vám ukážu čo a ako cvičiť doma počas korony. Dokonca existujú aj videá a aplikácie s celými zostavami, ktoré cvičíte spolu s trénerom na obrazovke. Mnohé a aj dosť kvalitné sa dajú nájsť online zadarmo.

6.      Cvičenie ma nebaví

Nie každého musí baviť dvíhať činky alebo robiť brušáky. Lenže pohyb to nie je len posilňovňa. Nájdite si pohyb, ktorý vás baví. Cvičenie baviť musí, inak ho vykonávať dlhodobo nebudete. Behajte, bicyklujte, korčuľujte, tancujte alebo choďte na turistiku a spoznajte krásy okolia. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi sa pridávajú aj možnosti individuálneho plávania a ďalších vodných športov v prírode.

7.      Bez strojov to jednoducho nejde

Fitness centrum plné strojov nám ponúka veľa možností na precvičenie celého tela. Lenže vaše svaly nevedia, či dvíhate činky alebo seba. Im záleží len na intenzite tréningu a veľkosti odporu, ktorý musia prekonávať. Je preto úplne jedno, a najmä keď nie ste profesionálny športovec, či budete robiť tlaky na lavičke s najmodernejšou naleštenou tyčou a kotúčmi, alebo kľuky u vás doma na parketách. To isté platí pre akýkoľvek iný pohyb.

Navyše, ako som spomínal, veľmi jednoduché vybavenie si viete kúpiť už za pár eur a nezaberá miesto. Na inšpiráciu pohľadajte na internete, ako cvičiť doma počas korony a uvidíte, že sa viete dobre zapotiť aj vo vlastnej obývačke. Prípadnou ďalšou výhodou môže byť, že tie isté svalové partie viete precvičovať niekoľkokrát denne, takže o nižšej intenzite tréningu sa hovoriť vonkoncom nedá.

Ľudské telo je stvorené na pohyb.

Sedenie a nulová fyzická aktivita ho zabíja. Je preto úplne jedno, akú fyzickú aktivitu budete vykonávať a kde ju budete vykonávať. Len, prosím, dbajte na pohyb, vykonávajte ho čo najčastejšie, aj viackrát do dňa a budete sa cítiť lepšie fyzicky aj emocionálne.

Miroslav Ort , Výživový poradca 
Miro je certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom, ako aj členom Aliancie výživových poradcov SR. Svoje skúsenosti zdieľa aj ako autor blogových článkov o zdravej výžive. Je spoluzakľadateľom iniciatívy Zdravie vo svojich rukách. Má skúsenosti s organizáciou a vedením prednášok či webinárov na tému stravovacích návykov.

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať