Ako byť zdravý a získať imunitu (aj) po štyridsiatke

Ako byť zdravý a získať imunitu (aj) po štyridsiatke

S Viktorom Schillerom som sa stretla pred časom a rozprávali sme sa o vplyve metódy ochladzovania na ľudské telo. Už vtedy sme sa dohodli, že metódu Wima Hofa skúsim. Malo to byť na jar, ale časovo som to nevedela zvládnuť. Popravde? Skôr som sa bála či to zvládnem. Je mi totiž „večná zima!“

Viktor sa venuje ochladzovaniu a vplyvu chladu na ľudské telo niečo cez štyri roky. Ako sám hovorí, z chladu mal rešpekt.

„Ja som kajakár. V zime som sa bál kajakovať, pretože som mal obrovský strach z toho, že padnem do ľadovej vody. Nevedel som to v sebe prelomiť. Hľadal som preto spôsob, ako naučiť moje telo na odolnosť voči chladu.“

Prvýkrát sme sa stretli v januári. Viktor prišiel v šľapkách. Ja v kožuchu…

Naozaj som bol v minulosti veľmi zimomravý. Preto som sa aj odsťahoval do Británie, pretože tam sú miernejšie zimy. No a našiel som tam aj metódu Wima Hofa. Na Slovensku sa tomu ešte nikto nevenoval. 

Urobil som si kurz a na konci kurzu som bol schopný v zime (v mínusových teplotách) ísť na hodinovú prechádzku na Kolibu. V tričku a šľapkách. Aj som mal obavy, ale  bolo mi povedané, že to zvládnem. A zvládol som to. Po hodine takejto prechádzky som bol síce chladný, ale zima mi nebola. Bola so mnou aj priateľka. Išla naobliekaná a po prechádzke ochorela.

Ako byť zdravý a získať imunitu (aj) po štyridsiatke Wim Hof

O čo tu teda presne ide?

Metóda Wima Hofa je veľmi moderný spôsob, ako si môže každý z nás – a myslím tým naozaj každý, posilniť imunitu, ale aj odstrániť stres. Dnes už existujú štúdie a prekvapujú doslova všetkých. Laickú verejnosť, ale aj vedcov. 

Postupne metódu uplatňujú nielen vrcholoví športovci a olympionici, aby dosahovali vyššie výkony prostredníctvom ovládania svojho tela, ale aj obyčajní ľudia.

Je vek dôležitý? Zvykne si mladé telo rýchlejšie?

Vek vôbec nie je dôležitý. Na kurzoch mám často ľudí, ktorí sú niekoľko rokov na dôchodku. Tiež som mal na kurze účastníčku, ktorá trpí anémiou. Možno neviete, ale anémia sa prejavuje aj tak, že ste viac zimomravá, ako bežní ľudia. Metódu zvládla a výsledkom je, že jej prestala byť zima.

Ľadová voda vraj nie je predpísaná…

Wim Hof metóda sa nerovná otužovanie. Otužovanie raz za  týždeň nie je také účinné, lebo vystavujeme telo šoku. Metóda Wima Hofa je plynulé vystavovanie sa chladu. A pravidelné. V metóde ktorú používam existujú presné kroky, vôbec nie zložité a už vôbec nejde o to, aby sa ľudia ponárali do ľadovej vody. Môžu sa ponárať. Ale nie je to nutné.

Ako byť zdravý a získať imunitu (aj) po štyridsiatke Wim Hof na Chopku

Učím ľudí, aby si  na chlad zvykli. Aby telo počas pobytu v chlade bolo celý čas pod kontrolou, bez zbytočného šoku. Aby sme boli uvoľnení.  Ak sa ľudia ponárajú do vody, je to super, len to musia robiť pravidelne. Ak to robia raz za týždeň, bez toho, že počas týždňa nijak inak telo nevystavili chladu, nie je to také účinné. 

Schopnosť adaptácie sa dá využiť pri práci s vlastným telom, ak pochopíme, ako to funguje. Ten „stres” by teda mal byť pravidelný a vďaka pravidelnosti si začne telo vytvárať tzv.hnedý tuk. Ten obsahuje veľa mitochondrií. Ak hnedý tuk máte, prejavuje sa to tak, akoby ste mali na sebe nalepený radiátor. Príkladom sú deti. Narodia sa s hnedým tukom, ale keďže ich naobliekame a staráme sa o to, aby im nebolo zima a boli stále v teplúčku, tak  postupne túto schopnosť stratia. Dobrá správa je, že vieme telu túto schopnosť navrátiť..

Kurzy robíš pravidelne. Kde sa dá prihlásiť?

Áno, samozrejme. Napríklad jednodňové robím skoro každý mesiac – informácie sú tu: https://viktorschiller.sk/kurzy/wim-hof-method/whm-celodenny-skupinovy/.

A čo 10 týždňový kurz? To si treba zobrať dovolenku?

Nie. Všetci toho máme veľa. Problémom ľudí je čas. Stretávame sa raz do týždňa  a postupne prechádzame celým programom. Vymyslel som metódu, ktorá zavádza procesy priamo do života bez potreby ďalšieho časového nároku.

Nazval som to Tréning bez tréningu. Učím ľudí, ako sa bez potreby ďalšieho času dostať k využívaniu metódy Wima Hofa. Neviem popísať celý kurz pár vetami, aby to nevyznelo neprofesionálne.

Po absolvovaní kurzu budete vedieť, ako telo držať v kľude a potom ísť do chladu, ako používať hnedý tuk, ako vyrovnať aktivity a regeneračné činnosti počas dňa. Je toho viac. Pointou je zapracovať metódu do vášho života bez toho, aby ste vytvárali ďalší časový tlak vo svojom živote.

Pridáte sa?

Sledujte nás

Počas 10 týždňov budeme v našom magazíne prinášať súhrn toho, ako to zvládam ja. Verím, že po prvom týždni neutečiem. Že sa to naučím. Teším sa, že možno niektorých z vás stretnem. A možno podporíme jeden druhého.

Martina Valachová

Metódu a kurz absolvoval aj Robo Opatovský. Čo hovorí?

Mohlo by vás zaujímať